داستان زندگی زنی که فرعون شد + عکس
 فرعون‌ها دوره طولانی از تاریخ مصر را به خود اختصاص داده‌اند و «رامسس دوم» و «توت عنخ‌آمون» از شناخته‌شده‌ترین فرعون‌ها به شمار می‌آیند. با این‌که بیشتر مردان بودند که به عنوان فرعون حکمرانی می‌کردند اما اسناد تاریخی نشان می‌دهد چند زن نیز در مقام فرعون بر تخت سلطنت نشسته‌اند

حتشپسوت، فرعون زن مصر باستان!

«حتشپسوت» یکی از مهم‌ترین فرعون‌ های مصر باستان است. در برخی از منابع تاریخی او را دومین فرعون زن نامیده‌اند. او همچون «سوبک‌نفرو» جایگاه منحصربه‌فردی در تاریخ مصر در اختیار داشت.

بیشتر بدانید : تنها فرعون زن که به خاطر زن بودن کسی چیزی از او نمی داند!

«حتشپسوت» در ابتدا به عنوان «همسر سلطنتی عظیم» فرعون «تحوتموس دوم» شناخته می‌شد اما پس از درگذشت همسرش، با گذشت زمان، قدرت را به‌دست گرفت. او در دوره‌ای از تاریخ مصر باستان حکمرانی کرد که مصر شاهد شکوفایی بود. در زمان حکمرانی «حتشپسوت» معبدهای متعددی در بزرگداشت ۲۱ سال حکومت او ساخته شد.

او حوالی ۱۵۰۷ پیش از میلاد متولد شد و بزرگترین دختر فرعون «تحوتموس یکم» بود، با این حال او ولیعهد محسوب نمی‌شد. در عوض، این «تحوتموس دوم» پسر همسر دوم فرعون بود که تاج و تخت را در اختیار گرفت. در نتیجه، همانطور که در بین افراد سلطنتی مصریان باستان مرسوم بود، «حتشپسوت» با برادر ناتنی‌اش ازدواج کرد و به ملکه و «همسر اعظم شاه» تبدیل شد.

نقش‌ برجسته «تحوتموس دوم»
نقش‌ برجسته «تحوتموس دوم»

«حتشپسوت» و «تحوتموس دوم» فقط یک فرزند داشتند؛ دختری به نام «نفرو رع». بنابراین وقتی «تحوتموس دوم» به طور ناگهانی و پس از یک دوره کوتاهِ حکمرانی مصر درگذشت، پسر همسر دوم او یعنی «تحوتموس سوم» به عنوان وارث تاج و تخت اعلام شد. با توجه به این‌که «تحوتموس سوم» برای حکمرانی بسیار کوچک بود، «حتشپسوت» به عنوان نائب‌السلطنه پسر ناتنی‌اش برگزیده شد و هفت سال در این مقام حکمرانی کرد.

پس از هفت سال حکمرانی به عنوان نائب‌السلطنه، «حتشپسوت» به عنوان پادشاه بر تخت سلطنت نشست و فرعون شد. بنابراین او در تصاویری که به جای مانده است، ظاهری همچون یک پادشاه دارد؛ لباس فرعون، تاج و ریش مصنوعی. حتی بدن او مانند مردان به تصویر کشیده شده است.

 سردیس حشتپسوت در قامت ازیریس
سردیس حشتپسوت در قامت ازیریس

تصویر بالا مریوط به سردیس «حشتپسوت» در قامت «ازیریس»، ایزد جهان زیرزمینی و زندگی پس از مرگ در اساطیر مصر باستان است.

زمانی که «حتشپسوت» به قدرت رسید، مصر دوران بسیار موفقیت‌آمیزی را تجربه می‌کرد. بنابراین به جای هدایت کمپ‌های نظامی، او بر ایجاد مسیرهای تجاری و پروژه‌های ساخت و ساز تمرکز کرد.

درحقیقت، او شاهد اجرای صدها پروژه ساخت‌وساز بنا بود و بسیاری از این بناها به افتخار شکوه «حتشپسوت» ساخته می‌شدند.

«حشتپسوت» معبدی برای خودش بنا کرد

«حتشپسوت» در طول ۲۱ سال حکمرانی، شاهد ساخت «معبد حشتپسوت» بود؛ معبدی مختص او و همسر درگذشته‌اش.

معبد «حتشپسوت» در «اقصر»
معبد «حتشپسوت» در «اقصر»

این معبد مجلل که امروزه هم پابرجا است، درون صخره‌های شهر «الاقصر» ساخته شده است و یکی از نمونه‌های درخشان معماری و مهندسی مصر باستان محسوب می‌شود.

«حتشپسوت» درکنار پادشاهان دفن شد

پس از درگذشت «حتشپسوت» در حوالی ۱۴۵۸ پیش از میلاد، او در «دره پادشاهان» دفن شد. مقام او به عنوان فرعون باعث شد دفن کردن جسدش به عنوان «همسر اعظم سلطنتی» نامناسب باشد. در نتیجه در مقبره پدرِ «حتشپسوت»، یعنی «تحوتموس یکم» تغییراتی ایجاد شد تا «حتشپسوت» نیز در کنار او دفن شود.

پس از مرگ «حتشپسوت»

پس از مرگ «حتشپسوت»، فرعون بعدی یعنی «تحوتموس سوم» و پسرش تلاش کردند تمام شواهد از وجود «حتشپسوت» را از اسناد تاریخی پاک کنند. آن‌ها برای این کار نام «حتشپسوت» را از کتیبه‌ ها حذف کردند و تصاویر او را تغییر دادند.

مجسمه حتشپسوت
مجسمه حتشپسوت فرعون زن در مصر

تصویر بالا مربوط به مجسمه «حتشپسوت» که به شکل ابوالهول ساخته شده و در موزه متروپولیتن نیویورک نگهداری می‌ شود.

البته، شواهد کافی باقی مانده است تا جایگاه «حتشپسوت» در تاریخ را آشکار کند. هرچند تصمیم «تحوتموس سوم» و پسرش در مصر باستان چندان غیرعادی نبود و باعث شده است بسیاری از تاریخ‌ دانان این فرضیه را مطرح که چندین فرعون زن دیگر پیش از «حتشپسوت» و «سوبک‌نفرو» وجود داشته‌ اند که به راحتی از اسناد تاریخی حذف شده‌اند.

مومیایی «حتشپسوت» زنی که فرعون مصر بود
مومیایی «حتشپسوت» زنی که فرعون مصر بود

 

بیشتر بدانید : قدرتمندترین زنان مصر باستان+عکس

بیشتر بدانید : قدرتمندترین ملکه های تاریخ جهان + عکس

بیشتر بدانید : چهره واقعی کلئوپاترا فرعون زیبای مصری را ببینید!

بیشتر بدانید : مصر پیش از کلئوپاترا هم حاکم زن داشت

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: isna.ir