رونمایی از تندیس علی نصیریان با حضور فاطمه معتمدآریا و رضا کیانیان + تصاویر
تندیس علی نصیریان با حضور فاطمه معتمدآریا، رضا کیانیان و مهران عباسی مدیرعامل موزه سینما عصر روز گذشته ۲۱ تیرماه در تالار معاصران موزه سینمای ایران رونمایی شد

تندیس «علی نصیریان» در موزه سینما رونمایی شد

تندیس علی نصیریان بر اساس نقش‌آفرینی این بازیگر پیشکسوت در فیلم سینمایی «کمیته مجازات» برگرفته از سریال «هزاردستان» علی حاتمی ساخته شده است. 

علی نصیریان بعد از رونمایی از تندیسش در تالار معاصران موزه سینما گفت:
حس خوبی از این تندیس به من منتقل شد و از موزه سینمای ایران برای ساخت آن بسیار سپاسگذارم.

وی با یادی از زنده یاد علی حاتمی خاطرنشان کرد:
یادم می‌آید علی حاتمی به من گفت دلم می‌خواهد هزاردستان آلبومی از خودت، کشاورز، انتظامی، رشیدی و مشایخی شود. این جمله من را برای پذیرفتن نقش ابوالفتح صحاف مشتاق‌تر کرد.

بازیگر نقش ابوالفتح افزود:
دو ماه در گرمای تابستان سر فیلمبرداری برای این نقش بودم. این شخصیت یک صحاف بود که بیماری سل داشت و به خاطر همین بیماری از همسرش جدا می‌شود که این سکانس برای من بسیار جذاب و حس خوبی داشت. 

تندیس «علی نصیریان» در موزه سینما
تندیس «علی نصیریان» در موزه سینما 

وی همچنین گفت:
علی حاتمی اعتقاد زیادی به صدای دوبلور بر روی شخصیت‌های فیلم‌هایش داشت، زیرا می‌گفت دوبلورها به کیفیت شخصیت‌ها اضافه می‌کنند. ناصر طهماسب دوبله بسیار خوبی برای دو نقش من در هزاردستان و کمال الملک داشت، حتی خودش سر صحنه می‌آمد و نگاه می‌کرد، زیرا من ترکی بلد نبودم. البته من معتقدم که بهتر است بازیگر خودش صحبت کند، زیرا یک بُعد از شخصیت بیان و صدا است که اگر آنرا از بازیگر بگیریم به کیفیت لطمه می‌زند.

نصیریان درباره همکاری‌اش با کارگردان‌ها نیز توضیح داد:
شیوه‌ای که برای کارم دارم این است که نظراتم را از وقتی متن را می‌خوانم با کارگردان در میان می‌گذارم و در مورد فیلم‌های حاتمی نیز به همین شکل بود. البته مرحوم حاتمی خیلی دخالت نمی‌کرد و دست ما را باز می‌گذاشت. اینکه چطور بازی کنیم مربوط به خود بازیگر است و اغلب کارگردان‌ها رئوس و دیالوگ‌ها را کنترل می‌کنند. بازیگری خود کاری خلاقانه است که در ابتدا بازیگر باید شخصیت را تجسم کند و ابعاد دیگر آن صدا و لحن است .

فاطمه معتمدآریا و رضا کیانیان در رونمایی تندیس علی نصیریان
فاطمه معتمدآریا و رضا کیانیان در رونمایی تندیس علی نصیریان

علی نصیریان درباره همکاری و مراوداتش با چهره‌های ماندگار از جمله انتظامی، کشاورز، رشیدی و مشایخی نیز گفت:

هیچ‌وقت بین من و همکارانم رقابتی وجود نداشت. یکی از نکته‌های مهم این بود که هیچ‌وقت باهم وارد حاشیه نمی‌شدیم. همیشه با هم کار می‌کردیم و حتی در مورد نقش‌هایمان باهم مشورت می‌کردیم. من معتقدم نکته‌یابی‌ها در گفتگو بوجود می‌آید، زیرا با گفتگو خیلی روابط نزدیکتر می‌شود. درست است که مدرسه بازیگری و کلاس تئاتر رفتم اما این‌ها درمان درد من نبود، درمان من نشستن با آدم‌هایی همچون فرخ غفاری و فریدون رهنما، منوچهر انور، داوود رشیدی بود که از آنها بسیار آموختم. 

نصیریان با بیان اینکه سینما را از داریوش مهرجویی یاد گرفته است، گفت:

مهرجویی بسیار باسواد است و من در چند فیلم او حضور داشتم. یکی از باسوادترین، خلاق‌ترین و کاربلدترین کارگردان‌هاست و به گردن سینمای ایران حق دارد. من در اثر تلویزیونی «گاو» هم حضور داشتم که با فیلمی که مهرجویی ساخت، بسیار متفاوت بود زیرا فیلم مهرجویی بسیار خلاقانه ساخته شد و با غلامحسین ساعدی فیلمنامه جدیدی نوشتند. 

وی با اشاره به علاقه جوانان به حوزه سینما توضیح داد:
بازیگری شوق، وجد و دلبستگی می‌خواهد و متاسفانه زمانه امروز مانند زمانه ما نیست. در زمان ما یک سالن کوچک ۹۰ نفره بود که ما التماس می‌کریم تا مخاطب بیاوریم، نظراتشان را جویا شویم و متوجه اشکالات کارمان بشویم. اولین کلاس تئاتر را در سال ۳۰ رفتم آن زمان ما در خرابه‌های سنگلچ تمرین می‌کردیم اما متاسفانه امروز همه انتظار فرش قرمز دارند.

علی نصیریان و فاطمه معتمدآریا
علی نصیریان و فاطمه معتمدآریا 

در ادامه فاطمه معتمد‌آریا رئیس صنف بازیگران سینمای ایران نیز گفت:
در حرفه بازیگری من شاگرد استاد نصیریان هستم. علی نصیریان نماینده یک نسل تکرارنشدنی در بازیگری است. بخش عظیمی از آن مربوط به دوره خاص بازیگری و بخش مهمتر مربوط به خودشان و نسلی است که به این حرفه هویت و شخصیت دادند یعنی از هیچ، چیزی ساختند که شبیه تخت جمشید برای ما در تاریخ فرهنگمان ارزشمند است و مانند یک بنای تاریخی پایه‌هایی را گذاشتند که در حال حاضر من هم به عنوان یک بازیگر شناخته می‌شوم.

علی نصیریان و فاطمه معتمدآریا
علی نصیریان و فاطمه معتمدآریا

وی افزود:
علت موفقیت، محبوب بودن و استثنایی بودن آن نسل مربوط به روش، نگرش و پذیرششان از این حرفه است که مثل یک اثر تاریخی ، بنایی را برای ما گذاشتند که بسیار ارزش دارد. نمی‌شود نقشی از علی نصیریان را نام ببریم و آنرا دوست نداشته باشیم. وقتی می‌گوییم ایشان نماینده یک نسل تکرارنشدنی هستند به این دلیل است که نمی‌توانیم نقشی را پیدا کنیم که ایشان بد انجام داده باشند.

رضا کیانیان در مراسم رونمایی از تندیس علی نصیریان
رضا کیانیان در مراسم رونمایی از تندیس علی نصیریان

رضا کیانیان از دیگر میهمانان این برنامه نیز گفت:
در ابتدا خوشحالم برای رونمایی از تندیس استاد نصیریان از من دعوت شد و با افتخار در این مراسم حضور پیدا کردم. جدای از همه ارزش‌هایی که علی نصیریان دارد، خودش را به عنوان یک انسان بسیار دوست دارم.

وی ادامه داد:
در فیلم «مسخره باز» افتخار داشتم و در خدمت ایشان بودم و اتفاقاتی را دیدم که در سال‌های اخیر کمتر دیده می‌شود. اتفاقاتی که برای نسل ایشان و نسل ما وجود داشت و کم کم درحال محو شدن است. ایشان همیشه زودتر سرصحنه حاضر بود و می‌دانست باید چه کاری انجام بدهند، همیشه شادابی و طراوت خود را حفظ می‌کردند و اگر با او صحبتی می‌کردیم، درباره بازیگری و سوابقش بود که از او بسیار آموختیم. 

کیانیان یادآور شد:
وقتی فاطمه معتمدآریا می‌گوید علی نصیریان نسل طلایی و تکرارنشدنی است یعنی این نسل اولین نسل تحصیل کرده تئاتر و سینمای ایران هستند. البته قبل از این نسل کسانی بسیار اندک بودند که تحصیل کرده این رشته بودند اما کسانیکه مدرسه هنرهای زیبا را گذراندند درواقع این نسل بودند. 

مراسم رونمایی از تندیس علی نصیریان در موزه سینما
مراسم رونمایی از تندیس علی نصیریان در موزه سینما

این بازیگر افزود:
بازیگرانی داریم که از قبل از انقلاب تا به امروز یک نقش را تکرار می‌کنند ، شیرین و دوست داشتنی هم هستند اما زمانی که چهره‌شان بهم می‌ریزد دیگر نمی‌توانند بازی کنند اما عده‌ای هم هستند که بازیگرند و چهره و قد آنها در بازی‌شان اهمیت ندارد به همین دلیل هرچقدر سنشان بگذرد باتجربه‌تر و جا افتاده‌تر می‌شوند. آقای نصیریان از جوانی بازی می‌کردند و هنوز هم بازی می‌کنند و هیچ فردی به سن ایشان کار ندارد یعنی الان که بازی می‌کند همان آقای نصیریان است و ۴۰ سال پیش هم که بازی می‌کرد باز هم علی نصیریان بود. 

کیانیان درباره نگاهش به علی نصیریان در سال‌های جوانی خود گفت:

برای هر بازیگری آرزو است که با بزرگانی مانند علی نصیریان همبازی باشد. من در سن ۲۱ سالگی از مشهد به تهران آمدم و به دانشکده هنرهای زیبا رفتم تا درس بخوانم. در آن زمان آقای نصیریان گُل تئاتر کشور بود که نمایشنامه می‌نوشت، بازیگر بود، کارگردانی انجام می‌داد، درباره بحث‌های تئوریک صحبت می‌کرد و من که تازه وارد دانشگاه شده بودم فکر می‌کردم صدها سال زمان می‌برد تا به بازیگری مانند او برسم که این همه کار کرده و تجربه داشته باشد و اینکه با چنین شخصیتی همبازی شوم بسیار برایم خوشحال کننده بود. 

وی ادامه داد:
متاسفانه با بعضی بازیگران پیشکسوت بازی نکردم و غم آن بر دلم باقی مانده است و خیلی دوست داشتم بازی کنم. 

 تندیس علی نصیریان به سفارش موزه سینمای ایران توسط حسین اردستانی طراحی و ساخته شده است. وی گریمور سینما و تلویزیون و مجسمه‌ساز است که آثارش در خارج از کشور نیز نمایش داده شده است.

 

بیشتر بدانید : علی‌‌ نصیریان از زندگی شخصی اش گفت: یکی از عروس هایم ژاپنی است!

بیشتر بدانید : چرا علی نصیریان تا به امروز سیمرغ نبرده است؟

بیشتر بدانید : علی نصیریان، از ماجرای دستگیری تا دوستی با فریدون فرخزاد!

بیشتر بدانید : بغضی که به علی نصیریان اجازه سخن نمی دهد

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: ilna.news