تاكنون در مجموع 532 خودروی سواری، 51 كامیون، 5 اتوبوس و 12 موتور در صحنه‌های فیلمبرداری سریال نابود شده است. این سریال چندین جایزه...

«محدوده آنها بزرگراه‌ها هستند، سرعتشان وحشتناك است، دشمنانشان را سارقان، قاتلان و حق‌السكوت‌بگیرها تشكیل می‌دهند، گروه كبرا 11 همیشه در حال انجام وظیفه است، برقراری امنیت ما شغل آنهاست.»
این جملات آشنا را چند سالی است كه بینندگان تلویزیون و علاقه‌مندان سریال های خارجی در ابتدای سریال پرطرفدار هشدار برای كبرا 11 می‌شنوند. در چند سال اخیر، سریال هشدار برای كبرا - 11 پای ثابت جدول پخش برنامه‌های شبكه تهران بوده است. این سریال از همان زمان پخش مورد توجه و استقبال بینندگان پایتخت‌نشین قرار گرفت و همین موضوع موجب شد تا پخش آن تا كنون ادامه یابد.
شاید هیجان و جذابیت تصویری را بتوان مهم‌ترین دلیل موفقیت این سریال دانست. كار بدلكاران در این سریال در حد عالی است. خلق صحنه‌های تعقیب و گریز در بزرگراه‌های بی‌انتهای آلمان با خودروهای جدید قطعا هر بیننده‌ای را جذب خود می‌كند. همین جذابیت‌ها نیز موجب شد تا پخش سریال هشدار برای كبرا - 11 از سال 1996 تاكنون ادامه پیدا كند و لقب طولانی‌ترین سریال آلمانی را به خود اختصاص دهد.
هشدار برای كبرا - 11 شروع موفقیت‌آمیز خود را سال 1996 در شبكه RTL آلمان آغاز كرد. 2 شخصیت اصلی سریال 2 افسر پلیس بزرگراه آلمان هستند كه كار تعقیب مجرمان در بزرگراه‌ها و تامین امنیت در جاده‌های اطراف شهر را به عهده دارند. حادثه؛ برخورد، تصادف؛ پرواز ‌خودروها در هوا و انفجار تقریبا پای ثابت تمام قسمت‌های این سریال آلمانی است. به طور متوسط در هر قسمت در این سریال 2 تا 3 نفر كشته می شوند و 5 تا 6 خودرو نابود می‌شوند.
رمز موفقیت سریال حضور معروف‌ترین بدلكاران آمریكایی در سریال بود. مایكل بی و جری بروخ‌هایمر كه تجربه ساخت صحنه‌های اكشن در فیلم‌هایی چون جان سخت و سرعت و سری فیلم‌های اسلحه مرگبار را در كارنامه خود داشتند، از همان ابتدا همكاری با این سریال را آغاز كردند.
دیگر ویژگی مثبت این سریال، دیالوگ‌های طنز 2 شخصیت اصلی در آن است كه گفته شده از فضای دانی گلاور و مل گیبسون در فیلم‌های اسلحه مرگبار الهام گرفته شده است. البته سهم خودروهای درب و داغان شده در سریال را كه اكثرا از مدل‌های بالای بنز و بی‌ام‌و آلمانی هستند، نمی‌توان نادیده گرفت.
طبق آمار گرفته شده در آلمان، كبرا - 11 بیش از 6 میلیون بیننده دارد و سال 2003 این تعداد به بیش از 8 میلیون نفر هم رسید. وقتی كبرا - 11 روی صفحه تلویزیون می‌آید، همه منتظر صحنه‌های برخورد بزن بزن سرعت و در نهایت انفجار در بزرگراه‌های اطراف فرانكفورت هستند و فیلم پر از هیجان و دسیسه است، بهترین بدلكاران برای این فیلم كار می‌كنند.
اتفاقات فیلم گاهی خیلی جالب و گاهی خنده‌آورند ولی در نهایت تمام قسمت‌های این سریال به یك صورت تمام می‌شوند. دشمن خود را نشان می‌دهد، زد و خوردهایی صورت می‌گیرد، قهرمانان طبق معمول سر وقت در محل حاضر می‌شوند، دشمن ضربه می‌زند، قهرمانان دشمن را تعقیب می‌كنند و در آخر این تعقیب و گریز به انفجارهای وسیع و وحشتناكی منتهی می‌شود و همیشه نیز پلیس‌های چابك و فرز در آخرین ثانیه‌ها از این خطرات جان سالم به در می‌برند.
دسیسه‌ها و اتفاقات فیلم همیشه تقریبا به یك صورت تكرار می‌شوند و بیشتر دقایق فیلم در بزرگراه‌ها و خیابان‌ها و درون خودرو اتفاق می‌افتد. با وجود این، كبرا  11 هنوز هم سریالی موفق است و ببینندگان را پای تلویزیون میخكوب می كند و این الگوی تكراری، چیزی از محبوبیت این سریال كم نكرده است.

مردان كبرا - 11

سریال هشدار برای كبرا - 11 ابتدا با بازی یوناس براندراپ و رنه اشتاینكه آغاز شد. از قسمت سوم سریال اردوگان آتالای جایگزین اشتاینكه شد كه حضور او تاكنون ادامه دارد.
در انتهای ساخت فصل اول براندارپ نیز از مجموع بازیگران سریال خارج شد و مارك كلر جایگزین او شد. بازی كلر نیز تا اواخر فصل ششم ادامه پیدا كرد و پس از آن رنه اشتاینكه در نقش تام كرانیش به گروه مردان كبرا - 11 پیوست.
همكاری كلر نیز تا فصل 14 بیشتر ادامه پیدا نكرد تا این كه كریستن اولیور به عنوان همكار جدید سمیر به جمع بازیگران سریال اضافه شد، اما این تغییر با مخالفت زیادی روبه‌رو شد. بینندگان تلویزیون معتقد بودند زوج تام و سمیر جذابیت بیشتری داشته و خواهان برگشت رنه اشتاینكه به سریال هشدار برای كبرا - 11 بودند. در ابتدای فیلمبرداری فصل 17 اشتاینكه به سریال برگشت، اما این حضور او تا فصل بیستم بیشتر طول نكشید.
پس از ترك وی تهیه‌كنندگان با گئودون بوخارد وارد مذاكره شدند. او از بازیگران معروف تلویزیون اتریش است كه سریال بازرس ركس را بازی كرده است. با انتخاب او مجددا سریال كبرا - 11 به دوران اوج محبوبیت خود برگشت.
البته تغییرات تا اینجا نیز به پایان نرسید و در سال 2008 بوخارد هم از سریال كنار رفت و تام بك جایگزین او شد تا در سری جدید در نقش بن یگر نقش‌آفرینی كند.
فصل بیست و پنجم با بازی تام بك در اواخر سال 2008 و اوایل سال 2009 روی آنتن رفت.

گاف‌های كبرا - 11

سریال هشدار برای كبرا - 11 از همان ابتدا زیر نظر تیزبین بینندگان تلویزیونی بود و به همین دلیل در هنگام فیلمبرداری آن از دیده‌ها پنهان نماند.
ازجمله اشتباهات سریال كه به دفعات تكرار شد، می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:
- در بسیاری از قسمت‌ها اتومبیل سمیر عوض می‌شود. در سال 1998 در حالی كه سمیر سوار بی‌ام‌وی سری 3 بود در حالی به تعقیب مجرمان می‌پرداخت كه بیننده او را سوار بر خودروی مدل 1992 می‌دید.
- در بسیاری از قسمت‌های سریال بخصوص از سال 2000 تاكنون پلاك‌های تكراری روی خودروهای مختلف دیده می شود.
- سال 1998 در حالی كه خودروی آندره فاك مرسدس بنز مدلCLK بود مدام او سوار بر خودروهای بنز مختلف دیده می‌شد.
- در یكی از قسمت‌های سریال در فصل چهارم كارآگاهان كبرا  11 قصد ورود به یك پایگاه نظامی را داشتند كه با منع ورود مواجه شدند. این در حالی است كه طبق قوانین در آلمان تمام افسران پلیس اجازه ورود به هر پایگاه نظامی را دارند.

نقش‌آفرینان كبرا - 11

سمیر دوست‌داشتنی: اردوگان آتالای بازیگر نقش سمیر بی‌شك محبوب‌ترین و معروف‌ترین نقش‌آفرین سریال كبرا  11 است. اردوگان آتالای 22 سپتامبر 1966 در شهر هانوفر آلمان متولد شد. پدر او اهل تركیه و مادرش آلمانی است. او از سال 1984 وارد عرصه بازیگری شد. پس از گذراندن كلاس بازیگری در مدرسه موسیقی و هنرهای نمایشی، نقش كوچكی به عنوان چراغ جادو در فیلم علاءالدین به او محول شد.
پس از آن در فیلم‌های تلویزیونی و سریال‌های مختلفی به عنوان هنرپیشه مهمان بازی كرد. اردوگان در كنار بازیگری در فیلم‌ها در چند نمایشنامه رادیویی هم به ایفای نقش پرداخته است. او همراه چند هنرپیشه دیگر آلمانی برنامه‌ای با عنوان «ما همه مثل هم هستیم» را ساختند. او در سال 2003 به طور افتخاری در 2 فیلم بازی كرد كه عواید آنها به یونیسف رسید. در یكی از این فیلم‌ها با كریستن اولیور هم بازی بود.
بالاخره در سال 1996 بود كه او را برای شخصیت اصلی فیلم (هشدار برای كبرا  11 پلیس اتوبان) یعنی نقش سمیر گركان كه یك كارآگاه پلیس زبده است، انتخاب كردند. آتالای قبل از شروع فیلمبرداری مدت‌ها همراه پلیس اتوبان به گشت‌زنی می‌پرداخت و حمله‌ها و زد و خوردها را تماشا می‌كرد. او همچنین تیراندازی را به طور كامل فرا گرفت.
همسر اردوگان هنرپیشه دیگر آلمانی به نام (آشترید آن ماری پلمان) است. آشترید تا به حال در 2 قسمت از سریال كبرا  11 به عنوان هنرپیشه مهمان حضور داشته است. یك بار در اپیزودی به نام كیش و مات در نقش یك پزشك و یك بار در اپیزود سقوط بزرگ در نقش یك راهبه بازی كرد. او در فیلم نهایت سرعت نیز با همسرش همكار بود. آنها در 22 نوامبر 2002 صاحب دختری به نام آمیرا پولت ملیسانده شدند. اردوگان عاشق ورزش است و همیشه در ورزش‌های اسب‌سواری، شمشیربازی، آكروبات، تیراندازی، شیرجه و چتربازی فعالیت می‌كند.
آتالای درباره دلایل موفقیت هشدار برای كبرا  11 می‌گوید: كبرا  11 نخستین مجموعه اكشن آلمانی بود. در آغاز بینندگان كنجكاو بودند بدانند محصول اكشن خود آلمان چگونه است. اكشن آلمان در اتوبان‌های آلمان با ماشین‌های آلمانی و بازیگران آلمانی با استقبال داخلی خوبی روبه‌رو شد. چنین استقبالی امروزه دیگر ممكن نیست چون وقتی مجموعه اكشن جدیدی قرار است به نمایش درآید باید كامل باشد.
وی درباره شخصیت‌های كبرا  11 می‌گوید: من از قهرمان‌های اكشنی كه نمی‌ترسند خوشم نمی‌آید یا به عبارتی برایم جذابیت ندارند. باید فراتر از شخصیت یك انسان را به تصویر بكشی با تمام ضعف‌ها و قوت‌هایش. وقتی دری را می‌شكنیم و وارد خانه‌ای می‌شویم می‌ترسیم و این ترس را در شخصیت مذكور نشان می‌دهیم یا وقتی از دیوار ساختمانی بالا می‌رویم، می‌توانی ببینی كه این كار را براحتی و با بی‌خیالی انجام نمی‌دهیم. این كار را برای نجات جان كسی انجام می‌دهیم، نه به این علت كه از اكشن لذت می‌بریم.

تام همراه سمیر
رنه اشتاینكه بازیگر نقش تام كرانیش 16 نوامبر سال 1963 متولد شد. او در مدرسه نمایش ارنست بوش در برلین تحصیل كرد. در كنار این تحصیلات، مدرك مهندسی ارتباطات گرفت و همچنین مدتی راننده آمبولانس بود. او بعد از ورود به عالم بازیگری در فیلم‌ها و سریال‌های مختلفی ایفای نقش كرد، ازجمله فیلم «عشق پرنسس» و «قاتل را بگیرید» اوج بازیگری او همچون اردوگان در «فیلم هشدار برای كبرا  11» است. اشتاینكه از خستگی‌های كار در سریال چنین می‌گوید: بعد از اتمام فیلمبرداری، روز كه به خانه می‌رسم مثل جنازه روی تخت می‌افتم تا روز بعد كه دوباره بروم سر صحنه. او عاشق فیلم‌های ترسناك است.

رئیس سمیر

شارلوت شواب به نقش آنا انگل هارت، متولد 17 دسامبر 1952 و فارغ‌التحصیل مدرسه هنرهای نمایشی سوئیس است. او از سال 1978 تا 1998 در تعداد زیادی از نمایش‌های آلمانی زبان روی صحنه رفته و از سال 1999 تا 2004 نیز در مجموعه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی بازی كرده است. در ضمن او متاهل بوده و مادر 2 فرزند پسر است.
او درباره جذابیت نقش خود در هشدار برای كبرا  11 می‌گوید: انتخاب این نقش برای یك زن، كار نویسنده داستان است و علت این انتخاب نیز دراماتیك‌تر شدن داستان است. جایی كه شخصیت مافوق زن و شخصیت‌های زیردست مرد باشند، به علت شكسته شدن قواعد رایج جامعه مسائل دراماتیك‌تر می‌شوند. بیشتر جذابیت شخصیت «آنا انگل هارت» برای من رابطه دوستانه و در عین حال مقتدرانه او با افراد گروهش بود.
او نیز از بازیگرانی است كه در سال 2008 از جمع بازیگران سریال هشدار برای كبرا  11 خارج شد. پسرش ماكسیمیلیان سیمونچك از بازیگران معروف سینما و تلویزیون آلمان است.

بازرس ركس در كنار سمیر

گئودون بوخارد كه در فصل‌های جدید سریال به عنوان همكار جدید سمیر ایفای نقش می‌كند، متولد 1969 در مونیخ است. با وجود بازی در بیشتر سریال‌ها و فیلم‌های اروپایی و آمریكایی بسیاری او را با بازی در نقش اصلی سریال بازرس ركس می‌شناسند. او فرزند یكی از بازیگران معروف سینمای آلمان الیزابت فون مولو است. كار بازیگری را از سال 1979 آغاز كرد و در دهه 1990 درآمریكا زندگی می‌كرد. او برای فیلمبرداری بازرس ركس 5 سال ساكن وین شد. قرارداد او برای بازی در سریال هشدار برای كبرا  11 در نقش كریس ریتر در اواخر سال 2007 به اتمام رسید و او از كلن محل فیلمبرداری هشدار برای كبرا  11 به برلین برگشت.درام جنگی «لعنتی‌های بی‌آبرو» ساخته كوئنتین تارانتینو جدیدترین نقش‌آفرینی بوخارد است كه براد پیت نقش اصلی را در آن ایفا می‌كند.

در حاشیه كبرا  11

- سریال هشدار برای كبرا  11 تاكنون به بیش از 100 كشور دنیا فروخته شده است.
- پخش اپیزودهای جدید از كانال RTL آلمان از مارس 2009 آغاز شده است.
- آدرین سانتیل یكی از رانندگان مسابقات فرمول یك در این سریال بازی كرد.
- تاكنون دو بازی كامپیوتری با الهام از فضا و داستان هشدار برای كبرا  11 ساخته و وارد بازار شده است.
- سریال هشدار برای كبرا  11 هنگام فیلمبرداری چند تلفات و مجروح نیز داشته است. در سال 2008 بدلكار سمیر دچار سانحه شد و به بیمارستان انتقال یافت.
- آئودی، فورد و پورشه از دیگر مدل‌های خودرو هستند كه از آنها در فیلمبرداری و ساخت این سریال استفاده شده است.
- تاكنون 194 قسمت از این سریال ساخته شده است.
- تعداد افراد حاضر پشت صحنه برای فیلمبرداری یك صحنه از سریال گاه به 100 نفر می‌رسید.
- صحنه‌های اكشن و برخورد خودرو‌ها با 16 دوربین فیلمبرداری می‌شد.
- جدیدترین قسمت سریال هشدار برای كبرا  11 در آلمان در 2 آوریل 2009 به نمایش درآمد.
- تاكنون در مجموع 532 خودروی سواری، 51 كامیون، 5 اتوبوس و 12 موتور در صحنه‌های فیلمبرداری سریال نابود شده است.
- سریال هشدار برای كبرا  11 چندین جایزه ازجمله جایزه بدلكاران جهان و جایزه شیر طلاییRTL را دریافت كرده است.
 
 گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: jamejamonline
 
مطالب پیشنهادی:
درمورد LOST، پربیننده ترین سریال جهانی!!
جومونگ؛ پرطرفدارترین سریال کره‌ای در جهان!
روایت شاد ایدز!
افسانه‌ای از تاریخ كره
گزارشی از پشت صحنه سریال «فاكتور هشت»