تتت

سریال «ممنوعه» کاری از امیر پورکیان، به دلیل ممیزی‌هایی که داشت یکی از پرحاشیه‌ترین سریال‌هایی بود که سال 97 توزیع شد و انتشار آن اوایل سال 98 به پایان رسید. حواشی سریال بعد از گذشت یک سال از پایان آن هنوز ادامه دارد

ممیزی های سریال ممنوعه منتشر شد!

امیر پورکیان که بارها گفته بود روزی درباره ماجرای پایان عجیب سریال و انتقادهایی که به آن وارد بود توضیح خواهد داد، مدتی است که در صفحه اینستاگرام اش شروع به انتشار تعدادی از سکانس‌های سریال کرده که مورد ممیزی قرار گرفته بود. او روز یک شنبه آخرین ویدئو را به اشتراک گذاشته است.

بیشتر بدانید : سریال ممنوعه سانسور می شود؟

اگر قرار باشد درباره تأثیر ممیزی بر محتوای سریال «ممنوعه» قضاوت کرد، باید گفت این تأثیر به اندازه‌ای بوده که به قصه لطمه بزند، سرنوشت بعضی شخصیت‌ها نامعلوم باشد، شخصیت‌پردازی کاراکترها دچار نقص شود و در درک مخاطب از آن چه در سریال دیده اشکالاتی به وجود بیاید، بنابراین بخش مهمی از انتقادهایی که به سریال وارد است به دلیل ممیزی و حذف بخش‌هایی از سریال بوده است.

سکانس های سانسور شده سریال ممنوعه در صفحه ی امیر پورکیان
سکانس های سانسور شده سریال ممنوعه در صفحه ی امیر پورکیان

در ابتدای انتشار سریال، وجود بعضی سکانس‌ها باعث شد توزیع این مجموعه تا اعمال اصلاحات متوقف شود. وابستگی قصه به خط قرمزها نشان دادن صحنه مصرف مواد مخدر، ناسزا، پرداختن به شخصیت «خلیل» که یک فرد با گرایش نامتعارف جنسی بود و قصد داشت تغییر جنسیت بدهد و ارتباط بعضی کاراکترها با یکدیگر، از مواردی بوده که باعث شده سریال «ممنوعه» مورد ممیزی قرار بگیرد.

می‌دانیم که برای نمایش این موضوعات در فیلم و سریال‌ها محدودیت‌هایی وجود دارد و معمولا در سینما یا نمایش خانگی با اشارات غیرمستقیم یا نشان ندادن جزئیات، این مسائل به تصویر کشیده می‌شود. قطعا امیر پورکیان نیز در مقام کارگردان، از خطوط قرمز یا محدودیت‌ها آگاه است، بنابراین وقتی بخش‌های مهمی از قصه به خطوط قرمز وابسته باشد، طبیعتا حذف آن‌ها لطمه‌ای جدی به داستان و درک مخاطب وارد می‌کند. بهتر است از ابتدا طوری به موضوعات حساس پرداخته شود که ممیزی نشود و با اصلاح آن‌ها زمان قسمت‌های سریال به دیدن آن چه گذشت، آن چه خواهید دید، پخش موزیک و فلاش بک نگذرد، سریال به اثری نصفه‌ونیمه تبدیل نشود و مخاطب هم سردرگم نشود.

علاوه بر بازیگرانی که کاراکترشان مورد ممیزی قرار می‌گیرد، مهم‌ترین کسی که بابت این مسئله متضرر می‌شود، تماشاگر است که برای تماشای یک سریال زمان و پول پرداخت کرده و در نهایت با اثر ناقص و بی‌کیفیتی مواجه شده است.

البته امیر پورکیان درباره ممیزی‌های فراوان سریال «ممنوعه» و پذیرش ممیزی، تهیه‌کننده سریال یعنی علی‌اکبر نجفی را هم مقصر می‌داند. او مدتی پیش پستی در اینستاگرام خود منتشر کرد و با اشاره به تجربه بد ممیزی سریال «ممنوعه»، به مورد ممیزی قرار نگرفتن اولین فیلمش یعنی «آینده» به تهیه‌کنندگی سیدضیا هاشمی، ابراز رضایت کرد و باسابقه بودن او را درباره این موضوع موثر دانست. پورکیان در این پست با کنایه واضحی به تهیه‌کننده «ممنوعه» نوشته است:«قبلا تاوان سنگینی درخصوص سریال «ممنوعه» داده‌ام تا قدر پیش‌کسوتی چون سیدضیا را بدانم.»

در ادامه چند عکس از صحنه های سانسور شده سریال که ویدئوی آن در صفحه ی اینستاگرام امیرپورکیان منتشر شده است را ببینید:

سکانس سانسور شده سریال ممنوعه
سکانس سانسور شده سریال ممنوعه


سانسور سریال ممنوعه
سانسور سریال ممنوعه


صحنه ی سانسور شده سریال ممنوعه
صحنه ی سانسور شده سریال ممنوعه


سانسورهای سریال ممنوعه
سانسورهای سریال ممنوعه

سانسور در سریال پرحاشیه ممنوعه
سانسور در سریال پرحاشیه ممنوعه

 

بیشتر بدانید : سریال +16 «ممنوعه» چرا ممنوع شد؟!

بیشتر بدانید : سریال ممنوعه کپی از «سریال شهرزاد» یا «عاشقانه»؟!

بیشتر بدانید : نقد سریال «ممنوعه»/ کپی برداری از سریال های ترکیه ای

بیشتر بدانید : سانسور سیصد دقیقه ایی باعث اتمام سریال ممنوعه شد!!

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: روزنامه خراسان/صفحه ی شخصی امیرپورکیان


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X