مستند‌های تلویزیونی یكی از پربیننده‌ترین برنامه‌هایی هستند كه ساعات زیادی از وقت بینندگان را در همه جای جهان پر می‌كنند....

 
 اما آیا شما تا كنون نام مستند‌های تلویزیونی هوایی را شنیده‌اید؟
روزنامه گاردین خبری منتشر كرده است كه در آن از معامله یك شركت رسانه‌ای انگلیسی با تلویزیون سی‌سی‌تی وی چین برای ساخت یك مستند هوایی از سراسر خاك چین پرده برداشته شده است. براساس این خبر، یك شركت رسانه‌ای انگلیسی به نام اسكای‌وركس دعوت مقامات چینی را لبیك گفته و به‌زودی مراحل ابتدایی ساخت یك سریال مستند تلویزیونی هوایی برای تلویزیون چین را آغاز خواهد كرد.
در مستند‌های هوایی، دوربین، كارگردان و سایر عوامل ضبط و تولید به جای زمین، روی یك هواپیما و در پاره‌ای از موارد در داخل یك بالون كه دارای تجهیزات رادیویی كامل است قرار دارند و از آنجا برفراز سرزمین‌ها، آب‌ها، جلگه‌ها، بیابان‌ها، جنگل‌ها و هر چیز دیگری كه مد نظر سازنده مستند است سفر می‌كنند و فیلم می‌گیرند.
چینی‌ها اخیرا از این نوع مستند تلویزیونی خوششان آمده و سی‌سی‌تی وی، تلویزیون دولتی چین كه تمامی‌امكانات صوتی و تصویری این كشور را در اختیار دارد با انعقاد قراردادی كه قیمت آن فاش نشده از اسكای وركس خواسته است تا مستندی هوایی از همه خاك چین تهیه كند.
عامل موفقیت این شركت رسانه‌ای انگلیسی در ساخت چنین مستندهایی پخش چند اثر آنها در بی‌بی سی بود كه توانست نظر مخاطبان را به‌خود جلب كند. در این‌گونه از مستند‌ها جذابیت‌های بصری فوق‌العاده‌ای نهفته است كه می‌تواند به بیننده، زاویه جدیدی از نگاه به طبیعت هدیه كند.
از آنجا كه سفر بر فراز خاك چین آن هم به همه نقاط آن با توجه به ساختار سیاسی و نظامی‌این كشور كار چندان ساده‌ای نیست، تمامی‌هماهنگی توسط سی‌سی‌تی وی با دولت كمونیستی به عمل آمده و آنها اجازه كامل درخصوص این عملیات را به آنها داده‌اند اما شركت سازنده مستند حق داشتن نسخه‌ای از فیلمبرداری خود را نخواهد داشت و حق استفاده از این تصاویر انحصارا در اختیار سی‌سی‌تی وی خواهد بود.
براساس این قرارداد زمانی كه فیلمبرداری‌ها از فراز چین تمام شد اسكای وركس موظف است آنها را در یك مجموعه 52 قسمتی با عنوان « نگاه به جهان در حال پرواز» برای پخش از شبكه تلویزیونی چین آماده كند.
با این همه هر 52 قسمت مستند هوایی كه قرار است با این نام از تلویزیون چین پخش شود مربوط به كل چین نیست بلكه همانگونه كه در قرارداد منعقد‌شده با اسكای وركس قید شده، نیمی‌از این مستند‌های 30 دقیقه‌ای متعلق به كار مشابهی است كه این شركت درخصوص قاره اروپا انجام داده و با نام «تصاویر هوایی اروپا»، پیشتر از تلویزیون برخی از كشورهای جهان پخش شده است.
اسكای وركس كه به خاطر به دست آوردن این موفقیت بسیار خشنود است همه لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای انجام این كار هیجان‌انگیز و شگرف را به گونه‌ای آماده كرده كه ابتدای سال 2009 پرواز بر فراز چین را آغاز كند. تمام این مستند از فراز آسمان فیلمبرداری می‌شود و در این راه، از جدیدترین و مدرن‌ترین تكنیك‌های فیلمبرداری برای گرفتن تصویر‌های فوق‌العاده با كیفیت استفاده خواهد شد تا بیننده همه مناظر را مانند كسی كه از چشم یك عقاب به پایین نگاه می‌كند از تلویزیون خود تماشا كند.
 
 
گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع : همشهری آنلاین