جدیدترین پژوهش‌های نظری و عملی عباس اکبری درباره سفالینه‌های فلزفام با مقدمه‌ای از پرویز تناولی منتشر شده است.
جدیدترین پژوهش‌های نظری و عملی عباس اکبری درباره سفالینه‌های فلزفام با مقدمه‌ای از پرویز تناولی منتشر شده است.«درس‌هایی از محمدبن ابی‌البرکات جوهری نیشابوری» عنوان تازه‌ترین کار اکبری درباره سفال‌های فلزفام است. این مجموعه حاصل یک کار پژوهشی روی متن کتاب «جواهرنامه نظامی» تالیف محمدبن‌ابی‌البرکات جوهری نیشابوری است.

http://www.seemorgh.com/uploads/1393/04/abv4.JPG

اکبری در این مجموعه یادآور می‌شود: کتاب جواهرنامه نظامی بیش از صد سال قدیمی‌تر از متن کتاب عرایس‌الجواهر و نفایس‌الاطایب تالیف ابوالقاسم عبدالله کاشانی است و دربردارنده اطلاعات مفیدی درباره نحوه ساخت سفالینه‌های فلزفام با شیوه خمیره گلی است.

http://www.seemorgh.com/uploads/1393/04/abv3.JPG

این مجموعه به بررسی نظریات مربوط به انتساب ابداع سفالینه‌های فلزفام با شیوه خمیره گلی به کشورهای مختلف و نیز یک فرضیه جدید پرداخته است. همچنین به این نکته تاریخی اشاره می‌شود که طرح کوره محمد‌بن‌ابی‌البرکات چند سده قدیمی‌تر از طرح کوره ساخت سفال‌های فلزفام پیکول پاسوی ایتالیایی است.

مقدمه این مجموعه را پرویز تناولی نگاشته و در آن عنوان کرده: عباس اکبری به سفالینه‌های فلزفام جان تازه‌ای بخشیده است. این مجموعه که دربردارنده آثاری ساخته‌شده براساس همین پژوهش است، با حمایت بخش خصوصی و در قطع خشتی و به دو زبان فارسی و انگلیسی به چاپ رسیده و در اختیار علاقه‌مندان به سرامیک قرار گرفته است.گردآوری :  گروه  فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع:isna.ir مطالب پیشنهادی:
همه نقش های بهنوش بختیاری در 7 قاب+تصاویر
«رضا یزدانی» آرزوی دخترک 6 ساله را برآورده کرد+فیلم
«خوش صدایی» یا «احساس خوش صدایی» هنرپیشه هایی مثل بهرام رادان و حامد بهداد!
سارا شاهی بازیگر ایرانی الاصل فیلم های هالیوود+تصاویر
آیشواریا با 3 میلیارد تومان به ایران می آید!
 
 

 
X