افسانه بایگان درباره دلیل حضورش در این سریال و پذیرفتن این نقش گفت: من به موضوع جهانی كه پس از این جهان ظاهر برای ما وجود دارد علاقه دارم و این مساله‌ای است كه حداقل ما بخش مرگ...
 
 
    افسانه بایگان معتقد است در كشوری نظیر ایران كه داعیه دار فرهنگ معنوی و مذهب است جای سریال‌هایی نظیر «روز حسرت» خالی بود.
افسانه بایگان درباره دلیل حضورش در این سریال و پذیرفتن این نقش گفت: من به موضوع جهانی كه پس از این جهان ظاهر برای ما وجود دارد علاقه دارم و این مساله‌ای است كه حداقل ما بخش مرگ آن را به چشم خود می‌بینیم، هرچند كه به خیلی از زوایای آن دسترسی نداریم.
وی با بیان اینكه وعده مرگ از تولد شروع شده ولی ما زیاد به آن توجه نكرده و فكر می‌كنیم متعلق به همسایه است، افزود: برای من همیشه این جذابیت وجود داشته كه آنجا و ورای دنیای مادی چه چیز وجود دارد؟ شاید از كودكی و اوایل نوجوانی با شعرهای حافظ و تصاویر زیبایی كه حافظ در اشعار خود بسیار مشخص ترسیم كرده است، به این موضوع علاقه‌مند شدم. با تحقیقاتی كه داشتم نیز متوجه شدم این جریانات فقط نمی‌تواند در قیامت اتفاق بیافتد و آن بهشت و سرای برزخی و جهان سرتاسر دلهره و نگرانی به دلایل متفاوت تا قبل از قیامت اتفاق می‌افتد.
بایگان تصریح كرد: در ادامه آرام آرام جلو رفتم و با توجه به اطلاعاتی كه جسته و گریخته داشتم رسیدم به اینكه جهانی برزخی وجود دارد. ضمن اینكه من سال گذشته نیز سریال اغما را دیده بودم و با آن ارتباط برقرار كرده و تمام قسمت‌هایش را دیده بودم و حال خاصی در من ایجاد كرده بود.در نتیجه با خواندن یك سیناپس و خلاصه داستان با حضور آقای مقدم و تجربه كار قبلی‌ام با ایشان و تجربه‌های خوب آقای افخمی، حضور در این كار را پذیرفتم و با اعتماد كامل جلو آمده و نتیجه آن را هم گرفتم.
رفتار نرجس با پسرش مبتنی بر دل بود
افسانه بایگان بازیگر نقش «نرجس» در مجموعه «روز حسرت» درباره تناقضات رفتاری نرجس در برخورد با فرزندش به عنوان یك زن تحصیل كرده كه در جامعه نیز حضور فعالی دارد، گفت: در این زمینه دو مقوله عقل و دل وجود دارد. در كنار اندیشه باز و تحصیل كردگی این شخصیت، ما یك بخش دل هم داریم كه عقل آنجا راه پیدا نمی‌كند و این مناسبات اصلا آنجا بی‌معنی است. اتفاقاتی كه برای نرجس در رابطه با پسرش می‌افتد، به نظر من در بخش دل بود و احساساتی صرفا متعلق به یك مادر و یك زن بود كه یك زن دیگر را به خوبی می‌تواند بشناسد و درگیر آن شود.
وی تصریح كرد: تربیت خانوادگی كه نرجس در آن بزرگ شده بود و آن را به عنوان یك سنت در بقیه خانواده هم منتقل می‌كرد، با طرز تفكر و برخوردها و روابطی كه مسعود ایجاد می‌كرد، خیلی جاها در تضاد قرار می‌گرفت ولی با شخصیت معصومه خیلی هماهنگ و همسو بود. شاید دلیل این تضادها و درگیری‌هایی كه بین مادر و پسر اتفاق می‌افتاد بخشی به خاطر ذات فرزند بود كه از این خانواده نبود و دارای این طرز فكر نبوده و بسیار دارای ناهنجاری‌ بود.
بایگان ادامه داد: شخصا فكر می‌كنم كه یك مادر بهتر است كه به تربیت فرزندش با چیزهایی كه فكر می‌كند درست است بپردازد تا اینكه بخواهد بر اساس یكسری عواطف كور كورانه عمل كند و به همین دلیل فكر می‌كنم برخوردهای نرجس در بسیاری جاها درست بود.
وی درباره ارتباط خوب زوج حاج رضا و نرجس نیز گفت: این كمال انسانی است. كمال انسان در وفای به عهد، عشق، محبت، صفا و وفاست. و چون ما این آدمها را كامل دیده بودیم، جایی برای اینكه یك سری رفتارهای غلط و سخیف ببینیم نداشتیم.یعنی نگاه، نگاه آرمانگرایانه‌ای است كه وعده آن به هر انسانی در قرآن داده شده است. اگر ما در زندگی روزمره خود به این نقطه مطلوب نمی‌رسیم و دچار ناهنجاری‌ می‌شویم. مشكل خودمان است.
وی اظهار داشت: وجوه ارتباطی این زن و شوهر بسیار عمیق است و با یكدیگر بالیده بودند، در یكسری از لحظات با گفتن و دیدن به این مسئله می‌رسیدیم كه این زوج چه پیشینه‌ای با یكدیگر داشتند، حتی تحصیل نرجس به خاطر كمك‌های همسرش بوده است و روابط بسیار عمیق و صمیمی در این زوج دیدم كه برای اولین بار است با آن برخورد كرده‌ام و از طریق دل با هم ارتباط محكمی دارند.
از ابتدا در مواجهه با مخاطب انبوه بوده‌ام
افسانه بایگان درباره كار در تلویزیون نیز گفت: من كارم را با تلویزیون شروع كردم و از ابتدا در مواجهه با مخاطب انبوه بوده‌ام كه بسیار هم در آینده حرفه‌ای من تاثیرگذار بوده است و جسته و گریخته در سال‌هایی كه در سینما كار می‌كردم سعی داشتم كارهای خوب تلویزیونی را هم بپذیرم و حتی از كارهایی كه ارتباط خوبم را با مخاطب به هم می‌ریخته پرهیز كرده‌ام.
وی تصریح كرد: این اتفاق در كارهای اخیرم هم افتاد چون من ارتباط با مردم را دوست دارم و اعتقاد دارم هر انسانی در هر جایی قرار گرفته مأموریت الهی بر عهده دارد و بخش عمده‌ای از این مأموریت برای من در ارتباط با مردم بوده است تا بتوانم برایشان لحظه‌هایی را بسازم و نكاتی را به آنها یادآور می‌كنم كه تلویزیون این امكان را به صورت گسترده‌ای به من داده است.
وی با بیان اینكه سطح تولیدات از نظر كیفی ارتقاء پیدا كرده و در سطح كمی هم رشد كرده و تعداد كارهای خوب تلویزیون بیشتر شده، ادامه داد: یكجور سهل اندیشی در نگاه به كار تلویزیونی وجود داشت كه فكر می‌كنم در تفكر فعلی كه حاكم بر صدا و سیماست بسیار ارتقا پیدا كرده و ما هنرپیشگان سعی می‌كنیم در كارهای خوب تلویزیون حاضر شویم.فكر می‌كنم هر بازیگری دوست دارد كار خوب،نقش خوب و جایگاه خوبی را داشته باشد.
بایگان اظهار داشت: بازیگران سینما معمولا دچار این تفكر هستند كه با حضور سركاری كه قرار است از تلویزیون پخش شود، كجا قرار می‌گیرند و چه ‌خواهد شد؟ این نگرانی وجود دارد. چون مردم در تلویزیون آسان بازیگر را می‌بینند و اگر سطح خوبی نداشته باشد در آینده شغلی آنها هم تاثیر می‌گذارد.
سعه صدر مسولان صدا و سیما تاثیر بسیاری در موفقیت سریال داشت
بایگان در ادامه درباره دلایل موفقیت سریال «روز حسرت» گفت:به نظر بسیاری از بزرگان شناخت و عرفان، آغاز قرن ۲۱ علی‌رغم همه جنگ‌ها، آغاز قرن معنویت است و ما در بسیاری از كشورهای جهان شاهد رشد این معنویت در عرصه‌های مختلف و آثار هنری هستیم و سینمای جهان هم به این مسیر رفته و بسیاری از فیلم‌های مطرح دنیا به سینمای معناگرا اختصاص دارد.
بایگان گفت: جای این موضوعات در كشوری مثل كشور ما كه داعیه فرهنگ معنوی و مذهب دارد به شدت خالی بود و خوشحالم كه ما هم در این مسیر كارهای خوبی را انجام می‌دهیم. ضمن اینكه تشكر ویژه‌ای از مسئولان صدا و سیما دارم كه در طول این كار با سعه صدر و اعتماد و اطمینان بیشتری كه قبلا كمرنگ بود و باعث فشارهایی می‌شد كه ما به نتیجه دلخواهمان نرسیم، مؤثر بود.  
    
  

 مطالب مرتبط:
مهراوه شریفی‌نیا: «روز حسرت» نقطه عطف بازی من بود 
لیندا كیانی: نقش «معصومه» را من انتخاب نكردم
گارانتی سریال ماورایی «روز حسرت» 
برزخی سخت و شیرین برای سازندگان روز حسرت
 
 
 
گردآورى: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: خبرگزارى فارس