کارگردان نمایش «هم‌هوایی» از اجرای عمومی این اثر در تئاترشهر پاریس به مدت یک هفته و از دوم تا هفتم نوامبر خبر داد.

گفتگو با کارگردان نمایش " هم هوایی "

افسانه ماهیان بازیگر و کارگردان تئاتر درباره اجرای عمومی نمایش «هم‌هوایی» در شهر پاریس گفت: نمایش «هم‌هوایی» قرار است از دوم تا هفتم نوامبر مصادف با ۱۱ تا ۱۶ آبان ماه در تئاتر شهر پاریس (theatredelaville) در کشور فرانسه اجرای عمومی داشته باشد. این اولین سفر خارج از ایران نمایش «هم هوایی» است که خوشبختانه با اجرای عمومی در معتبرترین تئاتر فرانسه آغاز می شود. البته فستیوال پاییزی «پاریس دوتون» نیز همزمان با اجرای ما در این شهر در حال برگزاری است اما «هم‌هوایی» اجرایی در فستیوال ندارد و به مدت یک هفته اجرای عمومی خواهد رفت.

وی ادامه داد: برای من و گروه اجرای نمایش بسیار مهم است که با توجه به موضوع نمایش و ساختار مونولوگ گونه ای که دارد، واکنش مخاطبان فرانسوی را ببینیم. این تجربه برای ما بسیار گران‌بها است و امیدوارم نمایش در برخورد با تماشاگران خارجی موفق عمل کند.

ماهیان درباره بازیگران نمایش توضیح داد: خوشبختانه باران کوثری بهبودی اش را به دست آورده و در این اجرا می تواند ما را همراهی کند. ستاره اسکندری و الهام کردا نیز همچون اجراهای گذشته نمایش در کنار ما خواهند بود. در حال حاضر نیز در حال تمرین نمایش به صورت فشرده هستیم تا کار برای اجرایی بدون نقص آماده شود.

وی درباره نحوه قرارداد با گروه بیان کرد: تئاتر دلاویله یا همان تئاتر شهر پاریس با گروه تئاتر «شیوه» قرارداد بسته و ما متعهد هستیم که این نمایش را به مدت یک هفته در این مکان به صحنه ببریم. همه برنامه ریزی ها به صورت کاملا حرفه ای انجام شده و بلیت های نمایش نیز فروخته شده است. دکور نمایش نیز با متریال جدیدی که متناسب با اجرا در تئاتر شهر فرانسه باشد توسط منوچهر شجاع طراحی و به فرانسه ارسال شده است.

کارگردان «پالتوی پشمی قرمز» متذکر شد: گروه نمایش جمعه ۳۱ اکتبر به فرانسه پرواز می کنند و یک روز و نیم قبل از آغاز اجرای عمومی نمایش سالن برای زدن دکور در اختیار ما قرار می گیرد. البته برخی از کارها از جمله تنظیم نورها قبل از ورود ما انجام می شود. اول نوامبر اجرای ژنرال خواهیم داشت و از دوم نوامبر ساعت ۲۰:۳۰ اجرای عمومی ما در تئاتر شهر پاریس آغاز می شود.

ماهیان در پایان درباره استفاده از بالانویس در اجرای این اثر نمایشی گفت: از آنجا که قرار است ما در فرانسه اجرای عمومی داشته باشیم و مخاطبان معمولا فرانسوی زبان هستند برای این اجرا از بالانویس فرانسوی استفاده می کنیم. متن نمایشنامه از مدت ها قبل ترجمه و به صورت بالانویس درآمده است. برخلاف فستیوال ها که مخاطبانی از کشورهای مختلف دارد و بالانویس ها باید به زبان انگلیسی باشد برای اجرای عمومی در هر کشوری متن نمایشنامه باید به زمان همان کشور ترجمه و به صورت بالانویس در اجرا به نمایش گذاشته شود.

به نقل از سیمرغ عوامل این اجرا عبارتند از نویسنده: مهین صدری، طراح صحنه و لباس و نور: منوچهر شجاع، طراح موسیقی، صدا و افکت: محمدرضا جدیدی، مدیر تولید محمدرضا حسین زاده، بازیگران: ستاره اسکندری، الهام کردا، باران کوثری.گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
 seemorgh.com/culture
منبع : mehrnews.com


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X