سارا بهرامی، فاطمه معتمدآریا و عطاران در جشنواره فجر + تصاویر
 پنجمین روز سی و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، پنجشنبه ۱۶ بهمن، در سالن اصلی برج میلاد برگزار شد

خاطره‌ گویی رضا عطاران از علی انصاریان؛ تشویق شدید فاطمه معتمدآریا

پنجمین روز جشنواره فیلم فجر (پنجشنبه ۱۶ بهمن)، چون روز پیشین، به دلیل درگذشت علی انصاریان، حال و هوایی ابری داشت. در سالن سینما رسانه‌ها (برج میلاد)، همه‌جا سخن از این ورزشکار و هنرمند بود و نشست خبری دو فیلم «روشن» با کارگردانی روح‌الله حجازی و «روزی روزگاری آبادان» ساخته حمیدرضا آذرنگ هم با یاد انصاریان برگزار شد. 

نشست پرسش و پاسخ فیلم «روزی روزگاری آبادان» با حضور حمیدرضا آذرنگ (کارگردان)، علی اوجی (تهیه‌کننده)، فاطمه معتمد آریا، الهام شفیعی، هیراد آذرنگ (بازیگر)، سپیده عبدالوهاب (تدوین‌گر)، بابک بنی اردلان (صدابردار)، سهیل دانش‌اشراقی (طراح صحنه) و با اجرای محمدرضا مقدسیان بعدازظهر امروز برگزار شد.

پنجشنبه، برخلاف روز قبلش، حضور چند ستاره سینما، از جمله فاطمه معتمدآریا، رضا عطاران، سارا بهرامی و ... باعث رونق بازار عکاسان شده بود و فضای نشست‌های پرسش و پاسخ را هم گرم‌تر کرده بود.

علاقه رضا عطاران به شخصیت روشن

اولین فیلمی که در پنجمین روز از سی و نهمین جنواره فیلم فجر به نمایش درآمد، «روشن» با کارگردانی سید روح الله حجازی و تهیه‌کنندگی جواد نوروز بیگی بود که روایت زندگی شخصی با نام روشن با بازی رضا عطاران را به تصویر می‌کشد؛ فردی که عاشق فیلم و سینما است، برای آن بسیار هزینه می‌کند و در عوض از پس زندگی خودش بر نمی‌آید. او با مشکلات روحی فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند تا ...

در این نشست خبری، حجازی تاکید کرد اگر عطاران بازی در این فیلم را نمی‌پذیرفت، کار تولید نمی‌شد، چرا که از اساس، این نقش را برای عطاران نوشته بوده است. 

رضا عطاران در جشنوراه فجر
رضا عطاران در جشنوراه فجر

سارا بهرامی که در این فیلم نقش همسر رضا عطاران را ایفا می‌کند، علت قبول کردن حضور در «روشن» را علاقه به فیلمنامه، اشتیاق به همکاری با روح‌الله حجازی و همبازی شدن با رضا عطاران دانست. رضا عطاران هم دلیل ایفای نقش در این اثر سینمایی را متفاوت بودن شخصیت روشن دانست؛ شخصیتی که انفعال عجیب و غریبی دارد و دست به انجام برخی کارها نمی‌زند. 

سارا بهرامی در نشست خبری جشنواره فجر
سارا بهرامی در نشست خبری جشنواره فجر

عطاران همچنین با زنده‌کردن خاطره علی انصاریان، یادآور شد که این فوتبالیست، برای نخستین‌بار برای بازی در سریال «زیر آسمان شهر» به تلویزیون دعوت شد که در ادامه، او این عرصه را جدی‌تر گرفت و در آثار تصویری بسیاری حضور پیدا کرد. 

حمیدرضا آذرنگ؛ بدترین پدر دنیا 

«روزی روزگاری آبادان»، ساخته حمید رضا آذرنگ، دومین فیلم به نمایش درآمده در روز پنجم جشنواره بود؛ فیلمی که تصویر واقعی از یک خانواده متوسط آبادانی در ابتدای شروع جنگ عراق و آمریکا را به تصویر می‌کشد. در اسفند سال ۸۱، در همان ابتدای آغاز جنگ، یک موشک به صورت اشتباه به انبار شرکت نفت آبادان می‌خورد و همین موضوع دست‌مایه آذرنگ، برای ساخت فیلم «روزی روزگاری، آبادان» می‌شود.

حمیدرضا آذرنگ
حمیدرضا آذرنگ

در نشست پرسش و پاسخ این فیلم، فاطمه معتمدآریا، این فیلم را یکی از جذاب‌ترین داستان‌هایی دانست که می‌توانسته در آن ایفای نقش کند.او همچنین با تاثر زیاد، درگذشت مهرداد میناوند و علی انصاریان را تسلیت گفت و افزود: «دو الگوی سرزندگی و شادابی را از دست دادیم. با نبودن من شاید درد کم‌تری در مردم ایجاد می‌شد تا از رفتن علی انصاریان». این سخنان معتمدآریا، تشویق شدید حاضران در این نشست را به همراه داشت. 

فاطمه معتمدآریا
فاطمه معتمدآریا

در ادامه، حمیدرضا آذرنگ، حضور معتمدآریا در «روزی روزگاری آبادان» را یک اتفاق شکوهمند دانست. او، این بازیگر را یک انسان فداکار معرفی کرد که به‌خاطر اعضای گروه فیلمسازی و ادامه روند کار، یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات زندگی‌اش، یعنی لحظه تولد نوه‌اش را از دست داده است. 

هیراد آذرنگ که یکی از بازیگران این فیلم است، از تجربه دوباره همکاری با پدرش صحبت کرد و فرزند آذرنگ بودن را یک اتفاق بسیار بزرگ دانست. در ادامه، حمیدرضا آذرنگ بابت تمام سخت‌گیری‌ها و جدیتی که در کار داشته است، از فرزندش عذرخواهی کرد و خود را یکی از بدترین پدرهای دنیا معرفی کرد. 

علی اوجی هم که تهیه‌کنندگی «روزی روزگاری آبادان» را برعهده دارد، با تکذیب شایعه ابتلایش به کرونا،  تاکید کرد چون در حال تولید فیلم تازه مسعود کیمیایی است، چون دیگر عوامل گروه، هر چند روز یک بار تست می‌دهد تا مشکلی پیش نیاید. 

علی اوجی در جشنواره فجر
علی اوجی در جشنواره فجر

بازرسان بهداشت، مهر تایید بر جشنواره زدند

در ادامه نظارت بهداشتی بر برگزاری جشنواره فیلم فجر، بازرسان معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی، روز پنجشنبه ۱۶ بهمن، بار دیگر به شکل سرزده در برج میلاد حاضر شدند تا از نزدیک بر روند رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در مقر جشنواره نظارت کنند.

پس از نظارت، بازرسان معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی بار دیگر، رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جشنواره فیلم فجر را تایید کردند.

جدا از برج میلاد، شرایط اکران فیلم‌ها در سینماهای مردمی هم مناسب گزارش شده است. در همین راستا، محمدرضا فرجی، مدیر امور سینماهای جشنواره فیلم فجر با تشکر از مردم به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سالن‌ها گفت: «مردم جدای از همکاری دوستانه‌ای که با نمایندگان ما دارند، هر گونه اتفاقی را به این نمایندگان منتقل می‌کنند که این همکاری در برگزاری هرچه بهتر جشنواره به ما کمک کرده است.»

فاطمه معتمدآرایا در جشنواره فیلم فجر
فاطمه معتمدآرایا در جشنواره فیلم فجر

او تاکید کرد: «به دلیل آن‌که نظارت نمایندگان ما در سالن‌های سینما بیشتر شده است، خوشبختانه طی دو روز گذشته با مشکلی در سینماها مواجه نبوده‌ایم.»

فرجی ادامه داد: «حضور به‌موقع بازرسان وزارت بهداشت در سالن‌های سینما در بهبود شرایط اکران در سینماها تاثیرگذار بوده است. تخلف‌های پیش آمده هم جزئی بوده که با تذکرات دوستانه حل شده است.»

مدیر امور سینماهای جشنواره فیلم فجر پیش‌بینی کرد: «ممکن است با افزایش درخواست‌ها برای تماشای فیلم‌های جشنواره، جدای از روز جمعه، روز شنبه را هم به سانس‌ اکران فوق‌العاده اضافه کنیم که در صورت تایید این اتفاق، جزییات آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

سارا بهرامی در جشنواره فجر
سارا بهرامی در جشنواره فجر

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: khabaronline.ir