در خانه ای ساحلی نزدیک دریا به دنیا آمدند. بچه های سالمی بودند و به سرعت رشد کردند. کنار هم می خوابیدند و با صدای موج های بلند در گوش های کوچکشان به خواب می رفتند. بزرگتر که شدند، تا دورها، تا آنجا که آب دریا سرد و زلال می شد، شنا می کردند.

«اتفاق»؛ اولین رمان گلی ترقی

«اتفاق» اولین رمان گلی ترقی است که سه سال در انتظار دریافت مجوز انتشار بوده است.‏ گلی ترقی می گوید که «این رمان را در فرانسه نوشته است و برعکس کتاب های دیگر او این اثر خاطره نیست و در برگیرنده داستان یک خواهر و برادر از کودکی تا شصت سالگی است.»‏

او نوشتن این رمان را هم مثل اسم کتاب یک اتفاق می داند. او که همیشه داستان کوتاه نوشته، این بار یک رمان خلق کرده، رمانی 300 صفحه ای که می گوید اگر ادامه می دادم به 500 صفحه هم می رسید.او می گوید: «این قصه مثل یک گربه لوس آمد نشست روی کاغذهایم آنقدر گفت من، که مجبور شدم کاری که در دست داشتم کنار بگذارم و این رمان را شروع کنم.»‏«اتفاق»؛ اولین رمان گلی ترقی

«اتفاق»؛ اولین رمان گلی ترقی

 

دوقلوها – نادر و شادی – صبح زود چهارم مرداد 1322 در خانه ای ساحلی نزدیک دریا به دنیا آمدند. بچه های سالمی بودند و به سرعت رشد کردند. کنار هم می خوابیدند و با صدای موج های بلند در گوش های کوچکشان به خواب می رفتند. بزرگتر که شدند، تا دورها، تا آنجا که آب دریا سرد و زلال می شد، شنا می کردند.

با پیچ و خم دریا آشنا بودند و زبان آب را می دانستند. بدن جوانشان را به دست موج های خروشان می سپردند، چشم هایشان را زیر آب باز می کردند و به هم خیره می شدند. خسته که می شدند، روی آب دراز می کشیدند و دست هم را می گرفتند. اگر گردابی ناگهان غافلگیرشان می کرد، به هم می چسبیدند و با هم غرق می شدند. دوقلوهای عاشق . جدایشان می کردی، می مردند.«اتفاق»؛ اولین رمان گلی ترقی

«اتفاق»؛ اولین رمان گلی ترقی


تصویر روی جلد دوقلوها را در بدو تولدشان نشان می دهد. نادر چند دقیقه دیرتر از شادی به دنیا آمده و به دلهره ی این چند لحظه تنهایی با او مانده است. شادی دستش را روی دهانش گذاشته و در گوش او پنهانی زمزمه می کند. دلم می خواست بدانم چه می گوید. احتمالا دلداری اش می ‍ دهد : نترس، من با توهستم . این حرفی ست که بارها به نادر گفته ،چه وقتی که کنارش بود و چه زمانی که از او دور بود و در خواب هایش ظاهر می شد.

گلی ترقی با آثار داستانی «من هم چه گوارا هستم»،«خواب زمستانی»،«خاطره‏های پراکنده»،«جایی دیگر»،«دو دنیا» و منظومه «دریا پری کاکل زری» یکی از نویسندگان زن شناخته شده در عرصه ادبیات داستانی ایران به حساب می‏آید.

کاربران محترم سیمرغ می توانند این کتاب را از تاریخ 22/01/94 به مدت یک هفته با 10 درصد تخفیف از فروشگاه اینترنتی شهرکتاب خریداری نمایند.

عنوان:  اتفاق
دسته‌بندی:  داستان ایران
ناشر:  نیلوفر
سال انتشار:  ۱۳۹۳
تعداد صفحات:  302


گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع : فروشگاه اینترنتی شهر کتاب


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
X