مدیر مسئول انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی، درباره مجازات انتشار غیر قانونی کتاب توضیحاتی ارائه داد

انتشار غیرقانونی کتاب‌ در فضای مجازی

سید عباس حسینی نیک حقوقدان و مدیر مسئول انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی گفت: انتشار غیر قانونی کتاب و هر اثری که تحت حمایت قانون است، چه در فضای مجازی و چه به صورت سنتی و کاغذی عمل مجرمانه به حساب می‌آید و مشمول مجازات قانونی می‌شود.

وی افزود: متأسفانه بعضی از افراد که در فضای مجازی اقدام به انتشار کتاب‌های تحت حمایت قانون می‌کنند، ظاهراً نیت خیرخواهانه و فرهنگی دارند ولی توجه نمی‌کنند که این اقدامشان خلاف قانون است. این افراد باید بدانند که انتشار اثر تحت حمایت قانون در واقع لطمه شدیدی به مولف یا مترجم و ناشر می‌زند، زیرا طبعاً آن‌ها سودی از آن انتشار نمی‌برند. بنابراین انتشار غیر قانونی کتاب‌ها در فضای مجازی فقط ایراد قانونی ندارد و ایراد اخلاقی نیز دارد. این اقدام به توسعه علم و فرهنگ لطمه می‌زند و به هر حال افرادی که اهل فرهنگ و دانش هستند، باید بدانند که این کار غیر قانونی و ضد اخلاقی باعث خواهد شد که توسعه علم متوقف شود.

وی اظهار کرد: بعضی از افراد که در فضای مجازی فعالیت می‌کنند، به عنوان اینکه کتابی را به مخاطبان و هوادارانشان معرفی کنند، فایل کل کتاب را به اشتراک می‌گذارند و با این کار به اسم معرفی اقدام به انتشار غیر قانونی کتاب می‌کنند و ممکن است در بسیاری از این موارد سوء نیت وجود داشته باشد. البته ما با حسن ظن به آن نگاه می‌کنیم، اما به نظر می‌رسد برخی از افراد به اسم استاد و مرجع فرهنگی چنین کاری را انجام می‌دهند.

حسینی نیک تصریح کرد: کسی که نویسنده و استاد است و چنین کاری را انجام می‌دهد، باید توجه داشته باشد که کار او لطمه و ضرر به همکار خودش است و اگر کسی از این اشخاص شکایت کند، مجازاتشان بین ۶ ماه تا ۳ سال حبس است و این امر را قانونگذار پیش بینی کرده، اما متاسفانه آموزش‌های لازم داده نشده و خیلی از متخلفان نمی‌دانند که مجازات انتشار غیرقانونی آثار تحت حمایت قانون چیست. باید در خصوص مجازات انتشار غیرقانونی آثار تحت حمایت قانون اعلام عمومی و اطلاع رسانی کرد.

 مدیر مسئول انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی در پایان گفت: در جلسه اخیر هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی با معاون محترم امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توافقاتی در خصوص هماهنگی با مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارتخانه به عمل آمد تا با تخلفات این حوزه برخورد قاطع صورت گیرد.


بیشتر بدانید : مروری بر انتشار كتاب توسط اشخاص مشهور در سالیان اخیر

بیشتر بدانید : بهترین کتاب های تابستان 2019 به انتخاب نیویورکر

بیشتر بدانید : سارقانی در لباس ناشر: نویسنده ای که هیچ وقت کتابش به دستش نرسید!

بیشتر بدانید : انتشار کتاب چالش بر انگیز خاطرات دختر اول استیو جابز، پدری که زندگی دخترش را جهنم کرد

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: yjc.ir


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X