واکنش تند ترانه علیدوستی به ممنوع الکاری اش
ترانه علیدوستی به تهدید محمد خزاعی درباره ممنوع‌الکاری برخی از هنرمندان واکنش نشان داد 

ترانه علیدوستی: آنچه مرتکبش هستید اعمال زور است

ترانه علیدوستی، چهارشنبه 26 مرداد پستی اعتراضی با عنوان «ممنوع از چه کاری؟» در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده و عملکرد سازمان سینمایی را در قبال هنرمندان اعمال زور دانست.

علیدوستی نوشت:

«می‌خواهید پنج شش نفرمان را بی محاکمه و بدون جرم ممنوع‌الکار کنید و اما ممنوع از چه کاری؟ چه رقت‌بار که این امر، که بناست قیمتش عمر و سرمایه افراد باشد، عملی است تا این حد عبث. چیزی که مرتکبش هستید قانون‌ مداری نیست. آنچه مرتکبش هستید اعمال زور است. با بادی به غبغب قصد دارید اسم بدها را اعلام کنید تا با تهدید معاش آنها عبرتی برای بقیه بسازید، بلکه قافیه از دست نرود. اما قافیه از دست رفته است.»

او با اشاره به تغییر رویه در دنیای امروز و شنیده شدن صدای هنرمندان در کل دنیا توضیح داده: «چه بسیار فیلمهایی که شما نخواستید و ساخته شدند، چه بسیارتر آن‌ها که نخواستید و دیده شدند…در دنیای امروز صدای هنرمند بدون شما هم شنیده می‌شود و به دورترین گوشه‌های این کره می‌رسد.»

در رابطه با بحث ممنوع الکاری سینماگران توسط سازمان سینمایی ، مهدی کوهیان (حقوق‌‌دان ) در گفت وگو با برنامه «پرانتز باز» رادیو هم نکاتی را متذکر شده و گفته :« آقای خزاعی باید مستندات محکومیت‌های این دوستان را هم اعلام کنند که متوجه بشویم که توسط چه مرجعی ممنوع الفعالیت شده‌‌اند. در ضمن طبق تبصره این ماده حداکثر زمان ممنوعیت اشتغال هم دو سال است. مگر این‌که در مواردی قانون چیز دیگری معین کرده باشد. پس برای اعلام لیست باید حتما حکم قضایی و یک مجازات اصلی هم وجود داشته باشد. حکم به منع اشتغال هر هنرمندی فقط در صلاحیت دادگاه صالح است.»

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: asriran.com