چرا "برادران لیلا" توقیف شد؟ + واکنش سعید روستایی
سازمان سینمایی اعلام کرد: پروانه نمایش فیلم سینمایی "برادران لیلا" به دلیل تخلفات و سرپیچی از مقررات از سوی تهیه‌کننده و کارگردان آن صادر نمی‌شود 

علت توقیف «برادران لیلا» و واکنش سعید روستایی به این خبر

فیلم برادران لیلا آخرین ساخته سعید روستایی به دلیل آنچه سازمان سینمایی «اصرار بر ادامه مسیر اشتباه»، «تخلفات آگاهانه و رفتار مغایر با قوانین» و «عدم پذیرش اصلاح فیلم از سوی کارگردان پیش از نمایش در جشنواره های بین المللی» عنوان کرد، رسما توقیف شد.

بیشتر بدانید : ترانه علیدوستی، پیمان معادی و سعید روستایی روی فرش قرمز جشنواره کن 2022 + تصاویر

پیش‌تر نیز گفته شده بود که برادران لیلا بدون داشتن پروانه نمایش در جشنواره حاضر شده است؛ موضوعی که در کنار عدم همکاری کارگردان این فیلم با وزارت ارشاد، نقطه نهایی برای تصمیم‌گیری پیرامون صدور پروانه نمایش این فیلم از سوی سازمان سینمایی بود. روابط عمومی سازمان سینمایی بیانیه ای از جانب اداره نظارت بر عرضه و نمایش فیلم صادر کرد که به موجب آن توقیف نمایش فیلم سینمایی برادران لیلا اعلام شده است. متن اطلاعیه اداره کل نظارت بر عرضه و نمایش فیلم در توضیح علت توقیف فیلم برادران لیلا به این شرح است:

فیلم سینمایی برادران لیلا به کارگردانی سعید روستایی بدون طی کردن تشریفات و روند قانونی برای جشنواره فیلم کن ارسال شده بود. از آن جایی که این فیلم بدون اخذ پروانه نمایش و بی‌توجه به مقررات و برخلاف آئین نامه حضور آثار در محافل و جشنواره‌های بین‌المللی که طبق (ماده پنج آیین نامه نظارت بر نمایش فیلم، اسلاید، ویدیو و صدور پروانه نمایش آنها) و علی‌رغم تاکید مسئولین سازمان سینمایی مبنی بر ضرورت تبعیت از قوانین و مقررات، به جشنواره کن ارسال شده بود، معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی با هدف مساعدت، تسهیل و تصحیح حضور و حل مشکل فیلم از تهیه‌کننده و کارگردان آن خواست تا طی جلساتی وضعیت و شرایط فیلم و فرایند آن را بررسی نمایند.

با همکاری تهیه‌کنندگان، فیلم برادران لیلا در سازمان سینمایی مورد بازبینی قرار گرفت و در راستای کمک به فیلم با ملحوظ داشتن اهمیت حضور بین‌المللی محصولی از سینمای ایران، تصمیم و توافق بر این شد تهیه‌کننده و کارگردان برای دریافت پروانه نمایش جهت ارائه نسخه نهایی در جشنواره کن، موارد و اصلاحات لازم را که بخشی از آنها حتی در فیلمنامه مصوب شورای پروانه ساخت نیز وجود نداشته اعمال نمایند که این مهم حتی در یک مورد از موارد اعلامی محقق نشد.

به رغم تاکید و تذکرات لازم برای رعایت قانون و با علم و آگاهی تهیه‌کننده و کارگردان نسبت به تبعات هرگونه تخلف، متاسفانه فیلم مذکور بدون هیچگونه همکاری و انجام اصلاحاتی در جشنواره کن به نمایش در آمد.

چنانکه عوامل اصلی فیلم با اصرار و ابرام بر ادامه مسیر اشتباه نشان دادند که اکران فیلم در جشنواره کن را بر نمایش در سالن‌ های سینما و مخاطبان داخلی ترجیح می‌دهند.

از این رو، فیلم برادران لیلا به تاسی از اصل «قانون گرایی، استانداردسازی و عدالت محوری» و به دلیل تخلفات آگاهانه و رفتار مغایر با قوانین و مقرراتی چون: شرکت در جشنواره های خارجی بدون عبور از مجرای قانونی و اخذ پروانه نمایش، سرپیچی از مقررات و اصرار بر ارائه نسخه اصلاح نشده برغم تعهدات صورت گرفته و استمرار بر تخلف و مداومت بر آن حتی بعد از جشنواره کن و شرکت در جشنواره مونیخ و در نهایت اعلام رسمی کارگردان محترم مبنی بر عدم پذیرش اصلاح فیلم، این فیلم تا اطلاع ثانوی و تا رفع موانع ایجاد شده، صلاحیت اخذ پروانه نمایش را نخواهد داشت.

بیشتر بدانید : درخشش "برادران لیلا" در کن/ سعید روستایی نخل طلا را به مردم آبادان تقدیم کرد

واکنش سعید روستایی به توقیف برادران لیلا

سعید روستایی کارگردان شناخته شده فیلم سینمایی برادران لیلا که پیش از این گفته بود حاضر نیست حتی یک فریم از فیلمش را حذف کند، پس از اعلام توقیف فیلمش با انتشار پستی در صفحه کاربری خود در اینستاگرام به این موضوع واکنش نشان داد و نوشت:

«برادران لیلا را با خون دل ساختم، با جگر سوخته، برای ساختنش تمام روحم زخمی شد! لطفا بیش از این نسوزانیدم!» و در کپشن اضافه کرد: «تحقیر و تهدید را تمام کنید لطفا!»

saeed-rostaei.jpg

نمایش برادران لیلا در اروپا ادامه دارد؟

شنیده‌ها حاکی از آن است که قرار نیست حضور بین المللی این فیلم در جشنواره ها و اکران های اروپایی متوقف شود و علی رغم عدم صدور پروانه نمایش برای اکران در ایران، برنامه اکران بین المللی برادران لیلا که پخش آن بر عهده کمپانی فرانسوی وایلد بانچ (Wild Bunch) است، همچنان ادامه خواهد داشت.

آخرین ساخته سعید روستایی با بازی سعید پورصمیمی، ترانه علیدوستی، نوید محمدزاده، پیمان معادی، فرهاد اصلانی، محمد علیمحمدی و … به تازگی در جشنواره کن به نمایش در آمد و جایزه فیپرشی (Fipresci) منتقدان بین المللی این جشنواره را دریافت کرد. 

 

بیشتر بدانید : اولین عکس های نوید محمدزاده و ترانه علیدوستی در برادران لیلا

بیشتر بدانید : واکنش ها به فیلم ترانه علیدوستی در جشنواره کن 2022 + عکس

بیشتر بدانید : درخشش بدون جلوه گری سعید پورصمیمی در جشنواره کن 2022 + تصاویر

بیشتر بدانید : سخنان قابل تامل پیمان معادی در جشنواره کن 2022 + تصاویر پیمان معادی و همسرش

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: rooziato.com