آنجلینا جولی و دانیل دی- لوییس از سوی الیزابت دوم ملکه بریتانیا مورد تقدیر قرار گرفتند.
آنجلینا جولی اکنون می‌تواند نشان سلطنتی را هم به ستاره خود در هالیوود اضافه کند.

ملکه بریتانیا به طور افتخاری به بازیگر برنده اسکار لقب «دِیم» (Dame) داد که نسخه زنانه لقب «سِر» (Sir) است.

جولی که نماینده ویژه سازمان ملل است این لقب را روز جمعه به خاطر تلاش خود برای مبارزه با خشونت جنسی در مناطق جنگی دریافت کرد.

جولی که برای فیلم «دختر، گسیخته» (1999) برنده اسکار بهترین بازیگر زن مکمل شد، در چند سال اخیر به خاطر فعالیت‌های انساندوستانه در شورای روابط خارجی و دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان مورد توجه بوده است. او سال گذشته نیز در پنجمین دوره جوایز سالانه هیئت رئیسه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی، جایزه انساندوستانه جین هرشولت را دریافت کرد.

او در واکنش به دریافت لقب افتخاری «دیم» گفت: «تقدیر شدن به خاطر مسائل مربوط به سیاست خارجی برای من خیلی ارزش دارد. این حوزه‌ای است که آرزو دارم زندگی کاری‌ام را وقف آن کنم.»

از آنجا که جولی، بریتانیایی و شهروند کشورهای مشترک‌المنافع نیست نمی‌توان لقب «دیم» را اول نام او آورد. استیون اسپیلبرگ کارگردان، بیل گیتس موسس شرکت مایکروسافت و رونالد ریگان رئیس جمهور پیشین آمریکا، از جمله آمریکایی‌هایی هستند که پیش از این از سوی الیزابت دوم تقدیر شده‌اند.

جولی این هفته به عنوان یکی از میزبانان یک نشست بین‌المللی با موضوع خشونت جنسی در لندن حضور داشت. او یکی از صدها نفری است که هر سال در سالروز تولد ملکه بریتانیا به خاطر خدماتشان به اجتماع در فهرست تقدیرشده‌ها قرار می‌گیرند.

اسامی افراد تقدیر‌شده هر سال دو بار - شب سال نو و سالروز تولد او در ماه ژوئن - منتشر می‌شود. این افراد به پیشنهاد دولت و مردم انتخاب می‌شوند. بیشتر این افراد که شامل سربازان، فعالان مدنی، چهره‌های دانشگاهی، بازرگانان و... هستند، معروف نیستند.

دانیل دی- لوییس بازیگر بریتانیایی برنده سه جایزه اسکار، به خاطر خدمات خود به دنیای هنر، از سوی الیزابت دوم به عنوان شوالیه معرفی شد و از این پس «سِر» خطاب می‌شود.

دی- لوییس که به خاطر فیلم‌های «پای چپ من» (1989)، «خون بپا می‌شود» (2007) و «لینکلن» (2012) سه بار جایزه اسکار بهتریت بازیگر مرد را دریافت کرده، گفت: «بسیار شگفت‌زده شدم و به همان اندازه خوشحالم.»

هیلاری منتل نویسنده بریتانیایی، مگی اسمیت بازیگر بریتانیایی و دامین لوئیس ستاره سریال «هوملند»، از دیگر تقدیرشده‌ها هستند.   

رتبه امپراتوری بریتانیا شامل درجه‌های نظامی و شهروندی است. درجه‌ها به‌ترتیب نزولی ارزش عبارتند از شوالیه عالی صلیب رتبه امپراتوری بریتانیا (GBE) یا بانوی عالی صلیب رتبه امپراتوری بریتانیا (GBE)، شوالیه فرمانده رتبه امپراتوری بریتانیا (KBE) یا بانوی فرمانده رتبه امپراتوری بریتانیا (DBE)، فرمانده رتبه امپراتوری بریتانیا (CBE)، افسر رتبه امپراتوری بریتانیا (OBE) و عضو رتبه امپراتوری بریتانیا (MBE). افرادی که به عنوان شوالیه معرفی می‌شوند، «سِر» یا «دِیم» لقب می‌گیرند.گردآوری:  گروه  فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: khabaronline.ir


  مطالب پیشنهادی:
همسر کریستیانو رونالدو در یک فیلم پر خرج
اشباح در بازار صد ساله + تصویر
آنجلینا جولی، رهبر مقابله با تجاوزات جنسی در مناطق جنگی +تصاویر
زوج جنجالی هالیوود، برد پیت و آنجلینا جولی بر فرش قرمز فیلم «شیطان صفت»+ تصاویر
عکس های برگزیده مسابقه نشنال جئوگرافیک از جهان+ تصاویر