کتاب ژیژک در مورد کرونا: همه گیری، کرونا جهان را تغییر می دهد
«اسلاوی ژیژک» فیلسوف و نظریه‌پرداز اهل اسلوونی در کمتر از ۱۰۰ روز کتابی درباره همه‌گیری کرونا منتشر کرد

کتاب "همه‌گیری؛ کرونا جهان را تغییر می‌دهد" Slavoj Žižek

«اسلاوی ژیژک» فیلسوف و نظریه‌پرداز اهل اسلوونی در کمتر از ۱۰۰ روز کتابی درباره همه‌گیری کرونا منتشر کرد.

روزنامه گاردین در گزارشی از آخرین کتاب اسلاوی ژیژک (متولد ۱۹۴۹) Slavoj Žižek به تاریخ‌های مهم همه‌گیری کرونا اشاره می کند و می‌نویسد:

۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ (۱۰ دی ۱۳۹۸) چین سازمان بهداشت جهانی را از شیوع مواردی از بیماری شبیه ذات الریه بدون دلیلی مشخص در شهر ووهان این کشور مطلع کرد، ۲۰ ژانویه (۳۰ دی ۱۳۹۸) امکان ابتلای انسان به انسان این بیماری تایید شد و ۲۴ ژانویه (۴ بهمن ۱۳۹۸) دانشمندان مقاله‌ای در نشریه علمی و پزشکی لنست در مورد احتمال همه‌گیری بیماری کرونا منتشر کردند و حالا قریب به ۱۰۰ روز بعد از آغاز رسمی همه‌گیری کرونا ناشر ژیژک اعلام کرده این فیلسوف اسلونیایی کتابی در این مورد به نام همه‌گیری؛ کرونا جهان را تغییر می‌دهد نوشته است.

ژیژک در این کتاب همه روش‌های خود را به کار می‌گیرد و از اندیشمندان مرید پیشروی خود از فردریک هگل (فیلسوف آلمانی ۱۷۷۰ تا ۱۸۳۰) تا ژاک لکان ( فیلسوف فرانسوی ۱۹۰۱ تا ۱۹۸۱) کمک می گیرد تا ۱۰ فصل تاثیرگذار برای خواننده بنویسد و در هر کدام بحث متفاوتی مطرح ‌و گاه به این موضوع اشاره می‌کند که نوع جدیدی از کمونیسم لازم است تا از تبدیل این همه‌گیری به کابوسی جهانی جلوگیری کرد.

کتاب ژیژک Zizek درباره کرونا
کتاب ژیژک Zizek درباره کرونا

صاحب کرسی فلسفه در دانشگاه لیوبلیانا در فصلی که ترکیبی از اسامی روسای جمهوری روسیه و ترکیه (ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان) است به موضوع مهاجران نقبی می زند و به طرز عجیبی این موضوع را مهم ترین چالش پیش روی وحدت عملیاتی اروپا می‌داند.

اصلاحات سیاسی، اصطلاحی که ژیژک بارها از آن ابراز نگرانی و تنفر کرده دوبار در این کتاب صدوچهل و شش صفحه‌ای تکرار شده است و در مجموع به سختی می توان باور کرد و پذیرفت که ژیژک با دقت و سرعت و درست به‌موقع توانسته رویدادهای سه‌ماهه اخیر را به شکلی متناسب با علایق، منطق و باورهای پیشین خود مطابقت داده و در کتابی گرد آورد.

گزارش گاردین با تاکید اینکه این امر فی نفسه ایرادی ندارد، سوالی مطرح می کند که حالا فایده این کتاب چیست؟ بخشی از کتاب را قابل توجه می‌داند و می‌نویسد: ژیژک این دیدگاه را که همه‌گیری کرونا مجازات بشر برای استثمار طبیعت است، رد کرده و تاکید می‌کند این ویروس هیچ معنی عمیق‌تری را در دل خود پنهان نکرده است.

این فیلسوف معاصر معتقد است مهم ترین وظیفه اخلاقی طی این همه‌گیری کاستن از رنج است نه کاهش هزینه‌ها و نظام‌ها باید در برابر میل بازگرداندن اقتصاد به شرایط عادی، به قیمت رنج بیماران، مقاومت کنند.

ژیژک در این کتاب که بخش‌هایی از آن درواقع مقالات منتشرشده وی در این مدت درباره کروناست، این پیام را مطرح می‌کند که برای جلوگیری از تبدیل بحران همه‌گیری کرونا به یک کابوس جهانی، به نوع جدیدی از کمونیسم نیاز است.

منظور ژیژک از کمونیسم در این کتاب از مفهوم قرن بیستمی آن فاصله گرفته و در واقع به نیاز به وجود یک نهاد جهانی اشاره دارد که بتواند ضمن کنترل و تنظیم اقتصاد، استقلال و حاکمیت کشورها را در صورت لزوم محدود کند. 

 

بیشتر بدانید : رمان هایی که شیوع کرونا در جهان را پیش بینی کردند! + عکس

بیشتر بدانید : پیش گویی کرونا در یک رمان قدیمی! + عکس

 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: asriran.ir