نشریه سینمایی «استاکر» درحالی فهرست صد فیلم «معمایی» تاریخ سینما را اعلام کرد که در آن نام سه فیلم از اصغر فرهادی به چشم می خورد 

فرهادی با سه فیلم در میان 100 فیلم برتر معمایی تاریخ سینما

 نشریه سینمایی اینترنتی استاکر (Stacker) روز جمعه ۲۵ سپتامبر با جمع آوری داده های اطلاعاتی مختلف از امتیاز فیلم ها در وبسایت IMDb گرفته تا نمره منتقدان به فیلم ها در وبسایت متاکریتیک، دست به انتخاب صد فیلم برتر «معمایی و مرموز/mystery» تاریخ سینما زد.

در این فهرست صد فیلم برتر «معمایی» تاریخ سینما، رتبه اول تا دهم به ترتیب به فیلم های «پنجره عقبی» آلفرد هیچکاک، «سرگیجه» آلفرد هیچکاک، «همشهری کین» اورسن ولز، «روانی» آلفرد هیچکاک، «شهر اشباح» هایائو میازاکی، «سه رنگ: قرمز» کیشلوفسکی، «راشومون» آکیرا کوروساوا، «مرد سوم» کارول رید و «غرامت مضاعف» بیلی وایلدر تعلق گرفت.

بیشتر بدانید : نقد راجر ایبرت بر «سرگیجه» اثر آلفرد هیچکاک

فیلم سرگیجه آلفرد هیچکاک
فیلم سرگیجه آلفرد هیچکاک

از نکات این فهرست می توان به حضور سه فیلم «درباره الی»، «گذشته» و «چهارشنبه سوری» هر سه ساخته اصغر فرهادی در میان صد فیلم «معمایی» تاریخ اشاره کرد.

فیلم چهارشنبه سوری اصغر فرهادی
فیلم چهارشنبه سوری اصغر فرهادی

بنا به این رتبه بندی، فیلم «درباره الی» فرهادی با کسب ۹۱ امتیاز از سایت «استاکر» پایین تر از «پرندگان» هیچکاک و بالاتر از «ربکا» دیگر ساخته هیچکاک در جایگاه بیست و ششم قرار گرفت.

فیلم رودخانه مرموز اثر ایستوود
فیلم رودخانه مرموز اثر ایستوود

«گذشته» فرهادی نیز که اولین فیلم این کارگردان در خارج از خاک ایران است پایین تر از فیلم «مکالمه» کوپولا و بالاتر از «رودخانه مرموز» ایستوود جایگاه چهل و چهارم این فهرست را کسب کرد. دیگر فیلم فرهادی یعنی «چهارشنبه سوری» نیز جایگاه پنجاه و هشتم این فهرست را از آن خود کرد.

فیلم محله چینی ها رومن پولانسکی 
فیلم محله چینی ها رومن پولانسکی

از دیگر آثار شاخص حاضر در این لیست می توان به «محله چینی ها» رومن پولانسکی، «زندگی دیگران» فلوریان هنکل فون، «آرزوی های بزرگ» دیوید لین، «مظنونین همیشگی» برایان سینگر، «جاده مالهالند» دیوید لینچ و «خداحافظی طولانی» آلتمن اشاره کرد. 

فیلم زندگی دیگران اثر فلوریان هنکل فون
فیلم زندگی دیگران اثر فلوریان هنکل فون

 

بیشتر بدانید : بهترین فیلم‌های پلیسی تاریخ سینما!

بیشتر بدانید : بهترین فیلم های هیچکاک، استاد راز و رمزهای تعلیق در سینما + عکس (قسمت اول)

بیشتر بدانید : نگاهی مختصر به زندگی خصوصی و حرفه‌ای «آلفرد هیچکاک» +عکس

بیشتر بدانید : آیا «همشهری کین» همچنان بهترین فیلم تاریخ سینماست؟

بیشتر بدانید : انیمیشن های جذاب هایائو میازاکی که باید حداقل یکبار ببینید! + عکس

 


گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: khabargozarisaba.com


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X