در شهر خوی آذربایجان‌غربی مکانی به نام «جهنم‌دره» وجود دارد که محلی‌ها حتی برای گشت و گذار هم در حوالی این منطقه آفتابی نمی‌شوند. جهنم‌دره هم از نظر وضعیت فیزیکی و هم از نظر روانی، منطقه‌ای منفور و خطرناک برای بومیان این منطقه محسوب می‌شود

 جهنم دره منطقه ای منفور و خطرناک

در شهر خوی آذربایجان‌غربی مکانی به نام «جهنم‌دره» وجود دارد که محلی‌ها حتی برای گشت و گذار هم در حوالی این منطقه آفتابی نمی‌شوند. جهنم‌دره هم از نظر وضعیت فیزیکی و هم از نظر روانی، منطقه‌ای منفور و خطرناک برای بومیان این منطقه محسوب می‌شود.

یکی از دلایلش این است افرادی که برای رفتن به این دره تلاش کرده‌اند اغلب سقوط کرده و هرگز جنازه‌ آن‌ها هم پیدا نشده است.

بیشتر بدانید : دره مرگ خوزستان، جاذبه های طبیعی که شما را به کام مرگ می کشاند

جهنم‌دره در ناحیه‌ای کوهستانی قرار گرفته است و علت نامگذاری آن کوه‌های بلندی است که این منطقه را در بر گرفته‌اند و منطقه‌ای صعب‌العبور را به وجود آورده‌اند. طول این دره ۱۳ کیلومتر و عمق آن بین ۱۷۰۰ تا ۲۸۰۰ متر متغیر است.

از آنجا که این دره صعب‌العبور است و دست بشر به آن نمی‌رسد همچنان بکر و دست‌نخورده باقی‌مانده و حیواناتی وحشی چون خرس ، قوچ ، آهو ،گراز، کفتار … و پرندگانی چون عقاب و شاهین در این منطقه هنوز زیست می کنند.

از مناطق بکر جهنم دره می‌توان به تنوع گونه‌های جانوری، پوشش گیاهی وسیع، آبشار، چشمه‌های آب معدنی و قله‌های مرتفع اشاره کرد.

آذربایجان‌ غربی,خوی,جهنم دره,مکان های خطرناک 
جهنم دره در آذربایجان‌ غربی

جالب است بدانید که جهنم دره در گذشته، در مسیر راه ابریشم قرار داشته است که امروزه کوه نوردان و صخره نوردان بسیاری با داشتن تجهیزات کامل قله‌های آن را فتح کرده‌اند. ترکیب دره و رودخانه به همراه پوشش گیاهی منحصر به‌فردش، چشم انداز بی‌نظیری را خلق کرده است که پیشنهاد می‌کنیم در بازدید از شهر خوی، بازدید از جهنم دره را در صدر لیست گشت‌های خود قرار دهید.

آذربایجان‌ غربی,خوی,جهنم دره,مکان های خطرناک 
جهنم دره در آذربایجان‌ غربی

راه دسترسی به جهنم‌دره

برای رفتن به منطقه جهنم دره و لذت بردن از منظره چشم نواز آن، می‌توانید راهی شهرستان خوی شوید و از آنجا با وارد شدن به جاده خوی-چالدران و پس از طی مسافتی به روستای قریس برسید. در نزدیکی این روستا می‌توانید گشتی در منطقه جهنم دره بزنید و از دیدنِ گوشه‌ای از هنرنمایی طبیعت لذت ببرید.

آذربایجان‌ غربی,خوی,جهنم دره,مکان های خطرناک 
جهنم دره در آذربایجان‌ غربی

خوی بزرگترین و مهم‌ترین شهر استان آذربایجان غربی بعد از ارومیه است. همچنین یکی از کهن‌ترین مراکز تمدن در شمال غرب ایران است که کانون بسیاری از حوادث تاریخی بوده‌. خوی به‌دلیل واقع شدن در مسیر جاده ابریشم و جاده تجارتی شرق و غرب، مورد بازدید بسیاری از جهانگردان و ایرانشناسان بوده.

وجود جاذبه‌های بسیار و مناطق تفریحی زیبا شهر خوی را به یکی از نقاط گردشگری ایران تبدیل کرده است.

 

بیشتر بدانید : مناطق ممنوعه‌ای که هرگز اجازه‌ ورود به آن‌ها را نخواهید داشت + عکس

بیشتر بدانید : 10 جاده جذاب اما خطرناک ایران + عکس

بیشتر بدانید : دره ارواح: جاذبه هیجان انگیز دزفول + عکس


گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: rooziato.com

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X