در این مقاله با ما همراه باشید و 5 دلیل برای خواندن عاشقانه های کلاسیک را از دست ندهید

لذت غرق شدن در فضای ادبیات کلاسیک عاشقانه

اگر از طرفداران رمان های عاشقانه ی کلاسیک هستید، این مطلب، دلایل علاقه تان را دسته بندی می کند و عاشقانه هایی را پیشنهاد می دهد که شاید از خواندنشان غافل بوده اید و اگر به نظرتان خواندن عاشقانه های کلاسیک ضرورتی ندارد یا به عبارتی «قدیمی شده است!» پیشنهاد می کنیم با این مقاله همراه شوید تا دلایل جذابیت رمان های عاشقانه ی کلاسیک را برایتان شرح دهیم. حدسمان بر این است که با خواندن این مطلب، به خواندن رمان های عاشقانه ی کلاسیک علاقه ی بیشتری نشان خواهید داد.
 
همه ی ما شنیده ایم که: "کتاب ها ما را به دنیای خود می برند." حالا این را هم اضافه کنیم که تجربه نشان داده کتاب ها گاهی ممکن است باعث شوند عاشق شویم. همین طور است. با رمان های عاشقانه‌ ی داغ و به یادماندنی است که تجربه ‌ی همزمان شادی و ناراحتی و خیل عظیمی از احساسات دیگر را تجربه می کنیم. بنابراین، کتاب های عاشقانه، یکی از اولین منابع عشق اند.

با ما همراه باشید و 5 دلیل برای خواندن عاشقانه های کلاسیک را از دست ندهید:

در بطن عاشقانه های کلاسیک، درکی بهتر از تاریخ و فرهنگ، نهفته است

در این جا باید یادی کنیم از آلکساندر سولژنیتسین، برنده ی نوبل ادبی 1970، که در سخنرانی خود در نوبل گفت:

تنها جایگزین برای زندگی ‌ای که خودمان آن را نزیسته ایم، هنر و ادبیات است. هنر و ادبیات، توانایی شگفت انگیزی دارند: فراتر از تمایزات زبانی، آداب و سنت‌ها و ساختار اجتماعی، آن ها می توانند تجربه زندگی یک ملت را به دیگری انتقال دهند... ادبیات، تجارب غیر قابل انکاری را به صورت فشرده از نسلی به نسل دیگر منتقل می کند و به این ترتیب، حافظه ی زنده ی ملت می شود.

رمان های کلاسیک عاشقانه، دوره های مختلف تاریخ را پوشش داده و حتی گاه بیشتر از کتاب های درسی، وقایع و فلسفه های نهفته در دل تاریخ را شرح می دهند؛ آن هم از دیدگاهی شخصی تر، ملموس تر و قابل دسترس. طبق گزارش کتابخانه ی کنگره ی آمریکا، کلاسیک های ادبی که موفقیت ابتدایی کمی داشتند و کتاب هایی که به طور معمول توسط جوامع محافظه کار ممنوع شده بودند، «تاثیر عمیقی» بر زندگی آمریکایی وارد کرده اند. این تأثیرگذاری ادبیات کلاسیک بر زندگی روزمره، قطعاً در ادبیات کلاسیک (به خصوص ادبیات کلاسیک عاشقانه) سایر کشورها و زبان های دیگر نیز دیده می شود.

باعث می شوند نگاه عمیق تری به خودمان بیندازیم

بله، آن ها شما را به شیوه ای غیر قابل انتظار، غنی می کنند. کلر نییدل هلندر، معلم زبان انگلیسی مقطع راهنمایی منهتن، به این نکته پی برد که دانش آموزان محروم با داستان هایی که سختی ها، از دست دادن و استبداد سرنوشت را روایت می کنند و اغلب در رمان های کلاسیک یافت می شوند، بهترین ارتباط را دارند. خواندن رمان کلاسیک عاشقانه حتی می تواند نوعی درمان باشد: یکی از مطالعات دانشگاه لیورپول نشان داد که زبان شاعرانه، به طور اخص بخشی از مغز را که مرتبط با حافظه ی اتوبیوگرافی (خودزندگی نامه) و احساسات است، تحریک می کند. این نوع فعالیت مغزی باعث می شود خوانندگان در واکنش به داستانی که در حال خواندنش هستند، تجربیات خود را بازتاب دهند. پروفسور آرنولد وینشتاین این عملکرد تفکر را این گونه توصیف می کند:

رمان های کلاسیک موجودات بی قراری هستند؛ فرم های جدیدی از بیان را به کار می گیرند و دیدگاه های ما را به چالش می کشند: مثلاً این که چگونه یک فرهنگ درک می شود و چگونه نوعی از زندگی شکل می گیرد.  سوالاتی مثل «تجربه به چه شکل است؟» و یا «چگونه خود را نشان می دهید؟» از طریق کتاب های کلاسیک در ذهن شکل می گیرد. از این رو، این کتاب ها به ما کمک می کنند تا درک عمیق تری از موقعیت خودمان داشته باشیم.

رمان های کلاسیک عاشقانه، مغز را به چالش می کشند

آشنایی با کارکردهای جدید زبانی که توسط شکسپیر استفاده شده، به نوعی ورزش مغز است و محققان معتقدند که خواندن دقیق جین آستین با پیچیدگی هایی که در متن های او وجود دارد، بیشتر از حل مسأله ای دشوار، ذهن را از نظر شناختی به چالش می کشد. در عصر برنامه های تلویزیون و شبکه های مجازی، بیش از هر زمان دیگری به سرگرمی چالش برانگیزی که مغز را از تنبلی دور کند، نیاز است. پس چه چیز بهتر از این که کمی از فوران اطلاعات در فضای مجازی فاصله بگیریم و در کتاب عاشقانه ی مورد علاقه مان، که شاید یکی از آثار جین آستین باشد، غرق شویم؟

به جزئیاتی دقت می کنید که تنها در یک رمان کلاسیک به آن توجه می شود

"دانش قدرت است." اما چه قدرتی در دل داستان های عاشقانه نهفته است؟ توجه به جزئیات. با مطالعه ی آثار بزرگترین ذهن های ادبی در تاریخ ادبیات، توجهمان به جزئیاتی جلب می شود که سال ها قبل، زمانی که این حجم از اطلاعات به طور گسترده وجود نداشت، مورد واکاوی قرار می گرفت. پس با خواندن رمان های عاشقانه ی کلاسیک به جزئیاتی از رفتار و روابط می نگریم که شاید سال هاست از آن ها دور افتاده ایم. رمان های کلاسیک به ما می آموزند که خودانگیخته و متفاوت فکر کنیم. تنها کسی که می تواند ذهن شما را تغییر دهد، خودتان هستید. پس دریچه ی الهام را باز بگذارید و اجازه دهید عاشقانه های کلاسیک، الهام بخش زندگی تان باشند.

 ادبیات عاشقانه، در کنار سایر قالب های هنری، گونه ای متمایز از میراث بشر است

ادبیات عاشقانه را می توان کاوشی در انسانیت مخاطبین برشمرد. داستان های عاشقانه ی کلاسیک، نه تنها پنجره ای رو به معنای عشق در ذهن بزرگترین نویسندگان تاریخ در برابر مخاطبین باز می کنند، بلکه با ارائه ی داستانی جذاب و سرگرم کننده، آن ها را با هنجارها، شرایط زندگی و ذهن و ضمیر بدون نقاب انسان های دوره ای خاص آشنا می سازد؛ چرا که آدمی وقتی عاشق است، خودِ واقعی اش را بدون هیچ ماسکی نمایان می سازد.


بیشتر بدانید : عاشقانه‌ترین رمان انگلیسی مشخص شد + منتخب عبارات عاشقانه

بیشتر بدانید : 6 کتاب باموضوع عشق که حتما باید بخوانید

بیشتر بدانید : 5 رمانی که خواننده‌هایش را دیوانه می‌کند!

بیشتر بدانید : بهترین رمان‌های عاشقانه سال

بیشتر بدانید : اسامی 25 کتاب پرفروش در دنیاگردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع : iranketab.ir


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X