فیلم‌های "جوکر" و "انگل" بعد از "1917" بیشترین جوایز آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا BAFTA را دریافت کردند

برندگان هفتاد و سومین دوره بفتا: «۱۹۱۷» سم مندس جوایز را درو کرد

مراسم هفتاد و سومین دوره جوایز سالانه آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا) با اجرای گراهام نورتن، یکشنبه‌ شب دوم فوریه در رویال آلبرت هال در لندن برگزار شد و درام جنگی "1917" به کارگردانی سام مندس بیشترین جوایز را به خود اختصاص داد.

این فیلم جایزه بهترین فیلم و جایزه بهترین کارگردان را گرفت و در بخش‌های بهترین فیلم بریتانیایی، بهترین فیلمبرداری، بهترین طراحی صحنه، بهترین جلوه‌های ویژه تصویری و بهترین صدا نیز برنده شد.

تازه‌ترین ساخته مندس داستان دو سرباز جوان بریتانیایی را در دوران جنگ جهانی اول روایت می‌کند که یک مأموریت غیرممکن به آن‌ها داده می‌شود؛ این که با یک پیام وارد منطقه دشمن بشوند تا اجازه ندهند 1600 نفر که یکی از آن‌ها برادر یکی از دو سرباز است، مستقیم به یک دام مرگبار بیفتند.

"1917" به‌تازگی در جوایز گلدن گلوب جایزه بهترین فیلم درام را دریافت کرد و نامزد 10 جایزه اسکار ازجمله جایزه بهترین فیلم هم هست. جرج مکی و دین-چارلز چاپمن نقش‌های اصلی را بازی می‌کنند. مارک استرانگ، اندرو اسکات، ریچارد مدن، کالین فرث و بندیکت کامبربچ از دیگر بازیگران "1917" هستند که نوع فیلمبرداری آن به گونه‌ای است که انگار با استفاده از یک نمای ادامه‌دار ساخته شده است.

بیشتر بدانید : از برد پیت تا خواکین فینیکس: برندگان جوایز گلدن گلوب 2020 + عکس

مریم مهاجر فیلمساز ایرانی-بریتانیایی در این مراسم با انیمیشن کوتاه "بابابزرگ عاشق‌پیشه" جایزه بخش بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی را از آن خود کرد.

در این مراسم همچنین کاتلین کندی تهیه‌کننده آمریکایی و اندی سرکیس بازیگر بریتانیایی تقدیر شدند.

بفتا مانند اسکار تمام فیلم‌های انگلیسی‌زبان و نه صرفاً فیلم‌های بریتانیایی را برای جوایز سالانه خود در نظر می‌گیرد. با این حال، فیلم‌هایی که بیشتر ریشه بریتانیایی دارند، اغلب بیش از گلدن گلوب یا اسکار مورد توجه قرار می‌گیرند.

سال گذشته "رُما" به کارگردانی آلفونسو کوارون که هفت نامزدی کسب کرده بود در چهار بخش از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردان جوایز بفتا را از آن خود کرد. "سوگلی" به کارگردانی یورگوس لانتیموس نیز که با 12 نامزدی پیشتاز نامزدها بود در هفت بخش از جمله بهترین فیلم بریتانیایی و بهترین فیلمنامه غیراقتباسی جایزه گرفت.

فهرست برنده‌های جوایز بفتا 2020 به شرح زیر است:

بهترین فیلم: "1917"

دیگر نامزدها: "ایرلندی" / "جوکر" / "روزی روزگاری در هالیوود" / "انگل"

بهترین فیلم بریتانیایی: "1917"

دیگر نامزدها: "طعمه" / "برای سما" / "راکت‌من" / "Sorry We Missed You" / "دو پاپ"

بهترین کارگردان: سام مندس، "1917"

دیگر نامزدها: مارتین اسکورسیزی، "ایرلندی" / تاد فیلیپس، "جوکر" / کوئنتین تارانتینو، "روزی روزگاری در هالیوود" / بونگ جون هو، "انگل"

بهترین بازیگر مرد: واکین فینیکس، "جوکر"

دیگر نامزدها: لئوناردو دی‌کاپریو، "روزی روزگاری در هالیوود" / آدام درایور، "داستان ازدواج" / تارون اجرتن، "راکت‌من" / جاناتان پرایس، "دو پاپ"

بهترین بازیگر زن: رنی زلوگر، "جودی"

دیگر نامزدها: جسی باکلی، "رز وحشی" / اسکارلت جوهانسن، "داستان ازدواج" / سرشا رونان، "زنان کوچک" / شارلیز ترون، "خبر تکان‌دهنده"

بهترین بازیگر مرد مکمل: برد پیت، "روزی روزگاری در هالیوود"

دیگر نامزدها: تام هنکس، "یک روز زیبا در محله" / آنتونی هاپکینز، "دو پاپ" / آل پاچینو، "ایرلندی" / جو پشی، "ایرلندی"

بهترین بازیگر زن مکمل: لورا درن، "داستان ازدواج"

دیگر نامزدها: اسکارت جوهانسن، "جوجو خرگوش" / فلورنس پیو، "زنان کوچک" / مارگو روبی، "خبر تکان‌دهنده" / مارگو روبی، "روزی روزگاری در هالیوود"

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: "انگل" نوشته بونگ جون هو و هان جین وون

دیگر نامزدها: "درس‌خوان" نوشته امیلی هالپرن، سارا هاسکینز، سوزانا فوگل و کیتی سیلبرمن / "چاقوها بیرون" نوشته ریان جانسن / "داستان ازدواج" نوشته نوا بامبک / "روزی روزگاری در هالیوود" نوشته کوئنتین تارانتینو

بهترین فیلمنامه اقتباسی: "جوجو خرگوش" نوشته تایکا وایتیتی

دیگر نامزدها: "ایرلندی" نوشته استیون زیلیان / "جوکر" نوشته تاد فیلیپس و اسکات سیلور / "زنان کوچک" نوشته گرتا گرویگ / "دو پاپ" نوشته آنتونی مکارتن

بهترین فیلم اول یک نویسنده یا کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی: "طعمه"، مارک جنکین (نویسنده/کارگردان)، کیت بایرز، لین ویت (تهیه‌کنندگان)

دیگر نامزدها: "برای سما"، وعد الخطیب (کارگردان/تهیه‌کننده)، ادوارد واتس (کارگردان) / "میدن"، الکس هولمز (کارگردان) / "فقط تو"، هری ووتلیف (نویسنده/کارگردان) / "آذین محراب"، آلوارو دلگادو آپاریسیو (نویسنده/کارگردان)

بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان: "انگل" به کارگردانی بونگ جون هو (کره جنوبی)

دیگر نامزدها: "خداحافظی" به کارگردانی لولو وانگ (آمریکا) / "برای سما" به کارگردانی وعد الخطیب و ادوارد واتس (بریتانیا/آمریکا/سوریه) / "رنج و افتخار" به کارگردانی پدرو آلمودوار (اسپانیا) / "پرتره یک بانو در آتش" به کارگردانی سلین سیاما (فرانسه)

بهترین مستند: "برای سما" به کارگردانی وعد الخطیب و ادوارد واتس

دیگر نامزدها: "کارخانه آمریکایی" به کارگردانی استیون بوگنار و جولیا ریشرت / "آپولو 11" به کارگردانی تاد داگلاس میلر / "دیگو مارادونا" به کارگردانی آصف کاپادیا / "هک بزرگ" به کارگردانی کریم عامر و جیهان نجیم

بهترین فیلم انیمیشن: "کلاوس" به کارگردانی سرهیو پابلوس

دیگر نامزدها: "یخ‌زده 2" به کارگردانی جنیفر لی و کریس باک / "یک فیلمشان گوسفنده: فارماگدون" به کارگردانی ویل بکر و ریچارد فیلن / "داستان اسباب‌بازی 4" به کارگردانی جاش کولی

بهترین فیلمبرداری: "1917"، راجر دیکنز

دیگر نامزدها: "ایرلندی"، رودریگو پری‌یتو / "جوکر"، لارنس شر / "فورد در برابر فراری"، فدون پاپامیشائیل / "فانوس دریایی"، یارین بلاشکه

بهترین موسیقی: "جوکر"، هیلدور گودنادوتیر

دیگر نامزدها: "1917"، تامس نیومن / "جوجو خرگوش"، مایکل جیاچینو / "زنان کوچک"، الکساندر دپلا / "جنگ‌های ستاره‌ای: خیزش اسکای‌واکر"، جان ویلیامز

بهترین تدوین: "فورد در برابر فراری"، اندرو باکلند و مایکل مکاسکر

دیگر نامزدها: "ایرلندی"، تلما شونمیکر / "جوجو خرگوش"، تام ایگلز / "جوکر"، جف گراث / "روزی روزگاری در هالیوود"، فرد راسکین

بهترین طراحی صحنه: "1917"، دنیس گاسنر و لی ساندالس

دیگر نامزدها: "ایرلندی"، باب شاو و رکینا گراوس / "جوجو خرگوش"، را وینسنت و نورا سوپکووا / "جوکر"، مارک فریدبرگ و کریس موران / روزی روزگاری در هالیوود"، باربارا لینگ و نانسی هیگ

بهترین طراحی لباس: "زنان کوچک"، جاکلین دوران

دیگر نامزدها: "ایرلندی"، کریستوفر پترسن و سندی پاول / "جوجو خرگوش"، مه‌یز سی. روبیو / "جودی" / "روزی روزگاری در هالیوود"، آریان فیلیپس

بهترین چهره‌پردازی و مو: "خبر تکان‌دهنده"، ویوین بیکر، کازو هیرو و آنی مورگان

دیگر نامزدها: "1917"، نائومی دون / "جوکر"، کی جرجیو و نیکی لدرمن / "جودی"، جرمی وودهد / "راکت‌من"، لیزی یانی جرجیو

بهترین جلوه‌های ویژه تصویری: "1917"، گرگ باتلر، گیوم روشرون و دامینیک توهی

دیگر نامزدها: "انتقامجویان: آخر بازی"، دان دلیو و دان سیودیک / "ایرلندی"، لیاندرو استبکورینا، استفان گرابلی و پابلو هلمان / "شیرشاه"، اندرو آر. جونز، روبرت لگاتو، الیوت نیومن و آدام والدیس / "جنگ‌های ستاره‌ای: خیزش اسکای‌واکر"، راجر گویت، پل کاوانا، نیل اسکانلن و دامینیک توهی

بهترین صدا: "1917"، اسکات میلان، الیور تارنی، ریچل تیت، مارک تیلور و استیوارت ویلسن

دیگر نامزدها: "جوکر"، تاد میتلند، آلبن رابرت موری، تام اوزانیچ، دین ای زوپانچیچ / "فورد در برابر فراری"، داوید جامارکو، پل مسی، استیون ای. مورو و دانلد سیلوستر / "راکت‌من"، متیو کالینج، جان هیز، مایک پرست‌وود اسمیت و دنی شیهان / "جنگ‌های ستاره‌ای: خیزش اسکای‌واکر"، دیوید آکورد، اندی نلسن، کریستوفر اسکارابوزیو، استیوارت ویلسن و متیو وود

بهترین انتخاب بازیگر: "جوکر"، شینا مارکوویتز

دیگر نامزدها: "داستان ازدواج"، داگلاس آیبل و فرانسین مائیسلر / "روزی روزگاری در هالیوود"، ویکتوریا تامس / "سرگذشت شخصی دیوید کاپرفیلد"، سارا کرو / "دو پاپ"، نینا گولد

بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی: "یادگیری اسکیت‌بازی در یک منطقه جنگی (اگر یک دختری) به کارگردانی کارول دیسینگر

دیگر نامزدها: "آذر" به کارگردانی میریام رجا / "ماهی قرمز" به کارگردانی هکتور داکریل / "کمالی" به کارگردانی ساشا رینبو / "دام" به کارگردانی لینا هیدی

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی: "بابابزرگ عاشق‌پیشه" به کارگردانی مریم مهاجر

دیگر نامزدها: "In Her Boots" به کارگردانی کاترین اشتاین‌باخر / "قایق جادویی" به کارگردانی نعمان ازهری و لیلیا لورل

ستاره نوظهور (جایزه تماشاگران): مایکل وارد

دیگر نامزدها: آکوافینا / جک لودن / کیتلین دیور / کلوین هریسن جونیر
 

بیشتر بدانید : نامزدهای بفتا 2020 معرفی شدند: جوکر در صدر

بیشتر بدانید : برندگان جوایز تلویزیونی بفتا ۲۰۱۹ انتخاب شدند/ «کشتن ایو» رکورد زد

بیشتر بدانید : برندگان جوایز بفتا 2019

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: honaronline.ir


 
 

پربیننده های این بخش

 
X