قدیمی ترین سازه چوبی جهان کشف شد + عکس
در «‌جمهوری چک» یک چاه چوبی کشف کنند که قدمت آن به عصر حجر می‌رسد

سازه چوبی باستانی در عصر حجر

در گذشته، اغلب سازه‌ها و بناها با استفاده از چوب ساخته می‌شدند؛ این به آن معناست که بسیاری از این سازه‌ها در طول تاریخ از بین رفته‌اند. با این حال باستان‌شناسان موفق شده‌اند در «‌جمهوری چک» یک چاه چوبی کشف کنند که قدمت آن به عصر حجر می‌رسد.

 به نقل از انشنت اوریجینز، به نظر می‌رسد این چاه قدیمی‌ترین سازه چوبی ساخت بشر باشد که تاکنون کشف شده است.

این سازه چوبی باستانی در منطقه‌ای در نزدیکی شهر «اوستروف» واقع در جمهوری چک و در جریان ساخت و ساز یک بزرگراه جدید کشف شده است.

The-world-s-oldest-wooden-structure.jpg
قدیمی ترین سازه چوبی جهان

کارشناسان موفق شدند این سازه باستانی را که شبیه به یک جعبه چوبی سالم است، از زیر خاک بیرون بکشند. این اثر ۸۰ ‌سانتی‌متر عرض، ۸۰ سانتی‌متر طول و ۲۵ متر ارتفاع دارد.

این چاه توسط افرادی ساخته شده که به مهارت‌های پیشرفته ساخت چنین سازه‌ای واقف بوده‌اند و بررسی‌های اولیه سطح آن نشان می‌دهد برای ساخت این اثر از ابزارهای پیشرفته استفاده شده است.

این سومین چاه متعلق به اوایل دوران نوسنگی است که در طول چهار سال گذشته در جمهوری «چک» کشف شده است. با این حال طراحی این سازه چوبی شبیه به هیچ یک از آثار کشف‌شده مشابه در این منطقه نیست و برای ساخت آن از چوب بلوط استفاده شده است.

کارشناسان با استفاده از روش‌های ویژه تعیین قدمت چوب‌ در نهایت قدمت این اثر را به ۵۴۸۱ سال پیش از میلاد تشخیص داده‌اند. این به آن معناست چاه کشف‌شده قدیمی‌ترین سازه چوبی جهان محسوب می‌شود.
 

بیشتر بدانید : عجیب ترین و قدیمی ترین هرم جهان کشف شد + عکس

بیشتر بدانید : برترین کشفیات باستان شناسی 2018/ از کودکان قربانی تا قدیمی ترین ماءالشعیر

بیشتر بدانید : مقبره کوروش؛ قدیمی‌ترین ساختمان ضد زلزله جهان

بیشتر بدانید : نازک ترین سد جهان در ایران + عکس

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: isna.ir