سانسور غیرمنتظره در برنامه هفت!
مهدی فخیم‌زاده کارگردان و بازیگر سینمای ایران میهمان برنامه «هفت»‌ بود تا درباره آثار سینمایی، تاریخی صحبت کند. صحبت‌هایی که تا به درویش رسید قطع شد.

قطع صحبت های مهدی فخیم زاده در برنامه هفت

در آغاز گفت‌وگوی افخمی با فخیم‌زاده این کارگردان در پاسخ به این پرسش که آیا باز هم فیلم تاریخی مذهبی خواهی ساخت یا نه؟ اظهار داشت: «چندین سال است که پیشنهادهایی از این دست به من می‌شود ولی من دیگر مرتکب این کار نمی‌شوم و از آن توبه کرده‌ام. طی این سال‌ها سیما فیلم خیلی اصرار داشته که قصه‌ای در حواشی واقعه عاشورا بسازم ولی من زیر بار نرفتم چون کارهای تاریخی مشکلات عدیده‌ای دارد.»

او ادامه داد: «اولین مشکل، فیلمنامه است چون ما معمولا با آزمون و خطا کار می‌کنیم از سوی دیگر خود مقوله تاریخ هم مشکل دیگری است چون تاریخ قسم نخورده دراماتیک باشد. خیلی از اتفاقات تاریخی هستند که جذابیت داستانی ندارند، مثل زندگی.»

فخیم‌زاده در ادامه این صحبت با اشاره به فیلم «رستاخیز»‌ گفت: «درباره اتفاقی که برای درویش افتاده باید بگویم من خیلی دلم برایش می‌سوزد…» اما ناگهان در میان صحبت‌های فخیم‌زاده آگهی بازرگانی پخش شد و ادامه گفت‌وگوهای او مربوط به واکنش‌هایی بود که هنگام ساختن و پخش «ولایت عشق» پیش آمده بود.

او در این باره گفت: «آن روزی که قرار بود تصویر امام رضا(ع) در حالی که نوری چهره‌شان را پوشانده بود، نمایش داده شود،  من مدام استرس داشتم. یعنی تا آن لحظه بی‌قرار بودم و نمی‌دانتسم چه اتفاقی خواهد افتاد. تا این که آیت‌الله مکارم شیرازی نامه‌ای نوشت و از من برای ساخت این سریال تشکر کرد و دیگر بعد از آن صدایی بلند نشد. تا قبل از آن من مدام دلهره داشتم و هر آن منتظر بودم که اتفاقی بیفتد.»

در ادامه این برنامه افخمی در مورد فیلم درویش حرف زد و گفت که این برخورد با احمدرضا درویش و فیلم «روز رساخیز» باعث می‌شود که این کارگردان‌ها دیگر به سراغ ساخت چنین فیلم‌هایی نروند.

در حالی که فیلم پرهزینه ی روز رستاخیز ساخته ی احمدرضا درویش برای نمایش چهره ی حضرت عباس (ع) از اکران در سینماها کنار گذاشته شد. «برنامه هفت» با بکارگیری بنری بزرگ از این فیلم بارها و بارها چهره ی حضرت عباس (ع) را در رسانه ی ملی به نمایش گذاشت!

در حالی که فیلم سینمایی روز رستاخیز ساخته ی احمدرضا درویش بعد از صرف هزینه های میلیاردی و حضور موفق در سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر و کسب جوایز بسیار در این جشنواره پس از اکران عمومی کوتاه مدتی با اطلاعیه سازمان سینمایی مبنی بر "به تعویق افتادن اکران فیلم «رستاخیز»" از اکران در سینماها کنار گذاشته شد؛ در مصاحبه ی اخیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جناب آقای علی جنتی در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت اکران فیلم سینمایی «رستاخیز» به کارگردانی احمدرضا درویش می گویند: «محتوای این فیلم مشکلی ندارد؛ مشکل فقط نشان دادن چهره حضرت عباس (ع) است که ما هم به کارگردان اعلام کرده‌ایم برای رفع این مشکل بر روی چهره حضرت عباس (ع) هاله‌ای از نور بگذارد اما کارگردان مصر است که چهره حضرت عباس (ع) در فیلم باشد.»

اما سری جدید «برنامه ی هفت» با اجرای بهروز افخمی،  در رویکردی عجیب با بکارگیری بنر بزرگ فیلم رستاخیز منقش به چهره ی حضرت عباس (ع) در مرکز دکور خود این بنر را بارها و بارها به نمایش گذاشت!

حال سؤال مشخص از مسؤلان و مخالفین اکران عمومی فیلم رستاخیز این است:

در صورتی که به نمایش گذاشتن چهره ی مبارک حضرت عباس (ع) در فیلم رستاخیز مخالف با احکام شرع و یا آسیب رسان به عقاید یک ملت دانسته شده و با علم به این که تعداد مخاطبان سینما نسبت به مخاطبین میلیونی رسانه ی ملی بسیار کمتر است، چگونه است که رسانه ی ملی بدون هرگونه مانعی  می تواند بارها و بارها بنر منقش به تمثال مبارک حضرت عباس (ع) را به نمایش بگذارد امّا عوامل و سرمایه گذاران فیلم رستاخیز که برای تهیه و ساخت این فیلم میلیاردها تومان هزینه و صدها ساعت وقت سپری کرده اند به همین دلیل یعنی نمایش چهره ی حضرت عباس (ع) از چرخه ی اکران عمومی کنار گذاشته می شوند تا نتوانند حتی هزینه های خود را از این طریق جبران نمایند!؟


آیا این تناقض در رفتار و عملکرد، همان اعمال سلیقه یا سلیقه ای عمل کردن نیست؟!

آیا این شیوه از برخورد موجب دلسرد شدن سینماگرانی که با هدق ترویج سینمای دینی پا به این عرصه می گذارند نمی شود؟!


گردآوری : گرونه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع : tabnakfarhangi.ir \ khabaronline.ir