کوه های رنگین کمانی زیبا و دیدنی در خاک زنجان + عکس
در این گزارش با کوه‌های بسیار زیبای رنگین کمانی در استان زنجان و منطقه ماهنشان آشنا شوید 

کوه های رنگی ماهنشان زنجان: آلا داغ لار

در این گزارش به معرفی یکی از زیبایی‌ های گردشگری می پردازیم که بخشی از همین کره خاکی را در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تبریز و در مسیر شهرستان خواجه و اتوبان میانه به زنجان در منطقه ماهنشان به صورت رنگین کمانی خفته بر خاک نمایان کرده است و شاید بعد از معرفی ما یکی از گزینه‌های سفر شما باشد.

آلا داغ لار کوه های رنگی زنجان
آلا داغ لار کوه های رنگی زنجان 

از این مسیر که می‌گذرید کوه‌ هایی بی نظیر با ترکیب رنگ‌ های متفاوت نظر شما را به خود جلب می‌کند. طبیعتی که انگار نقاشی خدا روی زمین است.

کوه های رنگین کمانی آلاداغلار اعجاز رنگ بر روی زمین
کوه های رنگین کمانی آلاداغلار اعجاز رنگ بر روی زمین

به نقل از گذشتگان، چون این آثار زیبا از اقوام ماد در منطقه وجود داشته به همین دلیل نام ماد نشان را برای آن انتخاب کرده اند، که بعد‌ها به ماه نشان تغییر یافته است. یک رسم دیرینه در میان مردم این منطقه از حاکم بوده که در آن با استفاده از این خاک‌ های رنگی خانه‌ های خود را در هنگام آغاز سال نو آرایش می‌ کردند.

رنگین کمانی از جنس خاک در زنجان
رنگین کمانی از جنس خاک در زنجان

این کوه ها‌ی رنگارنگ هر کدام به تنهایی از شگفتی‌ های بی نظیری برخوردارند و ترکیبی از رنگ‌ های قرمز، قهوه ای، سبز، نارنجی، زرد و سفید چشم‌ های انسان را خیره می‌ کنند.

کوه های رنگی ماهنشان زنجان رنگین کمان زمینی ایران
کوه های رنگی ماهنشان زنجان رنگین کمان زمینی ایران 

البته وجود حوضچه‌ های سرشار از رسوبات آهن در زمان فرآیند کوه زایی و بالا آمدگی کوه‌ها و همچنین تغییر املاح و تثبیت نوع آن‌ها در رنگ رسوبات باعث شده تا هر گوشه از این کوه‌ها به رنگی در آید که اگر بخواهیم به صورت ساده بیان کنیم می‌توان گفت این کوه‌ها بر اثر شرایط اکسیدان (زنگ زدگی) و وفور اکسیژن و ترکیب با این عنصر به رنگ قرمز در آمده اند. البته برخی رنگ‌ها نشانه‌هایی از وجود مواد معدنی نیز دارند؛ به عنوان مثال رنگ سبز نشانه‌ی ماده معدنی مس است که به دلیل کربناته شدن به این رنگ دیده می‌شود و به گفته زمین شناسان علت این پدیده زیبا به ۱۵ میلیون سال قبل باز می‌گردد.

آلا داغ لار رنگین کمانی خفته بر خاک در استان زنجان
آلا داغ لار رنگین کمانی خفته بر خاک در استان زنجان

مرتفع‌ ترین قسمت این شهرستان کوه بلقیس با ارتفاع ۳۳۰۰ متر است. متاسفانه این کوه‌ها و دیگر جاذبه‌ های این منطقه علی رغم جذابیت فوق العاده‌ای که دارند برای بیشتر مردم کشورمان و گردشگران خارجی ناشناخته است و کمتر کسی شانس بازدید از آن‌ها را داشته است؛ و یکی دیگر از مشکلات گردشگری آن هم، نبود ظرفیت کافی و امکانات لازم برای افرادی است که قصد اقامت در این ناحیه را دارند. به همین دلیل سرمایه گذاری روی این مسئله علی رغم ایجاد رفاه برای گردشگران می‌تواند به یک منبع خوب درآمدزایی برای ساکنان آن تبدیل شود. 

 

بیشتر بدانید : 10 جاده جذاب اما خطرناک ایران + عکس

بیشتر بدانید : گزارش تصویری و معرفی قلعه‌ی صخره‌ای بهستان

بیشتر بدانید : کدام جاذبه‌های ایران چشم شبکه«CNN» را گرفته است؟

بیشتر بدانید : چشمه‌های باداب سورت مازندران یکی از شگفت‌انگيزترين شاهكارهای طبيعت (+عکس)

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: yjc.ir