ففف

آزاده صمدی در گفت و گویی درباره مشکلات جامعه ایران و سینمای کشور صحبت کرد.

گفت و گو با آزاده صمدی

آزاده صمدی بازیگر زن سینما، تئاتر و تلویزیون که این روزها نمایشی با عنوان «آیس لند» را روی صحنه دارد در گفتگویی تفصیلی که به بهانه این اجرا از رویاهایش برای بازگشت به دوران اصلاحات با روی کار آمدن دولت یازدهم گفته و البته رسوخ بیماری در سینما به تبع کل جامعه.

 آزاده صمدی می گوید: 
ما در دوران اصلاحات آزادی تئاتر و سینما را دیده بودیم و در آن شرایط نفس می‌كشیدیم. صف‌های طولانی جشنواره‌های فیلم و تئاتر فجر فراموش شدنی نیست. روزگاری كه فرهنگ و هنر اهمیت داشت.به هرحال برایم روشن بود چه اتفاقی در حال رخ دادن است و بر همین اساس سعی كردم با انداختن رای به صندوق نظرم را اعلام كنم. در نهایت وقتی دولت روحانی سر كار آمد همه‌اش به این فكر می‌كردم كه آیا واقعا امكان دارد به آن سال‌ها بازگردیم؟ ولی خب گذر زمان نشان داد كه قطعا چنین اتفاقی نمی‌افتد و نباید امید زیادی داشت.

بازیگر «۵۰ کیلو آلبالو» با اشاره به این تصور عوام که سینما پشت صحنه سالمی ندارد اظهار می دارد:
معتقدم سالم ماندن در هر حرفه‌ای كاملا به روحیات و ذهنیات اشخاص بستگی دارد. مثلا عده‌ای بیان می‌كنند «سینما كثیف است.» خب مگر سینما جزیی از جامعه نیست؟ و آیا همه‌چیز در جامعه پاك و پاكیزه و تمیز است؟ به نظرم كاملا به زاویه دید افراد بستگی دارد. به هرحال این مسائل در جامعه وجود دارد و حالا بخشی از آن در سینما هم دیده می‌شود ولی این طور نیست كه بگوییم همه سینما ناپاك است. تفاوت اصلی اینجاست كه به دلیل شهرت افراد، هر اتفاقی در سینما رخ می‌دهد در جامعه و بین مردم نمود و بازتاب گسترده‌تری پیدا می‌كند. در نهایت اگر سینما بیمار است پس مشكلی در كل جامعه وجود دارد كه باید به آن توجه كرد. به عنوان مثال اگر ملاك قضاوت ما آمار طلاق در میان اهالی سینما باشد‌؛ كافی است به راهروهای دادگاه‌های خانواده سر بزنیم و آمار طلاق در كشور را جست‌وجو كنیم.

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر
seemorgh.com/culture
منبع: روزنامه اعتماد

 

 

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
X