عصر رئالیسم را عصر عرضه علم وفن دانستندو افسانه ها واسطوره ها ورویاها وخیالات گوناگون را به رئالیسم راه ندادندو عقیده داشتند آثارهنری ماندگار ...
 
وقتی در جامعه بورژوازی اروپا عمده ثروت در دست اقلیت ها افتاد، مردم فرانسه، پس ازناپلئون به فکر افتادندکه نظام موجود را به هم بزنند و برای تقسیم عادلانه ثروت ها به دنبال راه حلی علمی وعملی می گشتند که بالاخره نظام جامعه اروپایی به خورده بورژوازی گرایش یافت و این نظام در ادبیات تاثیرگذاشت . نویسندگان و شاعران زمانه درنوشتارهایشان آسیب های مادی واجتماعی را با همه ریزه کاری ها ورازهایش به قلم کشیدند، عادت ها و آداب های بد وخوب اجتماعشان را عریان ساختند، همانند یک نقاش از جامعه خود تصویر دادند وتصویرهای واقعی راعینی وبیرونی نمادین کردند وقهرمانانشان را از میان عامه مردم از هر محل و محیطی گزینش کردند، از نوشتارهای رازناک ومعماگونه پرهیز کردند، همانند یک تماشاگر درجامعه حضور یافتند ، نه پیش بینی کردند ونه قضاوت و نه احساسات خود را نشان دادند. آنچه که واقعی بود نوشتند،با بازگویی بدبختی ها و پریشانی های مردم ، جامعه رامتوجه مسئولیت هایش کردند، دراین راستا مسائل وحوادث کوچک را بزرگ جلوه دادند، عصر رئالیسم را عصر عرضه علم وفن دانستندو افسانه ها واسطوره ها ورویاها وخیالات گوناگون را به رئالیسم راه ندادندو عقیده داشتند آثارهنری ماندگار با مشاهده نوشته می شود نه با خیال ، احساسات وهیجانات شخصی را باید نادیده گرفت، چون الهام واحساس زاییده یک هیجان ساختگی است وانسان رااز مشاهده واقعیت ها دور می کند، این مشاهده است که تاثیرگذار است، حتی عشق نیز پدیده ای همانندسایر پدیده هاست، نویسنده وشاعر باید بال خیالش را ببندد و بابی طرفی فقط مشاهده کند وبا دقت آنچه را که می بیند تشریح نماید . هرکس باید با مشاهدات اجتماعی که در آ ن زندگی می کند تاثیر بگیرد وبنویسد.
    بالزاک 1840 م که با کمدی انسانی نا آگاهانه جزو اولین رئالیست ها گردید می گوید: مردم یا زر می خواهند یا لذت ،عشق هوس است وحسادت چیزی بیهوده، دوست و آشنای آدم ها بانک واسکناسند.
    گستاوفلوبر در رمان مادام بواری می گوید: آدم ها عادی اند وحقیقت زنده پیر.
    شانفور می گوید: باید ظاهرافراد را مشاهده کرد و به عادت هایشان دقیق شد وشخصیت او را مطالعه وتحلیل کرد وهمانند یک تندنویس وضعیت او را از جهان مختلف به قلم کشید.
    دورانتی که مخالف شعر بود می گوید: آفریدن درخیال نیست درمشاهده است، باید هنر برای جامعه مفید باشد، باید به ظاهر و عادات مردم توجه داشت و در نشریه اش به شعر معاصرش تاخت، هوگورا غول ، موسه را دون ژوآن ، گوتیه را ساده لوح وبقیه شاعران را دلقک خواندواعتقاد داشت شاعران را باید اعدام کرد. وقتی هم که روزنامه اش را تعطیل کردند گفت رئالیسم مرد ولی باز هم زنده با درئالیسم.
    گی دوموپاسان 1887 می گوید: کشف وارائه آن چه درانسان معاصر است رئالیسم است.
    داستا یوسکی 1881 می گوید: باید با اندوه فردی مقابله کرد،باید با بورژوازی که جای اشرافیت را گرفته مبارزه کرد.
    گوستا وفلوبر 1850 نوشت : ادبیات باید شامل اهداف اخلاقی روشن باشد واز جریانات سیاسی واجتماعی یا مذهبی وتاریخی یا جغرافیایی مایه بگیرد.
    وقتی در هنر مشاهده رئالیست، دانستن برای نوشتن وتوانایی برای بیان زندگی وایجادهنری زنده وقابل لمس گردید، کم کم مکتب ناتورالیسم پاگرفت.
   
 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع :روزنامه رسالت
   
 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار فرهنگ و هنر
Default Image برندگان جوایز کن 2019 انتخاب شدند

ساعتی پیش مراسم اختتامیه هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم کن به پایان رسید و برنده نخل طلای کن ۲۰۱۹ فیلم «پارازیت» ساخته بونگ جون-هو از کره جنوبی شد


Depression.jpg

اگر در زمینه اضطراب و افسردگی نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید

مشکل خود را با یکی از مشاوران آنلاین ما در میان بگذارید

 
X