مراسم تجلیل از چند استاد برجسته قلم زنی اصفهان به همت گالری پولادخان و با حضور نیوشا ضیغمی و داریوش ارجمند برگزار شد.

 نیوشا ضیغمی و همسرش با همراهی بازیگران سینما از اساتید قلم‌زنی تجلیل به عمل آوردند

روز گذشته مراسم تجلیل از چند تن از اساتید هنرمند اصفهانی به همت نیوشا ضیغمی و همسرش (آرش پودلاخان) برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که با حضور هنرمندان سینما، صنعتگران هنر قلمزنی و مسئولان استان اصفهان و با اجرای علی ضیا آغاز شد، داریوش ارجمند با ابراز خرسندی از حضور در چنین محفل هنری و آرزوی تداوم چنین ارزش‌گذاری‌هایی گفت:
«فکر می‌کنم کسی نیست که در خانه‌اش نقره از اصفهان نداشته باشد و این طبیعی است، خودم جزو آدم‌هایی هستم که عاشق نقره و قلم‌زنان اصفهان هستم. اصفهان جای کوچکی نیست و اینکه می‌گویند اصفهان نصف جهان بی‌جهت نیست و تفاوتی نمی‌کند، نقاشان روی بوم نقاشی می‌کنند و این عزیزان روی فلز نقاشی می‌کنند. این هنر ماندگار است، به نظر من در زمان ما این هنر عتیقه است و این هنرمندان در کشور ما مهجور مانده‌اند.»

تجلیل نیوشا ضیغمی و همسرش از هنرمندان قلمزن با حضور هنرمندان سینما

تجلیل نیوشا ضیغمی و همسرش از هنرمندان قلمزن با حضور هنرمندان سینما

در ادامه با دعوت ضیا از حمزه شفیعی‌مهر که هنر دستش در گالری پولادخان به نمایش گذاشته شده بود، تقدیر به عمل آمد.

همچنین در ادامه این مراسم، مجری برنامه از علی داوری که سابقه‌ای 40 ساله در صنعت ساخت نقره و مس دارد برای تجلیل دعوت کرد. داوری نیز پس از حضور روی صحنه گفت:
«من سازنده ظروف قلمزنی هستم و خیلی خوشحالم که ساخت‌هایی که بنده انجام می‌دهم، بهترین قلمزنان اصفهان و تهران روی آن قلم می‌زنند و تشکر می‌کنم از آقای پولادخان که زحمت کشیدند و مراسم امروز را برگزار کردند.»

تجلیل نیوشا ضیغمی و همسرش از هنرمندان قلمزن

تجلیل نیوشا ضیغمی و همسرش از هنرمندان قلمزن

آرش پولادخان نیز در ادامه به ویژگی‌های هنر قلم زنی اشاره کرد و گفت:
«تولید این هنر بسیار سخت است تا به معرض فروش گذاشته شود. ظروف نقره‌ای که اینجا ملاحظه می‌کنید، به صورت ورق و ساچمه هست که در کارگاه های مختلف کشور، به صورت ورق ساخته می‌شوند و بعد توسط اساتیدی مثل آقای داوری ساخته شده و اساتید برجسته روی آن ظروف قلم می‌زنند. در واقع هشت تا 9 ما زمان صرف می ‌شود تا این آثار به دست ما برسند.»

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: khabaronline.ir


 
 

 
X