در دهه هفتاد میلادی به خانه باب مارلی، خواننده و گیتاریست جامائیکایی حمله کردند اما او در اقدامی صلح‌طلبانه دو روز بعد کنسرت رایگان موسیقی برگزار کرد تا اعلام کند فقط به دنبال صلح و دوستی است

باب مارلی bob marley که بود؟

«در دهه هفتاد میلادی وقتی اختلافات سیاسی در جامائیکا تبدیل به جنگ داخلی شد، به خانه باب مارلی، خواننده و گیتاریست جامائیکایی حمله کردند اما او در اقدامی صلح‌طلبانه دو روز بعد کنسرت رایگان موسیقی برگزار کرد تا اعلام کند فقط به دنبال صلح و دوستی است.»

سایت شبکه خبری الجزیره به نقل از روزنامه شناخته‌شده روسی «ایزوستیا» درباره باب مارلی ـ خواننده، ترانه‌سرا و گیتاریست ـ که در روزهای گذشته سالروز تولدش بود، چنین نوشت: باب مارلی در فوریه ۱۹۴۵ متولد شد. او یکی از برجسته‌ترین چهره‌های معاصر جامائیکا و فعال اجتماعی بود.

در دوران نوجوانی‌اش طعم تبعیض نژادی را چشید و در جوانی به واسطه فعالیت‌های اجتماعی صلح‌طلبانه مدال صلح جهان سوم را از سازمان ملل دریافت کرد. او خواننده‌ای بود که توانست جنگ داخلی در کشورش را متوقف کند. سیاه‌پوستان افراطی و سفیدپوستان نژادپرست او را مورد انتقاد قرار می‌دادند زیرا او برای وحدت آفریقا تلاش می‌کرد.

مارلی در سال ۱۹۷۲ به واسطه تواضعش در سطح جهانی معروف شد. او در یکی از سخنرانی‌هایش گفته بود: «من عاشق گیتارم هستم اما گمان نمی‌کنم که آن را به خوبی بنوازم». این صحبت او بیشتر به شوخی شبیه بود زیرا اریک کلاپتون (گیتاریست مشهور انگلیسی) به او لقب «الهه گیتار» را داده بود و از او به عنوان بهترین نوازنده گیتار در جهان نام برده بود.

باب مارلی در سال ۱۹۷۷ به سرطان دچار شد و پس از دو سال مبارزه با بیماری در سال ۱۹۸۱ و در ۳۶ سالگی جان خود را از دست داد. با وجود اینکه به چهل سال نرسید اما میلیون‌ها طرفدار داشت.

او در واپسین لحظات عمر خود این جمله قابل تامل را بر زبان آورده است: «با پول نمی‌توان زندگی را خرید.»

نخست‌وزیر جامائیکا درباره مارلی چنین گفته است: «نمی‌توان این شخص را از حافظه‌ها پاک کرد. او جزئی از حافظه ملت است.»

بیوگرافی باب مارلی bob marley

باب مارلی bob marley یکی از برجسته‌ترین چهره‌های معاصرِ جامائیکا، خوانندهٔ صاحب‌سبک رِگِی، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار و فعال اجتماعی بود. بیشتر آهنگ‌های او مضمون اجتماعی دارند و برخی از آهنگ‌هایش رمانتیک هستند.

آلبوم Legend مارلی در سال ۱۹۸۴ با بیش از 13میلیون نسخه، بالاترین فروش سبک رِگِی را به خود اختصاص داد.

نُروال مارلی، پدر باب، سفیدپوستی جامائیکایی و از نوادگان فردی انگلیسی بود و مادرش سِدِلا بوکر نوجوانی سیاه‌پوست بود که در سال ۱۹۴۴ با نروال ازدواج کرد. باب در روستای کوچک سنت آن پریش به دنیا آمد و پدرش را به‌ندرت می‌دید. او در دوران نوجوانی طعم تبعیض نژادی را چشید.

باب مارلی در جوانی نزد دوستش، وینسنت فورد که یک سرآشپز بود زندگی می‌کرد و به آموختن و تمرین گیتار مشغول بود. به دلیل همین دوستی بعدها در سال ۱۹۷۵ یکی از زیباترین آهنگ‌های خود، نه، زن، گریه نکن را با نام او منتشر کرد و حق بهره‌برداری از این ترانه را به وی سپرد.

باب گروه The Wailers را با دو تن از دوستان خود، بانی لیوینگستون و پیتر تاش پایه‌گذاری کرد. بعد از پراکنده شدن گروه، هر سهٔ آن‌ها تَک‌خوان‌های معروفی در سبک رِگِی شدند.

باب مارلی در ۱۰ فوریهٔ ۱۹۶۶ با آلفاریتا کنستانتیا آندرسون (ریتا مارلی)، که خود خواننده است، ازدواج کرد و دارای سه فرزند شدند. ریتا پیش از باب هم دو فرزند داشت که باب آنها را به فرزندخواندگی گرفت و نام خانوادگی مارلی را گرفتند. با حساب آنها و فرزندانی که باب بعدها از زنان دیگری به‌جز ریتا داشت، تعداد فرزندان تحت سرپرستی‌اش به ۱۳ نفر می‌رسید.

در سال ۱۹۷۶، در جریان ترور ناموفق نخست‌وزیر جامائیکا، مایکل مَنلی، باب مارلی و ریتا نیز مجروح شدند.

بیشتر بدانید : هنرمندانی که با مرگشان دنیا را متعجب کردند + عکس

بیشتر بدانید : پردرآمدترین هنرمندانی که فوت شدند را بشناسید + عکس

بیشتر بدانید : صد خواننده برتر تاریخ موسیقی به انتخاب مجله رولینگ استون

 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: isna.ir/ویکی پدیا


 
 

پربیننده های این بخش

 
X