سه، دو، یك ... ضبط میشه... این صدای دستیار كارگردان است كه همه را به سكوت فرامی‌خواند و ضبط آغاز می‌شود... اما هربار یا با خنده مدیری و یا با خنده حضار كار متوقف می‌شود...
 
بیشتر مخاطبان آثار «مهران مدیری» او را كارگردانی صاحب سبك در تولید آثار طنز می‌دانند و معمولا آثار این كارگردان با توجه به ذوق و سلیقه‌ای كه در ساخت از خود به‌خرج می‌دهد، معمولا گوی سبقت را از سایر رقبای خود در حوزه طنز می‌رباید...
با توجه به اینكه معمولا ساخت سری‌های دوم و سوم از یك كار موفق همیشه جواب نمی‌دهد و از سوی مخاطبان با استقبال روبه‌رو نمی‌شود، مهران مدیری این بار در ساخت «مرد دوهزار چهره» دست به ریسك بزرگی زده است.
بنابراین گزارش، او این روزها در خانه‌ای وسیع واقع در یكی از كوچه‌های خلوت ولنجك بی‌سرو صدا مشغول ساخت «مرد دوهزار چهره» است.
این ساختمان كه در حیاطی پر درخت واقع شده، سه طبقه دارد و در هرطبقه گروهی مشغول كارند. در حقیقت طبقه اول و دوم جزو لوكیشن‌های تصویربرداری است و یكی از اتاق‌های طبقه سوم به تدوین و دیگری نیز به نویسندگان اختصاص دارد...

هشت قسمت آماده پخش است
میانه تصویربرداری موقعیت دوم به لوكیشن رسیده‌ایم. صدرالدین حجازی و بیوك میرزایی به همراه مهران مدیری در یكی از اتاق‌های طبقه دوم مشغول ایفای نقش هستند و فضا برای كار به قدری كم است كه جایی برای ایستادن و تهیه گزارش نیست.
از ویژگی‌های این ساختمان این است كه طبقات و اتاق‌ها از كاغذ دیواری‌های متفاوتی پوشیده شده‌اند و طبقه دوم كتابخانه بزرگی دارد كه پر از كتاب است. البته هر گوشه‌ای پر از وسایل صحنه است و هرچه كه بخواهید در میان آنها دیده می‌شود.
افراد پشت صحنه هم كه هركدام مشغول كاری هستند و از درون اتاق صدای مدیری و میرزایی می‌آید كه بلند بلند حرف می‌زنند اما اینكه این سكانس متعلق به كدام صحنه است، مشخص نیست...
فرصت را مغتم می‌شمارم تا در این فاصله سری به نویسندگان بزنم. اما هیچ كدام از نویسندگان در اتاق نیستند. البته برگه‌های نامرتب آنها كه روی میز پخش شده حكایت از این دارد كه آنها به تازگی اتاق را ترك كرده‌اند و به‌زودی برمی‌گردند.

برای پیداكردنشان سری به اتاق تدوین می‌زنم. احسان مظفری در اتاقی كه دیوارهای آن همه سیاه شده‌اند و پنجره‌ها هم رنگ زده شده‌اند با جدیت مشغول تدوین است. حتی ظرف غذای ناهارش كه دیگر سرد شده كنارش هست و او به‌قدری مشغول كار است كه حتی با گذشتن ساعت‌ها از ظهر هنوز موفق به خوردن غذا نشده است. او كه در حین صحبت كردن نیز مدام خیره به مانیتورهای روبه‌رویش است، درباره تدوین كار می‌گوید: تا به حال حدود 8 قسمت از سریال را آماده كرده‌ایم و گروه در تلاش است تا با كمبود زمان مواجه نشویم و بتوانیم كاری خوب مثل كار قبلی به مخاطبان ارائه بدهیم.

«شصت‌چی» این بار با آگاهی قبلی كلاه برداری می‌كند
خشایار الوند به اتاق نویسندگان برگشته و در میانه گفت‌وگو با او امیر مهدی ژوله نیز سر می‌رسد. اما به قدری در رساندن متن‌ها به مدیری عجله دارد كه قید گفت‌وگو را می‌زند و می‌گوید الان فقط به داستان و آنچه كه باید بنویسم فكر می‌كنم و روان نویسش را برمی‌دارد و تند تند شروع به نوشتن می‌كند.
اما الوند درباره داستان مرد دوهزار چهره حرف‌های بیشتری برای گفتن دارد. او معتقد است گروه نویسندگان این سریال با كارگردان و تهیه كنندگان عقل‌هایشان را سر هم گذاشته‌اند و به موقعیت‌هایی فكر كرده‌اند كه می‌توان روی آنها دست گذاشت و با آنها شوخی كرد.
او بر این نكته هم تاكید می‌كند كه ما اهل رساندن پیام و آموزش به مخاطب و ... نیستیم و دوست داریم فارغ از زندگی روزمره مخاطب خود را بخندانیم و برای ساعتی هم كه شده او را از دغدغه‌هایش دور كنیم.
الوند درباره نبود پیمان قاسم‌خانی به‌عنوان سرپرست گروه نویسندگان در این كار می‌گوید: پیمان قاسم‌خانی درگیری‌هایی مختص خود مانند فیلم سینمایی سن پترزبورگ را داشت و به همین دلیل نتوانست با ما همكاری كند. او در كارهای قبلی اوج و فرود داستان‌ها و نقاط وصلشان را هماهنگ می‌كرد و در كار نگارش مراقب بود تا ما جایی عقب نمانیم و یا خیلی جلو نزنیم. به هرجهت او در كار جدید نتوانست با مدیری همكاری كند و ما بدون حضور او تلاش كردیم تا داستان ها را بدون لطمه بنویسیم.
این فیلمنامه نویس در ادامه سخنان خود درحالیكه تلاش می‌كرد تا موقعیت‌ها لو نروند گفت: این بار مسعود شصت‌چی ناخواسته اشتباهی نمی‌شود و این بار آگاهانه اقدام به چنین كارهایی می‌كند.
عبدالرضا شهباززاده مدیر تولید سریال نیز اتاقی در طبقه دوم ساختمان به خود اختصاص داده بود و مشغول ساماندهی و تهیه لوكیشن‌هایی بود كه مهران مدیری در ادامه كار به آنها احتیاج داشت. او معتقد است «مهران مدیری» شیوه كار خود را به خوبی بلد است و در ساخت سریال جدید خود به سمت حاشیه نمی‌رود.
وی درباره احتیاط مهران مدیری در ساخت «مرد دوهزار چهره» با وجود شایعات و سؤتفاهم‌هایی كه پیرامون «مرد هزار چهره» پیش آمد، تصریح كرد: در مملكت ما هر كار طنزی كه ساخته شود، حرف و حدیث‌های خود را دارد و ما هرقدر هم كه مواظبت كنیم كه خطایی نداشته باشیم، باز هم عده‌ای هستند كه برای مضامین كار حاشیه درست كنند.
مدیر تولید مجموعه تلویزیونی «مرد دوهزار چهره» در ادامه گفت: ما در ساخت سریال در چارچوب قوانین، مقررات و اهداف صدا و سیما پیش می رویم و تلاش می‌كنیم تا حرف و حدیثی در كار پیش نیاید.
وی درباره خطوط قرمز در موقعیت‌ها و میزان نزدیك شدن سریال به این خطوط نیز اظهار داشت: مهران مدیری خطوط قرمز را می‌شناسد و این نكات را به خوبی رعایت كرده و تلاش می‌كند تا از این لحاظ مشكلی در كار پیش نیاید.
البته شهباز‌زاده در طول صحبت‌های خود مدام از علی رضایی جانشین تولید یاد و تشكر می‌كرد و بر این باور بود كه اگر تمام گروه هماهنگ و یكدست تلاش نكنند، كار به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

از سالن كنفرانس تا كله‌پزی
گروه تصویربرداری از آن اتاق كوچك بیرون آمده‌اند و در طبقه همكف كنار راهروی عریضی پوشیده از سنگ مرمر سفید و در سالنی كه كنار این راهرو قرار دارد مستقر شده‌اند.
مدیری لباس ورزشی به تن دارد و برزو ارجمند و علی لك‌پوریان نیز با پوشیدن لباس‌های ورزشی آماده‌اند تا در این سكانس بازی كنند. البته سیامك انصاریان نیز آنجاست و یوسف صیادی نیز به جمع حاضران اضافه شد.
پس زمینه پرده‌ای پر از تبلیغات به دیوار زده شده و مدیری پشت میز كنفرانسی نشسته كه روی آن میكروفن‌های بسیاری چیده شده است.
این سكانس مربوط به كنفرانس مطبوعاتی در یكی از داستانهاست كه امیر مهدی ژوله آن را نوشته است. مدیری مشغول بررسی دكورهاست. ژوله از راه می‌رسد و متن‌ها را به قول معروف داغ داغ به مدیری می‌دهد. مدیری شروع به خواندن می‌كند و با خواندن آنچه كه ژوله نوشته، از خنده روده‌بر می‌شود. با هم مشورتی می‌كنند و مدیری با تمرین كوتاهی برای ضبط آماده می‌شود...
سه، دو، یك ... ضبط میشه... این صدای آلاله هاشمی دستیار كارگردان است كه همه را به سكوت فرامی‌خواند و ضبط آغاز می‌شود... اما هربار یا با خنده مدیری و یا با خنده حضار كار متوقف می‌شود... و در پس هر دیالوگ‌گویی، تغییراتی در دیالوگ به وجود می‌آید تا مدیری به آنچه كه می‌خواهد برسد...
از نكته‌های قابل توجه در این سریال سكوت عوامل پشت صحنه و نظم و ترتیبی است كه دارند. آنها با توجه به اینكه صحنه‌ها و دیالوگ‌های خنده‌دار و طنزی را می‌بینند و می‌شنوند، تلاش می‌كنند تا لطمه‌ای به كار وارد نكنند و همزمان با كار تصویربرداری در بخشی، گروه دیگری در بخش دیگری مشغول ساخت دكور هستند تا كار تصویربرداری عقب نیافتد.
تصویربرداری در این دكور حدود یكساعت طول كشید و وقتی كار آنجا تمام شد، با مغازه كله پزی در همان راهروی عریض مواجه شدیم.

دكور یك مغازه كله‌پزی به معنای واقعی!!! جلوی در ورودی مغازه كله پزی یك مهتابی سبز روشن كرده‌ بودند و پشت شیشه برچسب كله‌پزی، زبان و پاچه خودنمایی می‌كرد. داخل مغازه هم به سبك همه كله پزی‌ها كاسه‌ها روی هم چیده شده‌بودند و كله‌ها و پاچه‌ها روی یك سینی خودنمایی می‌كردند و بخار داغ روی آنها بلند بود... روی دیوارها هم چند تابلو با محتوای جنگ‌های رستم و سهراب چسبانده بودند و پیرمردی سبیل كلفت با كلاه و پیش بندی سفید مشغول چیدن و مرتب كردن كله و پاچه‌ها بود. میز و صندلی‌های پلاستیكی زرد رنگی هم كنار هم چیده شده بودند و روی آنها تمام مخلفاتی كه روی میز طباخی‌ها دیده می‌شود، به چشم می خورد...

در این سكانس مهران مدیری، برزو ارجمند و علی لك پوریان به همراه سه هنرور بازی داشتند و سكانسی بود كه با توجه به خندیدن‌های مكرر مدیری، ارجمند و لك پوریان پس ار 19 بار به بار نشست... و از آنجاییكه هر بار قار بود مدیری فریاد بلندی بكشد... از بقیه خواهش می‌كرد تا نخندند اما هربار یا خودش و یا برزو ارجمند خنده‌شان می‌گرفت و كار به جایی می رسید كه گریم ارجمند دوباره ترمیم می‌شد و دوباره و دوباره...

ضبط سكانس مربوط به بخش كله‌پزی كه بوی آن در راهروی سفید پوشی كه حالا یك مغازه بود پیچیده بود و هوش از سر عوامل پشت صحنه پرانده بود، زمان زیادی به خود اختصاص داد و ساعت حدود 21 بود... اما مهران مدیری و گروهش با دقت و وسواس به كار خود مشغول بودند و مدیری پس از گرفتن هر سكانس با حضور عوامل به تماشای آن می‌نشست و گاهی هم با دیدن آن دسته جمعی می‌خندیدند... در این میان نیز سید عباس اصفهانی یكی از تصویربرداران گروه از لحظه‌های جذاب عكس و گاهی اوقات هم فیلم پشت صحنه می‌گرفت...
در این میان وفا ملك‌زاده مدیر روابط عمومی نیز مدام كارهای مربوط به شبكه سه، تهیه كننده و كارگردان را سامان‌دهی می‌كرد و دائم به تلفن‌های خبرنگاران سمجی پاسخ می‌گفت كه مانند من می‌خواستند هرچه زودتر خود را به پشت صحنه این سریال كه یكی از شانس‌های جشنواره نوروزی امسال محسوب می‌شود، برسانند و صد البته كه بدون همكاری‌ها و صبوری‌های خانم ملك‌زاده تهیه این گزارش ممكن نبود.
ساعت حدود 22 است و مهران مدیری و یارانش در كله‌پزی همچنان با بگو و بخند و وسواس مشغول تصویربرداری هستند تا یكی دیگر از آثار شاخص در حوزه طنز، ایام نوروز از تلویزیون به روی آنتن برود...
 
 
گردآوری:گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع:farsnews.com
 
مطالب پیشنهادی:
اولین عكس‌ها و آخرین اخبار از سریال «مرد دوهزارچهره»
گزارشی کامل درباره مجموعه‌های تلویزیونی نوروز 1388
گزارشی از سريال‌های نوروزی سيما
«مهران مدیری» به استادیوم ورزشی می‌رود
"مرد هزار چهره "را بیشتر بشناسیم
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
X