یک هنرمند با بیان اینکه حدود یک سال از انتخاب ساره بیات به عنوان سفیر صنایع دستی می‌گذرد، گفت: ما به عنوان هنرمند این حوزه از سفیر صنایع دستی مطالبه داریم که در طول یک سال گذشته چه کاری برای صنایع دستی انجام داده‌ است؟

گفتگو با هیاس حسینی : همه از صنایع دستی برای شهرت استفاده کرده‌اند

هیاس حسینی، با بیان این که حدود یک سال از انتخاب ساره بیات به عنوان سفیر صنایع دستی می‌گذرد، گفت:

بهتر است خانم بیات به عنوان سفیر صنایع دستی یک بیلان کاری دهد تا ما متوجه شویم در این یک سال چه کاری برای صنایع دستی انجام داده است؟ ما نمی‌توانیم از یک مسؤول دولتی نقد کنیم و مسؤولان دوست دارند ما از آنها همیشه تعریف و تمجید کنیم. سفیر صنایع دستی باید نیازهای ما را از مسؤولان دولتی مطالبه کند و رابطه‌ای بین ما و مخاطبانی که با او در ارتباط هستند، باشد.

حسینی درباره حضور یک بازیگر به عنوان سفیر صنایع دستی بیان کرد:

واقعیت امر این است که حضور سفیری با عنوان صنایع دستی برای این حوزه ضرورت دارد. دغدغه هنرمند معاصر صنایع دستی تنها فروش محصولاتش نیست و آنچه بیش از فروش برایش مهم است، دستاوردهای فنی، هنری و نقشی که اثر آن در زندگی، رشد، توسعه و فرهنگ کشورش دارد، قابل اهمیت است.

بیشتر بدانید : پس از همایون شجریان, نگاه سازمان میراث فرهنگی به ساره بیات خیره شد!+عکس

هیاس حسینی، هنرمند فعال در حوزه شیشه‌گری اظهار کرد:

ما با یک کالای فرهنگی در ارتباط هستیم که بخش اعظم آن را خلاقیت و نوآوری به همراه دارد و هنرمندی که صنایع دستی را خلق می‌کند بیش‌تر وقتش را برای خلاقیت و نوآوری می‌گذارد به همین دلیل برایش مهم است اثری که تولید می‌کند به عنوان یک کالای فرهنگی دیده شود و جایگاه خاص خودش را داشته باشد و فقط به عنوان کالای صرف تولیدی دیده نشود.

حسینی با بیان اینکه بسیاری از هنرمندان در دنیای معاصر نمی‌توانند به صورت تئوری و نظری از کارشان دفاع کنند، ادامه داد:

هنرمندان یکسری دریافت‌ها دارند که روی آثارشان ارائه می‌کنند اما نمی‌توانند آن را به راحتی عرضه کنند؛ درباره اینکه چرا آن را خلق کرده‌اند توضیح دهند یا ارتباطی با جاهای خاصی ندارند که بتوانند آثارشان را عرضه کنند به همین دلیل ما به افرادی نیاز داریم که این کار را انجام دهند حالا می‌توان اسم این فرد را سفیر گذاشت.

او گفت:
انتخاب سفیر صنایع دستی و موضوع دیگری با عنوان انتخاب شهرهای جهانی که در دوران مدیریت بهمن نامور مطلق در معاونت صنایع دستی اتفاق افتاد، ایده هنرمندان نبود.

این هنرمند با اشاره به اینکه برای بسیاری از کارها سفیر انتخاب می‌کنند، اضافه کرد:

اما باید کسی را که به عنوان سفیر انتخاب می‌کنند، شاخصه‌هایی داشته باشد. آیا خانم بیات سابقه اجرایی در این حوزه دارد؟ سفیر صنایع دستی باید روابط عمومی بالا و ارتباطات وسیعی در حوزه‌ی هنرهای سنتی داشته باشد.

حسینی با بیان اینکه متاسفانه خانم بیات به عنوان سفیر صنایع دستی در روابط عمومی ساده با هنرمندان این حوزه دچار مشکل است، اعلام کرد:

حضور او در مراسم‌های صنایع دستی فقط به ثبت چند عکس خلاصه می‌شود.

متاسفانه همه از صنایع دستی برای شهرت استفاده کرده‌اند و این موضوع نشان می‌دهد، کالای فرهنگی آنقدر قابلیت دارد که هر فردی می‌تواند با استفاده از آن به شهرت برسد. چرا ما نباید به این کالاها به طور جدی نگاه ‌کنیم و برای آن کار اساسی انجام دهیم؟ کسی که سفیر است باید تحقیقات میدانی انجام دهد، موقعیت سنجی کند و با سفیران مختلف وارد مذاکره شود.

این هنرمند درباره وظیفه سفیران صنایع دستی در خارج ایران گفت:

در مدت زمانی که خارج از ایران زندگی می‌کردم، متوجه شدم تمام سفیران، سالانه بودجه‌ای برای برگزاری نمایشگاه‌های هنری در سفارت دارند و از هنرمندان برای یک یا دو شب دعوت می‌کردند تا نمایشگاه برگزار کنند؛ تا هم تبادل فرهنگی صورت بگیرد و هم آثار آنها خرید و فروش شود.

حسینی ادامه داد:
آیا این اتفاق در کشور ما نیز رخ می‌دهد؟ اگر اتفاق می‌افتد، چه کسی باید آن را انجام دهد؟ به عقیده من این کار برعهده سفیر صنایع دستی است، شاید هم خانم بیات این کار را انجام می‌دهد و هنرمندان از آن بی خبرند!

بیشتر بدانید : صنایع دستی ایران در برهوت نوآوری

گلایه هیاس حسینی از مدیران صنایع دستی

مدیران ما یکبار با کسانی که دغدغه اصلی صنایع دستی دارند، نه آنها که دغدغه غرفه رایگان و بیمه دارند، جلسه نگذاشته‌اند تا گفت‌وگویی بین آنها برقرار شود. ما بارها این موضوع‌ها را مطرح کردیم، برای سازمان طرح بردیم که بعد از آن هنرمند فراموش و طرح کپی ‌شد و در نهایت آن را به صورت کاریکاتور اجرا کردند.

بسیاری از هنرمندان سفیر صنایع دستی نمی شناسند و یا حرکتی از او ندیده اند

سفیر صنایع دستی حتی یک بار هم جلسه‌ای با هنرمندان برگزار نکرده است که ببیند آنها چه دغدغه‌ای دارند؟ اصلا می‌تواند به هنرمندان صنایع دستی کمک کند یا نه؟ یا حداقل دانش‌اش در این حوزه را با گفت‌وگو با هنرمندان افزایش دهد. بسیاری از هنرمندان یا اصلا سفیر صنایع دستی را نمی‌شناسند یا می‌گویند ما هیچ حرکتی از او ندیده‌ایم. در کل ما احساس می‌کنیم صنایع دستی به حال خودش رها شده است.

ساره بیات بازیگر سینما مرداد ماه سال گذشته از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در زمان ریاست زهرا احمدی‌پور به عنوان سفیر صنایع دستی انتخاب و معرفی شد.


بیشتر بدانید : پس از همایون شجریان, نگاه سازمان میراث فرهنگی به ساره بیات خیره شد!+عکس

بیشتر بدانید : به مناسبت روز جهانی صنایع دستی

بیشتر بدانید : 20 خرداد روز جهانی صنایع دستی را گرامی می‌داریم

بیشتر بدانید : صنایع دستی، میراث هزاران ساله ایلام

بیشتر بدانید : چالش‌های هنرمندان سنتی و صنایع دستی با بیمه!گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع : isna.ir

 
 

 
X