عجیب ترین و کمیاب ترین آلات موسیقی + عکس
 قصد داریم شما را با برخی از عجیب ترین و باورنکردنی ترین آلت های موسیقی آشنا کنیم؛ از فلوت های بزرگ تا شاخ های علمی تخیلی و راسوهای الکترونیکی

از پیانو گربه‌ای تا درخت آواز خوان : عجیب و غریب ترین آلات موسیقی

اگر با دقت به اطرافتان نگاه کنید موسیقی را همه جا خواهید دید. کوچکترین صدایی می تواند به عنوان یک صدا جایی در موسیقی داشته باشد و به همین دلیل می توان از هر چیزی به عنوان یک آلت موسیقی استفاده کرد. موسیقی یک زبان بین المللی است که مردم دنیا را دور هم جمع می کند. هر فرهنگی فهرستی از ملودی ها، آوازها، رقص ها و در برخی موراد آلات موسیقی خاص خود را دارد. سخت است بگوییم که انسان در چه مرحله ای از تکامل خود شروع به استفاده از موسیقی و توسعه ی آن کرده اما با دیدن رواج موسیقی در میان قبایل سنتی و دور افتاده ی امروزی می توان حدس زد که استفاده انسان از موسیقی تاریخچه ی بسیار درازی داشته و در اوایل دوران پیدایش انسان از این هنر شگرف استفاده می شده است.

بیشتر بدانید : تصاویری از نقوش باستانی ایران که باعث تکمیل تاریخ موسیقی جهان شد

نی انبان شاخی hornucopian dronepipe

نی انبان شاخی (hornucopian dronepipe) یک آلت موسیقی ساخته شده به شکل پرینت سه بعدی است که توسط اریک گلدمبرگ و ورونیکا زالکبرگ از استودیو MONAD ساخته شده و این تنها یکی از آلات موسیقی عجیب و غریبی است که این دو در استودیو خود ساخته اند.

نی انبان شاخی
نی انبان شاخی

از دیگر آلت های موسیقی ساخت این دو می توان به ویولون فیزوالکتریک دو سیمی، گیتار باس مسافری الکتریکی تک سیمی، ویولون سل فیزوالکتریک تک سیمی و نی انبان کوچک موسوم به didgeridoo اشاره کرد.

فلوت هایپرباس

این فلوت بسیار بزرگ با نام جالبی که برای آن انتخاب شده، شیپور فلوتی نام داشته و بزرگ ترین عضو خانواده فلوت هاست و از ۱۵ متر لوله تشکیل شده است.

فلوت هایپرباس
فلوت هایپرباس

این آلت موسیقی بسیار جدید بوده و بر اساس گزارش های اولیه، صدای آن هنوز در حال تنظیم است.

اکتوباس Octobass

اکتوباس (Octobass) که در سال ۱۸۵۰ توسط یک نابغه موسیقی و طرفدار پروپاقرص آلات موسیقی سیمی به نام ژان باپتیست ویلوم ساخته شده یک دابل باس بسیار بزرگ است که ۳.۴۸ متر طول دارد.

اکتوباس
اکتوباس

این آلت موسیقی برای نواخته شدن با دست بسیار بزرگ بوده و به همین خاطر از پدال هایی بسیار دقیق سود می برد که با پا نواخته می شوند.

بجرمین Badgermin

بجرمین (Badgermin) در واقع یک آلت موسیقی الکترونیک است که همانطور که نامش نشان می دهد از یک ترمین و راسوی متصل شده به هم تشکیل شده است.

بجرمین
بجرمین

ارگ پایروفون Pyrophone

ارگ پایروفون (Pyrophone) که به عنوان یک ارگ آتشی یا انفجاری نیز شناخته می شود و نیروی لازم آن از طریق احتراق تولید می شود. این بدان معناست که برای نواختن این ابزار بخشی از آن باید آتش گیرد.

ارگ پایروفون
ارگ پایروفون 

در واقع این آلت موسیقی کاملاً بی خطر است و با پروپان و بنزین می توان انفجارهای مورد نیاز را ایجاد کرد و در ادامه صداهایی که از خروج دود از اگزوز پایین دستگاه خارج می شود را می توان تنظیم کرده و از آن ها موسیقی دارای ریتم تولید کرد.

 شارپسیکورد Sharpsichord 

هنری داگ یکی از جذاب ترین شغل های جهان را دارد: مجسمه ساز صدا یا Sound Sculptor.

شارپسیکورد
شارپسیکورد

در نقش فوق العاده خود، داگ یک آلت موسیقی بسیار جذاب و عجیب و غریب به نام شارپسیکورد Sharpsichord ساخته که در واقع یک چنگ لوله دار است که از ۱۱ سیلندر تشکیل شده و پین ها در هنگام چرخیدن با سیم های داخل دستگاه برخورد کرده و صدا تولی می کنند.

 ارگ استالاکپایپ بزرگ Great Stalacpipe

ارگ استالاکپایپ بزرگ (Great Stalacpipe) که توسط لیلان دبیلو اسپرینکل در سال ۱۹۵۶ ساخته شده و در یک غار زیرزمینی در ویرجینیا قرار داده شده با فشار دادن استالاکتیت های باستانی توسط ماله های پلاستیکی نواخته می شود که همگی به کنسولی متصل شده اند که بیشتر شبیه یک ارگ سنتی است.

ارگ استالاکپایپ بزرگ
ارگ استالاکپایپ بزرگ

گفته می شود که اسپرینکل ایده ساخت این آلت موسیقی را زمانی بدست آورده که سر پسرش با یکی از این استالاکتیت ها برخورد کرده و یک صدای بم ویبره دار در داخل غار ایجاد کرده است.

ارگ دریایی

این پروژه احمقانه اما همزمان جاه طلبانه با هدف تبدیل کردن دریا به یک موسیقیدان از طریق تغییر ساختار اسکله زادار در کرواسی و ایجاد یک ارگ بسیار غول پیکر شکل گرفته است.

ارگ دریایی
ارگ دریایی

لوله هایی که زیر تفرجگاه قرار دارند به امواجی که با آن ها برخورد می کنند واکنش نشان داده و صداهای بسیار موزونی تشکیل می شود که توریست ها از سراسر جهان برای شنیدن و تجربه آن به این منطقه از کرواسی می آیند.

شیپور سلو

یک آلت موسیقی دیگر که نامش همه چیز را در مورد آن می گوید.

شیپور سلو
شیپور سلو

این آلت موسیقی هیبریدی در سال ۱۹۳۶ ساخته شده و با ضربه زدن به سیم ها صدایی از شیپور برنجی بیرون می آید در حالی که این شیپورها معمولاً از چوب ساخته می شوند.

 آلت موسیقی کیسه کانگورو Kangaroo-Pouch Tone-Tool

وقتی پای نام برای آلات موسیقی به میان می آید، این آلت موسیقی که توسط پرسی گرینگر ساخته شده بهترین جایزه را دریافت می کند.

 آلت موسیقی کیسه کانگورو
آلت موسیقی کیسه کانگورو

  Cross-Grainger Kangaroo-Pouch Tone-Tool که ما به طور خلاصه آن را کیسه کانگورو می نامیم ایده ای عجیب غریب است که از لوله های کاغذی و یک سری نوسان ساز برای تولید صدایی شبیه صدای آژیر خطر استفاده می کند.

درخت آوازخوان

این شاهکار مهندسی بخشی مجسمه و بخشی یک آلت موسیقی است. این سازه که در لانکاشایر در برنلی، انگلستان قرار دارد در سال ۲۰۰۶ ساخته شده و از یک سری لوله تشکیل شده که وقتی باد می وزد صدا تولید می کنند.

درخت آوازخوان
درخت آوازخوان

درخت آواز خوان صداهایی به قدرت چندین اکتاو تولید کرده و صدایی شبیه صدای گروه کُر تولید می کند.

طبل های پنیری

این سری درام که از پنیر ساخته شده دوام چندانی در برابر ضربات نخواهد داشت.

طبل های پنیری
طبل های پنیری

فلوبا Fluba

این آلت موسیقی که توسط جی سلف نوازنده افسانه ای شیپور ساخته شده فلوبا (Fluba) نام داشته و همانطور که نامش نشان می دهد ترکیبی از شیپور بزرگ (توبا) و شیپور فلاگل‌هورن است.

فلوبا
فلوبا 

تِرِمین Theremin

پدر تمام آلات موسیقی عجیب و غریب و یکی از اولین آلات موسیقی الکترونیک که برای تولید موسیقی ساخته شده ترمین (Theremin) نام دارد. این آلت که به خاطر صدای عجیب، تکنیک نواختن بدون تماس و استفاده در فیلم های علمی تخیلی شناخته می شود توسط لئون ترمین ساخته شده و در تاریخ ماندگار شده است.

تِرِمین
تِرِمین 

از این ابزار برای ساخت موسیقی فیلم های The Day the Earth Stood Still و Spellbound and The Lost Weekend استفاده شده است.

پیانو گربه ای

آثاناسیوس کیرچر یک محقق یسوعی آلمانی در قرن هفدهم میلادی بود که در نوشته های خود به آلات موسیقی عجیبی اشاره کرده است؛ از جمله Katzenklavier که به معنای پیانو گربه ای است.

پیانو گربه ای
پیانو گربه ای

این پیانو دارای کیبورد معمولی در جلوی یک سری قفس بوده که هر یک گربه ای در داخل خود داشت. وقتی یکی از کلیدهای کیبورد فشار داده می شد، میخی در دم یکی از گربه های بیچاره فرو می رفت که جیغ زدن طبیعی گربه را در پی داشت. این ابزار برای شوک وارد کردن به بیماران روانی برای تغییر رفتارهایشان ساخته شده بود. 

 

بیشتر بدانید : سبک ها و ژانرهای متنوع موسیقی را بشناسید

بیشتر بدانید : مخترع پیانو کیست؟

بیشتر بدانید : قدیمی ترین ابزار موسیقی با قدمت 43 هزارسال +عکس

بیشتر بدانید : 10 نمونه از قدیمی ‌ترین سازهای موسیقی زمان باستان + عکس

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: rooziato.com