چشمه‌های باداب سورت مازندران یکی از شگفت‌انگيزترين شاهكارهای طبيعت (+عکس)
البته این چشمه صدها سال است که خشک شده است، اما آثار بسیار زیبایی از آن باقی است و اگر این چشمه جوشان بود بدون شک....

آشنایی با چشمه باداب سورت مازندران 

مجموعه زیبا و دیدنی چشمه‌های آب معدنی باداب سورت اروست که از شگفت انگیزترین شاهکارهای طبیعت و به عنوان زیباترین چشمه جهان و همچنین دومین اثر طبیعی ملی ایران پس از قله دماوند با اقدامات و پیگیری‌های انجام شده توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران، دهیاری اروست، مدیر عامل وقت شرکت تعاونی این روستا و همچنین مدیریت سایت اروست به ثبت رسید، در جنوب شرق شهر ساری٬ در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریا و طبق جغرافیای سیاسی وزارت محترم کشور در محدوده روستای اروست واقع شده است.

بیشتر بدانید : چشمه های عجیب آب معدنی باداب سورت(گزارش تصویری)

چشمه‌هاي رنگارنگ باداب سورت مازندران
چشمه‌ های رنگارنگ باداب سورت مازندران

این اثر زیبا و دیدنی که حدود سه هکتار را در بر می‌گیرد، از شمال به ارتفاعات و تپه‌های پوشیده ‌‌‌‌‌از جنگل‌هایی با درختان سوزنی برگ می‌رسد، از جنوب مشرف به دره‌های پایین دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ها است. غرب آن را نیز روستای اروست احاطه كرده است. چشمه‌های اسرار آمیز باداب سورت اروست مشتمل بر سه چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ بو مزه می‌باشند.

چشمه‌های آب معدنی باداب سورت اروست
چشمه‌ های آب معدنی باداب سورت اروست

یکی از این چشمه‌ها دارای آبی بسیار شور می‌باشد و دارای دریاچه ای کوچک است که عمدتاً در تابستان برای شنا و آب درمانی استفاده می‌شود. در قسمتی از کف این دریاچه حفره ای عمیق به نام برمودای اروست وجود دارد. در کناره‌های این دریاچه نیز رسوبات سیاه رنگی وجود دارد که همراه با آب دریاچه جهت درمان دردهای کمر و پا٬ امراض پوستی٬ روماتیسم و میگرن سودمند است. همچنین به علت شوری زیاد این دریاچه و دارا بودن املاح و مواد معدنی فراوان به هیچ عنوان در فصل زمستان یخ نمی‌زند و هیچ جانوری نیز در آن زیست نمی‌کند.

تصاویر چشمه ‌های باداب سورت مازندران
تصاویر چشمه ‌های باداب سورت مازندران

دو چشمه دیگر که در مجاورت این چشمه قرار دارند، بسیار کوچکتر هستند و به اکسیر حیات معروف اند. همچنین دارای آبی به رنگ نارنجی و کمی ‌ترش مزه اند که به صورت دائمی ‌و نشتی همانند نوشابه ایی گاز دار از دل زمین می‌جوشند. همچنین در اطراف دهانه چشمه‌ها کمی ‌رسوب اکسید آهن نشسته است.

چشمه های طبقاتی باداب سورت
چشمه های طبقاتی باداب سورت

آب‌های رسوبی چشمه‌های باداب سورت در مسیر جریان خود از بالای کوه به پائین طی هزاران سال مانند آبشاری پلکانی با هنرنمایی خود دهها حوضچه کوچک بسیار زیبا در رنگ‌های نارنجی، زرد، قرمز و طلایی در اندازه‌های مختلف ایجاد کرده است که اسراری از دنیای مستور و پوشیده طبیعت بکر و دل انگیز را به نمایش گذاشته است. در یکی از این حوضچه‌ها که عمق نسبتا خوبی دارد و شبیه به یک جکوزی طبیعی است برخی از گردشگران وارد آن می‌شوند و در آن آبتنی می‌کنند.

باداب سورت جعبه مداد رنگی چشمه ‌های زیرزمینی
باداب سورت جعبه مداد رنگی چشمه ‌های زیرزمینی

چشمه‌های باداب سورت اروست از نوع ژئوپارك محسوب شده و همزمان با آخرین چین خوردگی البرز در پلیوستوسن و پلیوسن که دوران چهارم زمین شناسی می‌باشد، شكل گرفته است.

چشمه ی زیبای باداب سورت
چشمه ی زیبای باداب سورت

البته این چشمه‌ها بسیار جوان هستند چرا که اگر چشمه‌های باداب سورت اروست را پیاده صدها متر به سمت شمال طی مسیر کنید در ارتفاعات به باداب سورت قدیمی ‌می‌رسید که به گودال زمان معروف است بطوریکه اگر وارد آن شوید به قدری مبهوت خلقت خداوند می‌شوید که گذر زمان را فراموش می‌کنید. البته این چشمه صدها سال است که خشک شده است، اما آثار بسیار زیبایی از آن باقی است و اگر این چشمه جوشان بود بدون شک جزو عجایب هستی به شمار می‌رفت. باداب سورت‌ها فقط به همین دو مکان ختم نمی‌شوند.

باداب سورت از چشم ‌نوازهای دیدنی و فراموش ‌نشدنی مازندران
باداب سورت از چشم ‌نوازهای دیدنی و فراموش ‌نشدنی مازندران

مکان دیگری به نام باداب کوچک که به شورسر معروف است نیز وجود دارد که شامل دو چشمه می‌باشد. این دو چشمه از نظر وسعت بسیار کوچک هستند و در منطقه ایی در روستای اروست واقع اند و خواص درمانی بسیار خوبی نسبت به دیگر چشمه‌ها دارند. در مجموع در حریم روستای اروست سه باداب با موقعیت‌های جغرافیایی مختلف وجود دارد که هر کدام از چندین چشمه که دارای آب‌هایی با دمای معتدل می‌باشند، تشکیل شده است.

باداب سورت مازندران رنگین کمان پلکانی شمال ایران
باداب سورت مازندران رنگین کمان پلکانی شمال ایران

دیدار از چشمه و حوضچه‌های باداب سورت خستگی را از جان گردشگران بیرون می‌کند و چشمان کنجکاو و حقیقت جو در کنکاش مناظر طبیعی جنگلی و کوهستانی پیرامون تا دوردست‌ها مبهوت و خیره می‌ماند.

دومین چشمه آب شور جهان باداب سورت
دومین چشمه آب شور جهان باداب سورت

خیال انگیزترین صحنه‌های منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشید است که تلالو نور خورشید در حوضچه‌ها و انعکاس نور آنها همراه با سایه روشن طبیعت اطراف جلوه‌های تحسین برانگیز از موهبت خداوندی را به جلوه گری می‌گذارد که این چشم اندازهای چشم نواز هیچگاه از روح و ذهن فراموش نمی‌شود و بارها و بارها طبیعت دوستان را به تماشای خود فرا می‌خواند. باداب سورت در همه فصول سال زیباست و در هر فصل زیبایی‌های خاص خودش را دارد اما پر بازدید ترین زمان، فصل بهار و تابستان است.

چشمه ‌های باداب سورت مازندران
چشمه ‌های باداب سورت مازندران

چراکه در فصل بهار این منطقه بسیار سر سبز و خرم است و فصل تابستان نیز زمان خوبی برای آبتنی در این حوضچه‌های زیبا و سرشار از مواد معدنی می‌باشد. از آنجائیکه باداب سورت اروست در ارتفاعات اروست واقع است، تماشای سرزمین‌های پست اطراف به آدمی‌ شوق پرواز می‌دهد و حرکت آب بر روی پلکان‌ها عظمت خدای یگانه را نشان می‌دهد و این یعنی پله پله تا ملاقات با خدا. آری اینجا اروست است، سرزمین چشمه‌های طلایی، اقلیم عشق و سربلندی، سرزمین پرواز تا بیکران. به اروست بیایید تا مجذوب و مبهوت خلقت خداوند شوید و رویای با هم بودن را تجربه کنید!

چشمه پلکانی باداب سورت
چشمه پلکانی باداب سورت

 

بیشتر بدانید : یکی از زیباترین چشمه های ایران در حال خشک شدن + عکس

بیشتر بدانید : شگفت انگیزترین مرز ایران، دیواری به قامت آسمان میان جنگل و کویر + تصاویر

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
اختصاصی سیمرغ