ففف

روزنامه جام جم نتایج نظرسنجی مرکز افکارسنجی امریکایی پیو را منتشر کرده است.

نیجریه بیشترین و چین کمترین تعداد افراد مذهبی را دارا هستند

طبق نظرسنجی مرکز افکارسنجی امریکایی پیو, هر چند در کانادا 25 درصد مردم دیندار هستند و در مکزیک 40 درصد، اما در ایالات متحده آمریکا 55 درصد مردم دیندار بوده و به طور روزانه نیایش می‌کنند. در آمریکای جنوبی هم 39 درصد از مردم شیلی دیندار هستند و این در حالی است که در کشور پاراگوئه82درصد و در برزیل 61 درصد مردم دیندار هستند.

در بررسی قاره اروپا این ارقام به شکل عجیبی تغییر می‌کند و یونان با داشتن 30 درصد مردم دیندار و دارای نیایش روزانه در صدر جدول می‌ایستد! پس از آن اسپانیا با 23 درصد، نروژ با 18 درصد، سوئیس 11 درصد، فرانسه با 10 درصد، آلمان با 9 درصد و انگلیس با 6 درصد در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند. البته در آمار ارائه شده، رژیم صهیونیستی هم در قالب یک کشور جداگانه در نظر گرفته شده و در کنار آن نوشته شده 27 درصد مردم اسرائیل نیایش روزانه دارند.

در قاره آفریقا ارقام به شکل دیگری است و با قاره همسایه‌اش اروپا تفاوت بسیاری دارد. در کشور نیجریه 95 درصد مردم دیندار بوده و به طور روزانه نیایش می‌کنند. در رتبه‌های بعدی هم مصر با72درصد، اوگاندا با 66 درصد، اتیوپی با 65 درصد و آفریقای جنوبی با 52 درصد در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

اما قاره آسیا آمار و ارقام جالبی دارد و کشورهایی با میزان دیندار بالا و پایین هر دو در کنار هم حضور داشته و چه بسا روابط تجاری یا دوستانه‌ای هم با یکدیگر دارند.

در ایران 87 درصد مردم دعا و نیایش روزانه دارند و در میان کشورهای اعلام شده، رتبه نخست دینداری را دارد، در رتبه‌های بعدی هم اندونزی با 84 درصد، هند با 75 درصد، پاکستان با 67 درصد و ترکیه با 60 درصد قرار دارند. پس از آن هم ژاپن با 33 درصد، روسیه با 18 درصد و چین با یک درصد قرار گرفته‌اند! در اقیانوسیه هم 18 درصد مردم استرالیا روزانه دعا و نیایش داشته و دیندار هستند.

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: روزنامه جام جم

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
X