ماجرای شکایت ریحانه پارسا به پلیس فتا
سرهنگ پاشایی گفت: اگر از هر شخصی بدون اجازه عکس گرفته شود و بدون اجازه آن عکس منتشر و نسبت به شخص پیش داوری کرده و شائبه سازی کنند به استناد ماده 18 قانون جرائم رایانه ای، فرد مرتکب جرم شده است 

ریحانه پارسا شکایت نکرده است؟! 

چند روز پیش انتشار تصاویر یکی از بازیگران سرشناس به همراه یک خواننده سبب شد تا شائبه های زیادی در فضای مجازی ایجاد شود و به دنبال آن اتهاماتی به خانم بازیگر زده شود. اقدامی که با واکنش این خانم بازیگر همراه شد و عنوان کرد که فردی با قصد اخاذی فیلمی در مسیر از ما گرفته است و طلب مبلغی برای انتشار ندادن این فیلم کرد و ما نیز از طریق قانونی پیگیر این قضیه خواهیم شد .

سرهنگ رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا در این خصوص گفت: خانم ریحانه پارسا تا این لحظه شکایتی مبنی بر شایعه سازی و انتشار تصاویر ارائه نکرده و پلیس فتا چنین شکایتی دریافت نکرده است.

او افزود: یکی از ماهیت های فضای مجازی امروزه مقوله شایعه سازی است که گریبان برخی را می گیرد. این اتفاق نیز برای این بازیگر افتاده است. طبق قانون هر شخصی توسط وسایل ارتباطی و شبکه های اجتماعی وارد حریم خصوصی دیگران شود و تصاویر خصوصی دیگران را بدون اجازه منتشر کند و یا تهمت و افترا زند جرم تلقی می شود.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: بر اساس ماده ۱۸ قانون جرایم رایانه‌ای، نشر اکاذیب در فضای مجازی و با استفاده از داده‌های رایانه‌ای جرم تلقی شده و قابل تعقیب و مجازات است.

معاون اجتماعی پلیس فتا گفت: در این ماده قانونی آمده است که هر کس به‌ قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به‌وسیله سیستم رایانه یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد جرم محسوب شده و مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

سرهنگ پاشایی با اشاره به اینکه افراد سرشناس باید مراقب رفتار حرفه ای خود باشند اذعان کرد: اگر یک شخص معروف به شخصه رفتار حرفه ای را رعایت نکند و در معابر عمومی به شکلی لباس بپوشد و یا تردد کند که توجه دیگران را جلب می کند شامل قانون حریم خصوصی نمی شود اما از سوی دیگر اگر از شخصی بدون اجازه عکس گرفته شود و بدون اجازه آن عکس منتشر شود و نسبت به شخص پیش داوری کرده و شائبه سازی کنند به استناد ماده 18 قانون جرائم رایانه ای جرم است.

این مقام انتظامی در پایان گفت: اگر ریحانه پارسا نیز در این زمینه شکایتی تنظیم کند، دادسرای ناحیه 31 و پلیس فتا قطعا رسیدگی می کند و اگر هر شخصی را در این زمینه به عنوان مظنون معرفی کند قطعا احضار خواهد شد و شخص باید پاسخگوی فعل مجرمانه خود باشد. قانون گذار این اقدام را جرم تعریف و برای آن مجازات و جریمه نقدی تعریف کرده است و برای شخصی که به این وسیله فضای خصوصی افراد را خدشه دار کرده است اعمال خواهد شد.

 

بیشتر بدانید : واکنش ریحانه پارسا به شایعه ازدواجش با روزبه بمانی + عکس

بیشتر بدانید : طلاق ریحانه پارسا و مهدی کوشکی؟ + عکس

بیشتر بدانید : ریحانه پارسا و همسرش: بیوگرافی و تصاویر

بیشتر بدانید : اولین واکنش ریحانه پارسا پس از شایعه طلاقش + عکس

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: borna.news