پته‌دوزی یکی از صنایع دستی کرمان محسوب می شود. این هنر با کمک سوزن نقوشی ذهنی را که ملهم از پندارها و بینش های شخصی هنرمند است بر پارچه به تصویر می کشد.

پته‌دوزی منظره بدیع گل و بوته در بستر نخ‌های رنگین

پته (یا پته دوزی) نوعی از رودوزی‌های کرمان است. پارچه زمینه پته پارچه‌ای ضخیم و پشمی است که عریض نامیده می‌شود. هنرمندان پته دوز که اکثراً نیز از زنان و دختران خانه‌دار هستند با کمک سوزن نقوشی ذهنی را که ملهم از پندارها و بینش های شخصی شان است، به وسیلهٔ بخیه‌های نخی رنگین بر زمینه ی‌ پارچهٔ پشمی ضخیمی (عریض) می‌نشانند.

نقش درخت زندگی در پته دوزی کرمان

نقش درخت زندگی در پته دوزی کرمان

پته دوزی یکی از زیباترین و قدیمی ترین سوزن دوزیهای سنتی ایران است که در تاریخ گذشته فرهنگی کرمان ریشه عمیقی دارد . پارچه پته دوزی دارای ظرافت و زیبائی خاصی است که از سوزن دوزیهای ظریف پوشیده شده است و تنها در کنار طرحهای دوخته شده فضای بسیار کمی از زمینه به صورت ساده باقمی ماند و گاهی هم تمام زمینه سوزن دوزی دشه و گوئی زمنیه ای در کار نیست.

پوشیده شدن کل پارچه از دوخت در پته دوزی کرمان

پوشیده شدن کل پارچه از دوخت در پته دوزی کرمان

هدیه دادن همواره به عنوان سنتی پسندیده مطرح بوده و این سنت در زمان فرارسیدن نوروز بیشتر از زمان‌های دیگر تجلی می‌یابد. وقتی سخن از هدیه دادن می‌شود اهدای گل به عنوان نمادی از لطافت و طبیعت بهترین و ساده‌ترین کاری به حساب می‌آید که هر فردی می‌تواند انجام دهد. البته بهتر است که این گل در بستر صنایع دستی نقش ببندد و به دوستان و عزیزان اهدا شود.

نقوش زیبا در پته کرمان

نقوش زیبا در پته کرمان

درپته دوزی این رودوزی زیبا و ظریف از نقشها و طرحهای کهن ایران زمین شامل بته جقه یا درخت زندگی استفاده می‌شود.

نقش بته جقه در پته دوزی کرمان

نقش بته جقه در پته دوزی کرمان

پته‌دوزی نوعی از رودوزی‌های استان کرمان است. این نوع رودوزی با نام‌های فطه‌دوزی و سلسله‌دوزی هم شناخته می‌شود.

پته دوزی سنتی کرمان

پته دوزی سنتی کرمان

شایان ذکر است هنرمندان پته‌دوز منظره بدیعی از گل و بوته را در بستر نخ‌های رنگین به تصویر می‌کشند. آن‌ها با این کار نمادی از هزاران درد و رنج و گاه شادی و شعفی را در بوم هنر ثبت می‌کنند و تصویری زیبا از احساسات خود را به مخاطبان آثارشان ارائه می‌دهند.

پته دوزی هنر سنتی زنان کرمان

پته دوزی هنر سنتی زنان کرمان

در حال حاضر پته‌دوزی بر روی سجاده، جا قرآنی، پرده، رویه کوسن، زیر لیوانی، رومیزی، سوزنی، بقچه و… انجام می‌شود، پته به طور معمول در رنگ‌های عنابی، مشکی، سبز روشن، سبز تیره، زرد، نارنجی، قرمز، آبی‌تیره، سبز ماشی، لاکی و … است.

پته دوزی کرمان روی کوسن

پته دوزی کرمان روی کوسن

در گذشته از پته برای دوخت دامن، کت و پالتو نیز استفاده می شد. این پارچه‌ دستباف به وسیلهٔ دستگاههای بافندگی چوبی تولید می‌شد.

pate-douzi5.jpg

پته دوزی سوغات ارزشمند کرمان

 در سالهای اخیر دستگاههای چوبی جای خود را به دستگاههای تک فاز برقی دادند و پس از آن نیز تدریجا بافته‌های کارخانه یی جانشینی عریض‌های دستباف شده و هم اکنون پته‌های استان کرمان‌ را بیشتر اینگونه پارچه‌های کارخانه یی تشکیل می‌دهد.


گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: yjc.ir/wikipedia.org


 


loading...
loading...نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار فرهنگ و هنر
مناطق ممنوعه‌ای که هرگز اجازه‌ ورود به آن‌ها را نخواهید داشت + عکس
در این مقاله مقاصد گردشگری را معرفی خواهیم کرد که رموز خاص خودشان را دارند و به نحوی سحرآمیز و خطرناک محسوب می‌شوند


 

X