سیمرغسیمرغ

مختاری درباره پروژه تصویرسازی شخصیت‌های شاهنامه توضیح داد: كار تصویرسازی شخصیت‌های شاهنامه را با رویكرد گرافیكی از سال گذشته شروع كرده‌ام كه در قالب...
 داریوش مختاری كار تصویرسازی 70 شخصیت‌ شاهنامه را در قالب پوستر به اتمام رسانده است كه این شخصیت‌ها امروز در نگارخانه ممیز خانه هنرمندان ایران معرفی خواهند شد.  
در این نمایشگاه 80 پوستر از 70 شخصیت شاهنامه به همراه 10 عنصر جانبی به نمایش گذاشته خواهد شد كه مختاری برای طراحی این پوسترها از تصویرسازی،گرافیك و تایپوگرافی استفاده كرده است.
مختاری درباره پروژه تصویرسازی شخصیت‌های شاهنامه توضیح داد: كار تصویرسازی شخصیت‌های شاهنامه را با رویكرد گرافیكی از سال گذشته شروع كرده‌ام كه در قالب نمایشگاه پوستر 70 شخصیت شاهنامه را معرفی خواهم كرد و پس از آن كار تصویرسازی پرده‌های مختلف از داستان‌های شاهنامه را آغاز خواهم كرد كه تصور می‌كنم حدود 5 سال به طول انجامد.
مختاری درباره شیوه كارش در این طراحی‌ها گفت: در این آثار از طراحی خط و لوگوتایپ هم استفاده كرده‌ام،یعنی اسامی شخصیت‌های شاهنامه، ابتدا تبدیل به لوگوتایپ و سپس تبدیل به فرم شده است.
وی درباره روند كار بر روی پرده‌های شاهنامه هم گفت: به احتمال زیاد تا سال آینده 50 پرده از این داستان‌ها را تمام خواهم كرد و به نمایش خواهم گذاشت و سال 89 نیز 50 پرده دیگر را آماده خواهم داد.
این طراح گرافیك و مجسمه‌ساز در ادامه از انتشار كتاب این آثار هم خبر داد و گفت: فعلاً كتاب تك رنگی از این آثار در قطع خشتی و همزمان با برپایی نمایشگاه پوستر شخصیت‌های شاهنامه منتشر خواهد شد،اما قطع نهایی این كتاب رحلی است و به صورت رنگی منتشر خواهد شد.
داریوش مختاری كار تصویرسازی و تایپوگرافی شاهنامه را بدون حمایت ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی انجام می‌دهد اما معتقد است با همكاری نهادهای دولتی یا خصوصی كار اتمام این پروژه سنگین با سهولت و كیفیت بهتری همراه خواهد بود.
مختاری طراح اثر حجمی نام حضرت علی (ع) در نخستین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران، درحال طراحی چهار مجسمه بزرگ شهری نیز هست كه قرار است این آثار را برای نصب در میادین بزرگ شهر تهران آماده كند.
نمایشگاه پوستر شخصیت‌های شاهنامه از امروز 15 تیرماه به مدت یك هفته در نگارخانه ممیز خانه هنرمندان ایران برپا خواهد بود.
 
 
 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: خبرگزاری فارس
 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار فرهنگ و هنر
اعتراض زنان به قانون جدید سقط جنین بر روی فرش قرمز جشنواره کن!اعتراض زنان به قانون جدید سقط جنین بر روی فرش قرمز جشنواره کن!

فرش قرمز جشنواره کن بار دیگر به صحنه اعتراض سیاسی تبدیل شد و روز شنبه حامیان حق انتخاب زنان برای سقط جنین پیش از نخستین نمایش فیلم مستند «بگذار قانون باشد» ساخته خوان سولاناس کارگردان آرژانتینی روی فرش قرمز تجمع اعتراضی برگزار کردند.

ads-culture-left-2
 
X