عکسی از حضور آریا عظیمی نژاد و پسرش در جشنوار جهانی فیلم فجر را در ادامه مشاهده می‌کنید

بیوگرافی آریا عظیمی نژاد 

جشنواره جهانی فیلم فجر، سی‌وهشتمین دوره برگزاری خود را به‌رغم ملاحظات و محدودیت‌های کرونایی، با شور و حال همیشگی آغاز کرد. عکسی از حضور آریا عظیمی نژاد و پسرش در جشنوار جهانی فیلم فجر را در ادامه مشاهده می‌کنید.

آریا عظیمی نژاد و پسرش در جشنواره جهانی فیلم فجر 1400
آریا عظیمی نژاد و پسرش در جشنواره جهانی فیلم فجر 1400

آریا عظیمی‌نژاد ۵ اردیبهشت سال ۱۳۵۲ متولد شد. پدرش جمشید عظیمی‌نژاد نویسنده و برنامه‌ساز تلویزیونی می‌باشد که بیشتر با کار کودک «خانهٔ عروسک‌ها» که در سال‌های ابتدایی انقلاب پخش می‌شد، شناخته می‌شود. آریا در شش سالگی در این مجموعهٔ عروسکی همراه خواهرش پوپک، نقش آفرینی کرده است.

وی سه‌تار را نزد پدربزرگ خود فراگرفت و سپس نزد اساتیدی، چون جلال ذوالفنون، محمود تاجبخش و علی‌اصغر زند وکیلی آموزش دید.

او در سال ۱۳۷۲ در رشتهٔ موسیقی دانشگاه آزاد واحد هنر و معماری پذیرفته شد و نزد اساتیدی، چون فرهاد فخرالدینی و مصطفی کمال پورتراب به فراگیری دانش موسیقی پرداخت. کار حرفه‌ای ساخت موسیقی را از سال دوّم دانشگاه با موسیقی تئاتر آغاز کرد و در مدتی کوتاه توانست در جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر، نامزد دریافت بهترین موسیقی متن گردد. این عوامل سبب ورود او به سینما و تلویزیون گردید.

آریا عظیمی نژاد در جشنواره جهانی فیلم فجر 1400
آریا عظیمی نژاد در جشنواره جهانی فیلم فجر 1400

عظیمی‌نژاد با ساخت موسیقی فیلم «میم مثل مادر» در سینما و «او یک فرشته بود» در تلویزیون توانست خود را به‌عنوان یکی از بهترین آهنگ‌سازان کشور بشناساند و نامزدی جایزهٔ بهترین موسیقی متن در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر و جایزهٔ خانه سینما را برای آهنگ‌سازی فیلم‌هایی، چون «میم مثل مادر»، «طلا و مس» و «فرزند خاک» به دست آورد.

عظیمی‌نژاد در سال ۲۰۰۴ میلادی توانست مقام دوم جشنوارهٔ بین‌المللی موسیقی Langollen بریتانیا را در رشتهٔ موسیقی فولکلوریک بین‌المللی با تکنوازی سه‌تار به‌دست آورد. آشنائی آریا با جاسلین پوک آهنگ‌ساز نام‌دار بریتانیائی سبب همکاری وی با این آهنگ‌ساز اهل بریتانیا در چندین پروژهٔ موسیقی فیلم شد. ساخت موسیقی برای خوانندگان سرشناس ایرانی از دیگر فعالیت‌های حرفه‌ای او می‌باشد.

علاقهٔ او به موسیقی فولکلور ایرانی سبب شده تا مجموعه‌ای از موسیقی نواحی ایران را جمع‌آوری کرده و از آن‌ها در ساخت موسیقی فیلم استفاده نماید. عظیمی‌نژاد سرپرست گروه موسیقی «بوم و بر» است که در سبک موسیقی تلفیقی فعالیت دارد تا در فضایی مدرن و امروزی، شنوندگان را به شنیدن نغمات و مقامات در حال فراموشی موسیقی مقامی فرا خواند. نیما رمضان، آرش سعیدی و بردیا امیری از دیگر اعضای این گروه هستند.

همچنین او یکی از چهار داور مسابقهٔ عصر جدید در فصل نخست و دوم بوده است.

 

بیشتر بدانید : لیندا کیانی، بهرام افشاری، بهناز جعفری و بازیگران در جشنواره جهانی فیلم فجر + تصاویر

بیشتر بدانید : آریا عظیمی نژاد، از دستمزد نجومی عصر جدیدی ها و تجربه ناشنوایی اش گفت + عکس

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: eghtesaad24.ir


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X