در این هفته به صورت روزانه شما را به مرور بخشی از عجایب و اسرار این سرزمین رمز آمیز آشنا می‌کنیم و در این مسیر ...
امپراطوری  بزرگ  روم بر بازمانده های تمدن بزرگ یونان بناشد. پس بی جهت نیست که روم در ابتدا تجلی گاه تمدن یونان بود. جامعه رومی بر اساس طبقات کاملاً مجزا سازماندهی شده بود. این تقسیم بندی جامعه در ابتدای تاریخ روم، در حدود قرن ششم قبل از میلاد آغاز گردید. صاحب امتیاز ترین و قدرتمندترین شهروندان رومی اشراف بودند. بسیاری از اشراف از نوادگان مالکین ثروتمند زمین و خانواده های سیاستمداران انتخاب می‌شدند. سناتورهایی که بر روم حکومت کردند، از خانواده های اشراف ثروتمند بودند. در طبقه اجتماعی بعدی، اسب سوارها (اعضاء گارد سلطنتی) قرار داشتند. این گروه غالبا تجار ثروتمند یا صرافان (بانکداران) بودند. بسیاری از افراد در ارتش روم با دوایر دولتی اجرایی آن خدمت کردند.

ابتدا که روم بوجود آمد اغلب هنرمندان یونانی بودند. بیشتر هنرمندان به کپی برداری از هنر یونان پرداختند، در معماری  آنچه متعلق به سبک رومی است داشتن قوسها یا آرک در بناها می‌باشد، یکی از مهمترین آثار رومیان در زمینه معماری فضایی برای اجرای تئاتر به نام کولسئوم  می‌باشد، آنچه از امپراطوری بزرگ  روم باقی مانده است خرابه های پر ابهتی است که انسان در برابر آن خرد و کوچک به نظر می‌رسد. طاقهای نصرتی که به منظور پیروزی امپراطوری روم در سراسر امپراطوری روم به چشم می خورد  دیگر آثار بجای مانده از روم  باستان میباشد. دیگر چیزی که با شنیدن نام روم باستان به ذهن می‌رسد. جنگ گلادیاتورها با یکدیگر و یا با حیوانات وحشی چون شیر می‌باشد. رومیان تمدنی  براساس  خشونت و خونریزی بنا نهادند.

اما آنچه رومیان را  در جهان  مشهور کرد مهندسی عمران بود، شاید از پلهاه و جاده آباد آنزمان که بگذریم حمامهای رومی معروفترین شکل تمدن روم می‌باشد.

اگر استقلال یا اصالت مجسمه سازی و نقاشی رومی مورد تردید قرار گرفته باشد، برعكس معماری رومی آفرینشی چنان با عظمت بوده است كه جایی برای چنین شك و شبهه باقی نمی‌گذارد.
 
ادعای بزرگی است اگر بگوییم می‌خواهیم شما را با تمام جنبه‌های روم آشنا سازیم اما گروه فرهنگی سیمرغ در نظر دارد هر چند در حد بضاعت اما با نگاهی جدید و متفاوت با کنار هم گذاشتن عناصر برجسته سرزمین روم؛ شما را با گوشه‌ای ناچیز از این امپراطوری پهناور آشنا کند.
در این هفته به صورت روزانه شما را به مرور بخشی از عجایب و اسرار این سرزمین رمز آمیز آشنا می‌کنیم و در این مسیر همراهی شما را چشم در راهیم.

جهت اطلاع شما کاربران عزیز، در ذیل فهرست مطالب قابل ارائه در طول هفته به همراه تاریخ نمایش آنها اعلام می‌گردد:
 
 
1- افسانه تولد روم ( قابل نمایش )
2- عجایب معماری روم به روایت تصویر( قابل نمایش )
3-تاریخ روم ( قابل نمایش )
4- امپراطوران ادبیات روم ( قابل نمایش )
5- گزارش تصويرى هنر روم باستان (قابل نمايش)
6-هنر روم ( قابل نمایش )
7- گزارش تصویری هنر روم (  قابل نمایش )
8- عقاید روم باستان ( قابل نمایش )
9-تئاتر روم باستان (قابل نمایش )
10-عجیب ترین و زیباترین معماری جهان در روم ( چهارشنبه 3مهر قابل نمایش )
11- اسرار پزشكى روم باستان ( چهارشنبه 3مهر قابل نمایش )
12- موسيقى در روم باستان (چهارشنبه 3مهر قابل نمايش)
13- باورها و سنت‌هاى مردم روم باستان (پنجشنبه 4مهر قابل نمایش)
 
مطالب مرتبط :
نگاهی به تمدن پر رمز و راز فراعنه مصر
سرزمین خدایان و قهرمانان در یک نگاه  
جاذبه های سرزمین هند
 
 
تهیه و تنظیم : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ - نسرین شاهرخی
www.seemorgh.com/culture
اختصاصی سیمرغ
 
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X