در احادیث و روایات اعداد مختلفی برای مدت زمان حضور کشتی نوح روی آب ذکر شده است.

مدت زمان توقف کشتی نوح بر روی آب بر اساس روایات مختلف

دراینكه نوح و همراهانش چه مدّت در كشتی بودند روایات مختلفی وجود دارد. در روایتی از امام صادق«علیه السلام» نقل شده كه هفت روز در آن بودند و سپس آب فرونشست و كشتی بر كوه جودی، كه كوهی است در موصل، قرار گرفت. در روایت دیگر از آن حضرت این مدّت بیش از یك ماه ذكر شده است. و در حدیث دیگری است كه شش ماه در كشتی بودند.

و در تاریخ یعقوبی آمده است كه از روزی كه نوح داخل كشتی شد تا وقتی كه از آن بیرون آمده، یكسال و ده روز طول كشید. سید بن ‏طاووس در كتاب «سعدالسعود» می‏ گوید كه در ترجمه تورات آمده كه كشتی 150 روز بر روی آب بوده است.

و قرآن كریم بدون آن كه از مدّت توقف نوح در كشتی سخن به میان آورد، جریان فرونشستن آب و قرار گرفتن كشتی را بر كوه جودی در یك آیه كوتاه بیان فرموده است:

وَقِیلَ يَا أَرْضُ ابْلَعِی مَاءَكِ وَيَا سَمَاءُ أَقْلِعِی وَغِیضَ الْمَاءُ وَقُضِيَ الْأَمْرُ وَاسْتَوَتْ عَلَى الْجُودِيِّ ۖ وَقِیلَ بُعْدًا لِلْقَوْمِ الظَّالِمِینَ»؛ (و گفته شد: «ای زمین، آبت را فرو بر! و ای آسمان، خودداری كن! و آب فرو نشست و كار پایان یافت و (كشتی) بر (دامنه كوه) جودی، پهلو گرفت؛ و (در این هنگام،) گفته شد: «دور باد قوم ستمگر (از سعادت و نجات و رحمت خدا!)»)

اگر می خواهید بیشتر بدانید : کشتی حضرت نوح کجاست؟+تصاویرگردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: anvartaha.ir


 


loading...
loading...نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار فرهنگ و هنر
روایتی وحشتناک از خودکشی های گروهی و دسته جمعی مردم یک شهر
خودکشی مردم شهر دمین در آلمان پس از شکست این کشور در جنگ جهانی دوم یکی از دلخراش ترین وقایع این جنگ به شمار می رود


 

X