داستان این فیلم در دهه 50 می‌گذرد و روایت مردی است که از زندان آزاد می‌شود و به دنبال کشف ماجرایی است. فیلم تازه کیمیایی پس از آماده شدن روی پرده می‌رود...
 
این روزها بیشتر کارگردانهای سینمای ایران یا پشت دوربین هستند یا در تدارک ساختن فیلم تازه‌شان. به نظر می‌رسد سینمای ایران روزهای پررونقی را پشت سر می‌گذارد.
فیلمبرداری فیلم سینمایی "جرم" به کارگردانی مسعود کیمیایی در تهران ادامه دارد، داستان این فیلم در دهه 50 می‌گذرد و روایت مردی است که از زندان آزاد می‌شود و به دنبال کشف ماجرایی است. فیلم تازه کیمیایی پس از آماده شدن روی پرده می‌رود.
کیمیایی به سنت سالهای اخیر علاقه‌ای برای نمایش فیلم جدیدش در جشنواره فیلم فجر ندارد، در این درام شهری مسعود رایگان، داریوش ارجمند، پولاد کیمیایی، نیکی کریمی، بهاره رهنما و ... بازی می‌کنند. تورج منصوری که فیلمبرداری فیلم سینمایی "محاکمه در خیابان" را برعهده داشت فیلمبردار این فیلم است.
رضا میرکریمی هم به زودی فیلم تازه‌اش را کلید می‌زند. در "یک حبه قند" رضا کیانیان، مریلا زارعی، اصغر همت، فرهاد اصلانی، هدایت هاشمی، سعید پور صمیمی، شمسی فضل الهی، نگار عابدی، نگار جواهریان، ریما رامین فر، سهیلا رضوی و... بازی می‌کنند و داستان آن درباره خانواده‌ای است که برای عروسی یکی از فرزندان دور هم جمع می‌شوند.
"یک حبه قند" برخلاف فیلمهای قبلی این کارگردانی فیلمی پربازیگر است و می‌توان آن را یکی از پربازیگرترین پروژه‌های سینمایی امسال دانست. میرکریمی که یکی از مهمترین فیلمسازان نسل تازه سینمای ایران است احتمالا فیلمش را برای نمایش در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر آماده می‌کند.
پروانه ساخت فیلم سینمایی "دیدگاه" به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر هم مدتی است صادر شده و این کارگردان مترصد است با فراهم شدن شرایط ساخت فیلم تازه‌اش را شروع کند. فیلمنامه "دیدگاه" را محمدرضا گوهری نوشته و فیلم در ادامه "فرزند خاک" و "بیداری رویاها" درباره آدمهای جنگ است. باشه آهنگر هنوز پیش‌تولید این فیلم سینمایی را شروع نکرده اما احتمالا فیلم تازه‌اش را امسال کلید می‌زند.
"روایت" فیلم تازه نیکی کریمی قرار بود اواخر خردادماه در تهران کلید بخورد اما فیلمبرداری سومین فیلم این کارگردان با تاخیر شروع می‌شود. کریمی و شهاب حسینی نقشهای اصلی این فیلم را که درامی زنانه و شهری است بازی می‌کنند. کریمی در فیلم تازه‌اش با عوامل و بازیگرانی حرفه‌ای همکاری می‌کند.
طبق برنامه‌ریزیهای انجام شده می‌توان انتظار داشت که "روایت" در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر روی پرده برود. کریمی قصد دارد با این فیلم سینمای قصه‌گو و جذاب برای مخاطب گسترده را تجربه کند.
ابراهیم حاتمی‌کیا از مدتی پیش، مقدمات ساخت فیلم تازه‌اش را در سکوت خبری شروع کرد. "بانوی شهر ما" فیلم تازه این کارگردان موضوعی اجتماعی و زنانه دارد. مصطفی زمانی بازیگر تازه ‌وارد سینمای ایران، گوهر خیراندیش و رویا تیموریان بازیگرانی هستند که در این فیلم مقابل دوربین می‌روند.
فیلمبرداری "بانوی شهر ما" در تهران انجام می‌شود و حاتمی‌کیا مشغول انتخاب عوامل است. قرار است فیلمبرداری پس از پایان ماه رمضان شروع شود با توجه به اعتبار و سوابق حرفه‌ای این کارگردان پیش‌بینی می‌شود "بانوی شهر ما" یکی از فیلمهای مهم جشنواره امسال باشد.
اصغر فرهادی کارگردان فیلم ستایش شده "درباره الی" هم امسال فیلم تازه‌اش را کلید می‌زند. فیلمنامه این فیلم را که هنوز نامی ندارد فرهادی و پیمان معادی نوشته‌اند و موضوع آن درباره مهاجرت است. گویا فرهادی می‌خواهد فیلم جدیدش را خارج از ایران فیلمبرداری کند. هنوز عوامل و بازیگران این فیلم انتخاب نشده‌اند.
مازیار میری هم به زودی فیلمبرداری "سعادت آباد" فیلم تازه‌ خود را شروع می‌کند. همایون اسعدیان تهیه‌کننده این فیلم است و لیلا حاتمی، حامد بهداد، مهناز افشار، امیر آقایی و ... بازیگران این فیلم هستند که قرار است 20 تیرماه کلید بخورد. میری در فیلم تازه‌اش از بازیگران حرفه‌ای و شناخته شده استفاده کرده و این رویکرد تازه این کارگردان را نشان می‌دهد.
احمدرضا درویش مشغول فیلمبرداری فیلم سینمایی "روز رستاخیز" در بم است و گروه به زودی از این شهر خارج می‌شوند تا فیلمبرداری در لوکیشن‌های تازه‌ای دنبال شود. "روز رستاخیز" اشاره‌ای به واقعه عاشورا دارد و اولین تجربه تاریخی این کارگردان است. فرهاد قائمیان، حسن پورشیرازی و بابک حمیدیان بازیگرانی هستند که تا امروز در این فیلم مقابل دوربین رفته‌اند.
روزهای گرم تابستان برای سینمای ایران روزهای پررونقی است و پس از رکودی چند ماهه فیلمسازان شروع به کار می‌کنند تا جشنواره بیست و نهم شور و گرما داشته باشد. باید دید در کنار کمیت، کیفیت فیلمهای سینمایی که در سال 89 اکران می‌شوند چه نمره‌ای می‌گیرد.
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: mehrnews.com
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X