دیگران در روزهای تعطیل به تماشای این بناها‌ با معماری سنتی یا مدرن با ریشه‌های تاریخی ، طبیعت زیبا و چشمنواز می‌پردازند.

 در سراسر جهان دانشگاه‌هایی وجود دارد كه می‌توان تاریخ یك كشور را با مشاهده بناها و دیوارنگاره‌هایشان ورق زد یا در محوطه آنها كه با بناهای بی‌نظیر معماری سنتی یا مدرن در میان درختان تنومند و پربرگ و باغ‌های پر از گل چشم‌نوازی می‌كند، قدم زد.

دانشجویان این دانشگاه‌ها چند سال از بهترین سال‌های عمر خود را در‌آنجا می‌گذرانند و دیگران در روزهای تعطیل به تماشای این بناها‌ با معماری سنتی یا مدرن با ریشه‌های تاریخی ، طبیعت زیبا و چشمنواز می‌پردازند.

در اینجا به معرفی ده دانشگاهی می‌پردازیم كه طرح بناهایشان با تاریخ و هویت ملت‌هایشان گره‌خورده است.

دانشگاه بولونیای ایتالیا

اولین مكانی كه از واژه لاتین دانشگاه استفاده كرد، بولونیا بود و پس از آن مراكز تحصیل علم كه به سبك بولونیا ساخته شد، دانشگاه نامیده شد.‌بولونیا، قدیمی‌ ترین دانشگاه جهان است كه بیش از 900 سال قدمت دارد و ‌سال 1088 با همكاری گروهی از محققان در رشته‌های زبان و منطق ساخته شد و هم اكنون 23 دانشكده فعال دارد.‌

تركیبی از برج‌های قرون وسطایی، ساختمان‌هایی با آجر قرمز، خیابان‌های سنگفرش شده و باغ‌های باشكوه نئوكلاسیك كه منزلگاه گیاهان استوایی و گل‌های بومی است، این دانشگاه را در میان بافت زیبای سنتی این شهر جای داده است.

‌بعضی از بناهای داخل دانشگاه متعلق به چند قرن پیش است.ساختمان‌های سنگی و سقف‌های كاشیكاری‌شده قرمز رنگ، تاق‌ها و راهروهایی كه نماد سبك معماری ایتالیایی است، حس ورود به شهری قرون وسطایی را در بازدیدكننده تقویت می‌كند.

محوطه دانشگاه مملو از مجسمه‌ها و نقاشی‌هایی است كه نشان افتخار دانشگاه و شعار آن را كه «دانشگاه، مادر آگاهی» است به نمایش می‌گذارد.

دانشگاه آكسفورد انگلستان

نام آكسفورد یادآور نام متفكران و نویسندگان بزرگی است كه در این دانشگاه از قرن 11 تحصیل یا تدریس كرده و اعتبار دومین دانشگاه قدیمی پابرجای جهان را به این دانشگاه داده‌اند.آكسفورد یكی از مشهورترین دانشگاه‌های جهان است كه با ایوان‌ها و راهروهای سرپوشیده باشكوه و تاق‌های سنگی شگفت‌انگیز سالانه دو میلیون گردشگر را به تماشای خود می‌كشاند و ساختمان‌هایی با سقف گنبدی، موزه هنرهای باستانی و باغ‌های گسترده بوتانیك را كه قدیمی‌ترین در بریتانیاست، در خود جای داده است.

یكی از زیباترین و قدیمی‌ترین بناهای موجود در این دانشگاه، كتابخانه‌ای است به نام «ردكلیف كمرا» كه‌ سال 1750 ساخته شد و لذت مطالعه در فضایی قدیمی را به ارمغان می‌آورد. این بنا اولین نمونه كتابخانه مدور است.

دانشگاه كوُیمبرا لیسبون پرتغال

سر در آهنی این دانشگاه به حیاط سنگفرش‌شده متعلق به كاخ سلطنتی كه بر فراز تپه قرار دارد، باز می‌شود؛ جایی كه معماری بناهای موجود در آن بازتاب معماری، تاریخ و هنر پرتغال است.

بنای سن میگوئل ساخته شده در سال 1517 هزاران كاشی نقاشی شده را به نمایش می‌گذارد. برج این دانشگاه ‌سال 1728 ساخته شد و 115 پله مارپیچ این برج، بازدیدكنندگان را به تماشای منظره‌ای زیبا از شهر فرا می‌خواند.

دانشگاه‌ ییل ‌آمریكا

این دانشگاه با ساختمان‌هایی به سبك گوتیك، ‌سال 1701 تاسیس شد. معمار اصلی این دانشگاه، جیمز گمبل راجرز با شكستن تعمدی شیشه پنجره‌های سرب گرفته و سپس تعمیر آنها به گونه‌ای كه حس مكانی رها شده در طول قرون گذشته را بدهد، فضای معماری قرون وسطایی را در بنای این دانشگاه منظور كرد ولی محوطه این دانشگاه به داشتن چند بنای مدرن مثل گالری هنری ییل، نگاره‌های تزئینی روی دیوارها و مجسمه‌های متعدد از بزرگان ‌ به خود می‌بالد.

دانشگاه پرینستون نیوجرسی آمریكا

دانشگاه پرینستون سال 1746 تاسیس شد و به سبك گوتیك ساخته شده است. در ‌محوطه این دانشگاه ساختمان‌های سنگی قدیمی و زیبایی با پوششی از پیچك قابل مشاهده است.

نمای كلی محوطه دانشگاه حس فضای باز بزرگی را دارد با راهروهای سرپوشیده، نیمكت‌ها ، راهروها و پلازاهایی كه دانشجویان را به قدم‌زدن لذت‌بخشی در دل طبیعت زیبای این دانشگاه دعوت می‌كند.

دانشگاه استنفورد كالیفرنیای آمریكا

بزرگراهی پر از درخت‌های نخل و معماری احیای سبك میشِن با تركیبی از دیوارهایی از سنگ‌های شنی سفید و سقف‌هایی از كاشی قرمز ، محوطه دانشگاه استنفورد را منحصر به فرد می‌كند.این دانشگاه سال 1891 توسط لیلند و جین استنفورد تاسیس شد.

این زوج زمین‌های كشاورزی خود را به یاد پسرشان كه در 16 سالگی بر اثر حصبه درگذشته بود، به ساخت دانشگاه اختصاص دادند.

‌در میان این دانشگاه بزرگ با مساحت بالغ بر 33 هزار مترمربع چند ساختمان زیبا به چشم می‌خورد كه یكی از آنها خانه هاناست با ساختمانی شش ضلعی كه از كندوی زنبور عسل الهام گرفته شده است و ساخت آن طی یك پروسه بیست و پنج ساله در سال 1962 به پایان رسید.

ساختمان دیگر مركز هنرهای كانتور است كه در اصل موزه هنرهای تجسمی است با 24 گالری و باغ‌های سرسبز و بزرگ‌ترین كلكسیون آثار نقاشی و مجسمه‌سازی رودِن در خارج از پاریس. همچنین مجسمه‌ها و چوب‌كاری‌هایی در سراسر محوطه دانشگاه به چشم می‌خورد.

دانشگاه پكینگ ‌چین

دانشگاه مركزی پكن به دلیل سبك معماری سنتی چینی‌اش مشهور است، بویژه درِ ورودی غربی با شیرهای سنگی كه از نماد‌های نقاشی‌‌ و حكاكی شده چینی بر دیوارها و درها محافظت می‌كنند و بر فراز آن بام‌های چینی سنتی قرار دارد.

این محوطه 675 جریبی با باغ‌های زیبا، بركه‌ها و ستون‌های آیینی آراسته شده ‌است.

دانشگاه یونام مكزیك

بنای دانشگاه یونام با معماری مدرن قرن بیستمی، با استفاده از مصالح ساختمانی محلی و با ارجاعاتی هنرمندانه به ریشه‌های بومی مكزیك، پیش از سلطه اسپانیایی‌ها، پس از سه‌سال، ‌سال 1952 پایان پذیرفت و در فهرست میراث فرهنگی یونسكو قرار گرفت.

بارزترین ویژگی محوطه این دانشگاه نقاشی دیواری‌های آن است كه با همكاری 60 هنرمند، معمار و مهندس مشهور مكزیكی كشیده شد كه در این میان نام دیگو ریورا نیز به چشم می‌خورد.

نقاشی موزاییكی موجود بر دیوار كتابخانه مركزی از همه جالب توجه‌تر است كه توسط خوان اُگورمان ساخته شد و برای ساخت آن از سراسر مكزیك كاشی رنگی جمع‌آوری كرد تا تصویری از تاریخ باستانی پرشكوه مكزیك ارائه كند.

شهرك ‌دانشگاهی‌ دوحه قطر

محوطه دانشگاه دوحه با حدود 9000 مترمربع فضا، هشت شعبه از معتبرترین دانشگاه‌های اروپا و آمریكا را در خود جای داده ‌و نمایشگاهی برای ارائه آثار بهترین معماران از سراسر جهان است.

به عنوان مثال معمار مشهور ژاپنی ایسوزاكی سالن‌های سخنرانی هندسی را برای دانشكده پزشكی شعبه وِیل كرنل بنا كرد كه تعدادی‌ بیضی و تعدادی دیگر 12 ضلعی است.

وی همچنین با معمار مشهور دیگری به نام كوجیما برای طراحی ساختمان دانشكده علوم و هنرهای آزاد همكاری كرد كه نتیجه تركیبی از معماری مدرن با ریشه‌های هنر اسلامی است، با سر در موزاییكی و دیوارها و سقف‌های هندسی مشبك.

دانشگاه ‌تارودانت ‌مراكش

شهر تارودانت در جنوب مراكش دارای فرهنگی اصیل و سبك منحصر به فردی در معماری است. ساخت دانشگاه مدرن تارودانت تلاشی بود برای بازتاب میراث گذشته از طریق بناهایی كه رو به آینده است.

این دانشگاه ‌ سال 2010 ساخته شد تا معماری سنتی این منطقه را با تركیبی مدرن بازتاب دهد. بسیاری از بناهای داخل دانشگاه با خاك رس همان منطقه كه بسیار مقاوم و سخت است ساخته شده است و جاهای خالی در این معماری بازی زیبای نور و رنگ و سایه را به نمایش می‌گذارد.

باغ‌های محصور در میان سنگ‌ها و درختان نخل در نزدیكی رشته كوه‌های اطلس محوطه را بسیار زیباتر كرده‌ است.


گرد آوری:گروه فرهنگ وهنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع : jamejamonline.ir


مطالب پیشنهادی :
خبر سلامتی ابو الفضل پور عرب
بازگشت مهتاب کرامتی و مهدی هاشمی از و یرانه های سومالی
آنجلینا جولی در برابر فرزندانش می ایستد!
مهران غفوریان باز هم خبر ساز شد
لیلا حاتمی در غم از دست دادن همسر
 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار فرهنگ و هنر
داستان زخم عمیق روی صورت جیسون موموآ چیست؟ + عکس قبل و بعد داستان زخم عمیق روی صورت جیسون موموآ چیست؟ + عکس قبل و بعد

جیسون موموآ بازیگر پیشین بازی تاج و تخت در نقش کال دوروگو اثر زخم بزرگ و عمیقی بر روی ابرویش دارد که با گریمش در این سریال به او چهره فرد خشن و وحشی را داده بود. زخمی که مجبور شد 140 تا بخیه بخورد

 
X