از اصغر فرهادی و لیلا حاتمی تا گلشیفته و ترانه: ایرانیان در جشنواره کن 2022
 دوره هفتاد و پنجم جشنواره کن امسال میزبان چندین سینماگر و بازیگر ایرانی در بخش‌های مختلف خواهد بود

ایرانی‌ های امسال جشنواره کن 2022

فهرست آثار جشنواره کن ۲۰۲۲ سرانجام در بخش‌های مختلف شامل مسابقه اصلی رقابتی و غیررقابتی، نوعی‌ نگاه، نمایش‌های ویژه، کن پریمیر و بخش‌های جنبی هفته منتقدین و دو هفته کارگردانان سرانجام تکمیل شد که با حضور چند چهره ایرانی نیز همراه است. 

بیشتر بدانید : اصغر فرهادی داور جشنواره کن 2022 شد؟

ترانه علیدوستی و نوید محمدزاده با فیلم "برادران لیلا" سعید روستایی در جشنواره کن 2022

اولین حضور یک فیلم ایرانی در جشنواره کن امسال روز ۲۵ فروردین (۱۴ آوریل) در نشست خبری «تیری فرمو» مدیر و «پیر لسکور» رئیس جشنواره کن در پاریس قطعی شد و فیلم «برادران لیلا» ساخته سعید روستایی توانست به جمع ۱۸ فیلم بخش مسابقه اصلی راه یابد (با اضافه شدن ۳ فیلم دیگر در مجموع ۲۱ فیلم در این بخش حضور دارند). سومین ساخته بلند روستایی پس از «ابد و یک روز» و «متری شیش و نیم» حالا این فرصت را یافته تا در بخش رقابتی کن، برای کسب جایزه نخل طلا و دیگر جوایز اصلی این رویداد معتبر سینمایی رقابت کند.

بیشتر بدانید : اولین عکس های نوید محمدزاده و ترانه علیدوستی در برادران لیلا

هنوز جرئیات زیادی درباره داستان فیلم جدید روستایی منتشر نشده اما ترانه علیدوستی، نوید محمدزاده، سعید پورصمیمی، فرهاد اصلانی، پیمان معادی و محمد علیمحمدی از جمله بازیگران این فیلم هستند و کمپانی فرانسوی «Wild Bunch» نیز بخش بین‌المللی این فیلم بر بر عهده گرفته است. ترانه علیدوستی برای دومین بار پس از فیلم «فروشنده»، روی فرش قرمز کن خواهد رفت اما نوید محمدزاده و پیمان معادی نخستین باری است که فیلمی در کن خواهند داشت. 

زهرا امیرابراهیمی با فیلم "عنکبوت مقدس" در جشنواره کن 2022

علی عباسی کارگردانی ایرانی-دانمارکی که در سال ۲۰۱۸ با فیلم «مرز» جایزه نوعی نگاه کن را به خود اختصاص داد، امسال با فیلم فارسی‌زبان «عنکبوت مقدس» پا به جشنواره کن می‌گذارد. این فیلم که در کشور اردن فیلمبرداری شده با بازی مجموعه‌ای از بازیگران ایرانی از جمله زهرا امیر ابراهیمی همراه است و داستان یک قاتل زنجیره‌ای زنان را در مشهد روایت می‌کند که در تلاش است چهره شهر را از وجود زنان تن‌فروش پاک کند و .... «عنکبوت مقدس» هم یکی از فیلم‌های مسابقه اصلی کن خواهد بود و اولین حضور علی عباسی در این بخش را رقم می‌زند. 

گلشیفته فراهانی با فیلم "برادر و خواهر" در جشنواره کن 2022

گلشیفته فراهانی بازیگر ایرانی نیز که چند سالی است حرفه خود را در خارج از کشور دنبال می‌کند، امسال با فیلم «برادر و خواهر» ساخته «آرنو دپلشن» کارگردان فرانسوی با «ماریون کوتیار» همبازی شده است. داستان این فیلم درباره یک خواهر و برادر است که برای مدت ۲۰ سال است با یکدیگر صحبت نمی کنند اما مرگ والدین‌اشان شرایطی جدید برای آنها رقم می‌زند. «برادر و خواهر» یکی از فیلم‌های مسابقه اصلی کن امسال است.

فراهانی تاکنون با چندین فیلم در جشنواره کن حضور داشته و می‌توان او را باسابقه‌ترین بازیگر ایرانی در جشنواره کن دانست. «دختران آفتاب» ساخته سال ۲۰۱۸ «اوا هوسون» و «پترسون» محصول ۲۰۱۶ به کارگردانی «جیم جارموش» از جمله این فیلم‌ها هستند. 

اصغر فرهادی داور جشنواره کن 2022

اما شاخص‌ترین چهره سینمای ایران در کن ۲۰۲۲ همانند سال گذشته اصغر فرهادی است که امسال نه با یک فیلم بلکه با حضور در میان اعضای هیات داوران بخش رقابتی، حضور تاثیرگذاری در این رویداد سینمایی خواهد داشت. چهره محبوب جشنواره کن بعد از فیلم «جدایی»، تمامی آثارش (گذشته، فروشنده، همه می‌دانند و قهرمان) را در کن رونمایی کرده سال گذشته با «قهرمان» برنده جایزه بزرگ هیات داوران شد و مسلما امسال نقش مهمی در انتخاب برنده نخل طلای بهترین فیلم، جایزه بزرگ هیات داوران، جایزه ویژه هیات داوران و جوایز بهترین کارگردانی، فیلم‌نامه و بازیگر مرد و زن جشنواره خواهد داشت. 

فرهادی که پیش از این زمزمه‌هایی از حضورش به عنوان رئیس هیات داوران به گوش می‌رسید حالا در کنار «ونسان لیندون» (رئیس هیات داوران)، «ربکا هال»، «دیپیکا پادوکونه»، «یاسمینه ترینکا»، «لاج لی»، «جف نیکولز» و «یواخیم تریه»، ۲۱ فیلم بخش رقابتی اصلی هفتاد و پنجمین دوره این رویداد سینمایی را داوری خواهند کرد.

لیلا حاتمی و مهرداد صدیقیان با فیلم "تصور" علی بهراد در جشنواره کن 2022

دیگر فیلم ایرانی حاضر در جشنواره کن امسال، «تصور» اولین ساخته علی بهراد است که به عنوان یکی از ۷ فیلم بلند در بخش مسابقه هفته منتقدین جشنواره کن به نمایش گذاشته می‌شود و نخستین تجربه حضور سینمای ایران در بخش جنبی هفته منتقدین را در ۲۰ سال اخیر رقم می‌زند. لیلا حاتمی و مهرداد صدیقیان بازیگران اصلی این فیلم هستند، بخش جنبی هفته منتقدین کن ویژه فیلم‌های اول و دوم کارگردانان است. «تصور» به عنوان یک فیلم اول، یکی از نامزدهای جایزه دوربین طلایی کن محسوب می‌شود و لیلا حاتمی به عنوان داور سابقه حضور در جشنواره کن را دارد. 

 

بیشتر بدانید : رقابت گلشیفته و ترانه و زهرا در جشنواره کن 2022 + جزئیات

بیشتر بدانید : زهرا امیرابراهیمی با "عنکبوت مقدس" به جشنواره کن می رود + عکس

بیشتر بدانید : حضور لیلا حاتمی و مهرداد صدیقیان در فستیوال کن 2022

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: isna.ir