شیراز جاذبه‌ های گردشگری زیادی دارد و در یکی از باغ ‌های آن هنر گل کاری و معماری ایرانی مشهود است 

عکس های زیبا و تاریخچه "باغ عفیف آباد" یا باغ گلشن شیراز 

 باغ عفیف آباد یکی از مراکز تفریحی تاریخی استان فارس است که در دوره حکومت ناصرالدین شاه به درخواست میرزا علی محمدخان قوام الملک دوم، در سال ۱۲۸۴ هجری قمری (۱۲۴۶ شمسی) در یکی از محله‌های شیراز (عفیف آباد کنونی) ساخته شد.

نمایی از باغ عفیف آباد شیراز
نمایی از باغ عفیف آباد شیراز

باغ عفیف آباد وسعتی حدود ۱۲۷۰۰۰ متر مربع دارد. این باغ در دوره صفویه از باغ ‌های مهم و گردشگاه پادشاهان بود. در این دوران این باغ توسط شاهان صفوی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

فضای داخلی بنای باغ عفیف آباد شیراز
فضای داخلی بنای باغ عفیف آباد شیراز

این مکان که در اختیار ارتش قرار دارد، از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۴۹ مرمت و بازسازی شد. این باغ یکی از بزرگترین باغ‌های شیراز و در قدیم به باغ گلشنِ شیراز شهرت داشته است. علاوه بر فضای زیبا و سرسبز باغ عفیف آباد شیراز، این باغ یکی از کم‌نظیرترین موزه‌های نظامی ایران را دارد. طبقه همکف یا زیرزمین این مجموعه فرهنگی دومین موزه سلاح ایران است و طبقه دوم آن با نام موزه عبرت شناخته می‌شود.

موزه نظامی در باغ عفیف آباد شیراز
موزه نظامی در باغ عفیف آباد شیراز

موزه نظامی از سلاح ‌های سرد شروع می‌شود. سلاح‌های سرد شامل انواع شمشیرها، سپر، گرز و لباس‌ های مخصوص جنگ در دوران قدیم است. شمشیر اشخاصی همچون شاه‌عباس نیز در این موزه نگهداری می‌شود. در این موزه انواع تیر و کمان‌های مختلف و جلیقه‌های ضدِ گلوله در معرض دید عموم قرارگرفته است. تفنگ بسیاری از شاهان ایران مانند ناصرالدین‌شاه، فتحعلی شاه و مظفرالدین‌شاه نیز در اینجا دیده می‌شود.

باغ عفیف آباد
باغ عفیف آباد

از جنبه معماری نیز این مکان با الگو از معماری دوره ساسانی و هخامنشی ساخته شده؛ چرا که سر ستون‌های آن‌ها با الگو گرفتن از سرستون‌های تخت جمشید طراحی شده‌ است. ساختمان کاخ دارای دو طبقه است که در آن نزدیک به ۳۰ اتاق تالار وجود دارد. 

موزه عفیف آباد شیراز
موزه عفیف آباد شیراز

این مجموعه در سال ۱۳۵۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

 

بیشتر بدانید : کاخ سرهنگ آباد زواره , کاخی که اصالت و قدمتش مانع چشم پوشی از تخریبش نشد + تصاویر

بیشتر بدانید : با تمام مکان های دیدنی و تفریحی شیراز آشنا شوید

بیشتر بدانید : زیباترین مساجد کاشان و شیراز + عکس

بیشتر بدانید : گزارش تصویری حمام وكيل در شيراز

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: yjc.ir


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X