استندآپ کمدی و خاطره گویی برزو ارجمند در برنامه خندوانه با حاشیه هایی همراه شده است چرا که بنظر میرسد همچین خاطره ای چندان حقیقت نداشته است!

خاطره دردسرساز برزو ارجمند

پنج شنبه روز خوبی برای پرسپولیسی ها نبود ؛ سلسله اشتباهات داور، دفاع و دروازه بان سه امتیاز حساس را از كف شان خارج كرد و حالا كارشان برای قهرمانی در لیگ برتر سخت تر شده.
از قضا ، خاطره برزو ارجمند چند ساعت بعد از این باخت در قالب برنامه «خندوانه» پخش شد تا تلخی شكست دراماتیك ۱۲ سال پیش پرسپولیس زنده شود.
برزو ارجمند اما خاطره اش را طوری تعریف كرد كه كمترین قرابت با واقعیت را دارد و با توجه به انتخاب یك باخت چهار گله پرسپولیس بیشتر به كری خوانی یك استقلالی با پرسپولیسی ها شبیه است. در این گزارش اصل و فرع خاطره ارجمند مرور شده است.

ارجمند چه گفت؟
ابتدا برای كسانی كه خاطره بروز ارجمند را نشنیده اند به شكل مختصر ماجرا را شرح می دهیم. آن طور كه برزو ارجمند مدعی است قدمش برای پرسپولیس نحس است (به قول خودش«بدشانسی‌آور» است) و وقتی به استادیوم می رود این تیم  یا شكست می خورد یا در دقایق پایانی برد را با مساوی عوض می كند. دوستش (علی پاشا) به این مساله پی برده برای همین وقتی ارجمند می خواهد با آن ها برای تماشای بازی پرسپولیس ، پیش از دربی به آزادی برود ، با مخالفت پاشا روبرو می شود. او هم با علی انصاریان تماس می گیرد. انصاریان برغم بی میلی ( كه می دانسته قدم ارجمند نحس است) می پذیرد كه این حرف ها همه اش خرافه است و او را با اتوبوس تیم ،به ورزشگاه می برد. این بار اتفاق عجیبی رخ می دهد و سرخ ها تا دقیقه سی سه گل می زنند.
اما در نهایت بازی سه سه می شود و در لحظات پایانی خداداد عزیزی گل چهار را به پرسپولیس می زند. ارجمند تعریف می كند كه وقتی پرسپولیس گل دوم را می خورد علی پاشا با التماس از او می‌خواهد تا استادیوم را ترک کند اما ارجمند زیر بار نمی‌رود تا اینکه در دقیقه‌های پایانی گل سوم هم به پرسپولیس زده می‌شود و علی انصاریان نیز با فریاد رو به تماشاچی‌ها و خطاب به «برزو» الفاظی را می‌گوید که ابتدا مردم متوجه فرد مورد نظر نمی‌شوند، اما بعد به لطف رفیق شفیقش رسوا می‌شود و جو به هم می‌ریزد تا اینکه او را برای تلطیف فضا از ورزشگاه بیرون می‌کنند و ما بقی این رویداد آوارگی برزو ارجمند برای بازگشت به خانه است.

ارجمند راست نگفت
برزو ارجمند احتمالا پیش خودش فكر كرده برای جذاب بودن خاطره اش خوب است یكی از باخت های ۴ بر ۳ پرسپولیس را دراماتیزه كند و به خورد بیننده ها بدهد. برای همین شاخ و برگ های خاطره را از تخیل وام گرفته و محصولش چیزی شده كه نامش قلب تاریخ است. ارجمند با زیركی و اعلام این كه طرفدار پرسپولیس هم هست  خود را تیغ انتقادها رها كرد و با این موضع گیری برای خودش راه فرار گذاشت وگرنه كی می تواند در آن واحد سرخابی باشد؟! احتمالا اصل هدفش این بود كه نماد چهار استقلالی ها را زنده كند. در دربی اخیر این عدد زیر سوال رفته و او احتمالا با یاداوری شكست ۴ –  ۳ پرسپولیس چنین هدفی داشته!

پرسپولیس پیش از دربی ۴- ۳ نباخته
برای رسیدن به ادعای ارجمند ابتدا سراغ نتایج پرسپولیس پیش از دربی ها رفتیم. این تیم در لیگ برتر پیش از مسابقه با استقلال باخت داشته اما هیچ كدام نتیجه مورد ادعای ارجمند یعنی باخت ۴- ۳ نیست.به عبارت دیگر پرسپولیس در طول تاریخ برگزاری لیگ برتر هیچ گاه پیش از دربی از هیچ تیمی با نتیجه چهار بر سه شكست نخورده است.

منظور «پاس» است
آن چه برزو ارجمند تعریف كرد ، برای پرسپولیسی ها یادآور شكست شان در برابر پاس است در دوره سوم لیگ برتر. در آن بازی بود كه در دقایق پایانی خداد عزیزی گل برتری تمیش را زد و پاس را به قهرمانی در لیگ نزدیك كرد. این بازی در هفته دوازدهم و سه بازی بعد از دربی برگزار شد.

تغییر در تاریخ لیگ
برزو ارجمند نه تنها زمان شكست پرسپولیس را تغییر داد كه نوع شكست این تیم را هم برای بالا رفتن جذابیت خاطره اش مصادره به مطلوب كرد. او گفت تا دقیقه سی سرخ ها سه هیچ جلو افتادند و در نهایت تیم مقابل جبران كرد و در دقایق پایانی گل برتری را زد. اصل واقعیت این است كه پاس گل اول را می زند و پرسپولیس جبران می كند. پاس دو بار دیگر جلو می افتد اما سرخ ها با دو گل كار را به تساوی سه – سه می كشانند و در دقایق پایانی خداد عزیزی پاس را جلو می اندازد.

تغییر در تیم علی انصاریان
ارجمند حتی در تركیب تیم پرسپولیس هم دست برد و علی انصاریان را بازیكن تیم پرسپولیس عنوان كرد. این در حالی است كه موقع شكست ۴ بر ۳ پرسپولیس ،‌انصاریان به خاطر مشكل با مدیرعامل وقتی یعنی اكبر غمخوار در سایپا توپ می زد.

خاطره ای كه نیست!
با این توصیف كل خاطره ارجمند زیر سوال است ؛ یعنی چطور می شود با دعوت مستقیم بازیكنی كه در پرسپولیس نیست به ورزشگاه رفت و آن خاطره شكل بگیرد. راستش این قدر می دانیم كه برای شوخی و مطایبه می توان خیلی از مرزها را به هم ریخت ولی گوینده باید به اصل ماجرا وفادار باشد. با یك دیالوگ ساده و یا یك كپشن كه حرف های كمدین برنامه حاصل تخیل او است ، می شد از این تحریف جلوگیری كرد و جلوی شائبه ها را گرفت.

فراتر از یك كُری
شاید در ابتدای گزارش باید توضیح می دادیم كه اصلا هدف مان از تدوین این گزارش چیست. شاید بگویید این هم یك كری فوتبالی است دیگر. احتمالا هم از مجادله بازیگران پیش و پس از دربی اخیر روی آنتن زنده شاهد مثال بیاوید. حتی ممكن است بگویید ارجمند گفته تیم اولش استقلال است و بعد از دو دیگر تیم مشهدی، طرفدار پرسپولیس است. غرض این كه خاطره ارجمند فراتر از كری های معمول است؛ او می توانست خیلی راحت خط و نشان بكشد و از تیم محبوبش دفاع كند نه این كه با جعل تاریخ ، از بیننده خنده بگیرد. اصلا چرا ارجمند باید روی عدد چهار كه پرسپولیسی ها بعد از دربی اخیر مدعی اند از كف استقلالی ها خارجش كرده اند،‌زوم كند؟

انتظار سرخابی ها دو آتشه از تلویزیون
«خندوانه» برنامه پر بیننده ای است و اگر قرار است در آن با دستمایه قرار دادن اتفاقات خنده ایجاد شود،‌نباید حد و مرزها به هم بریزد. یك نفر مثل علی مسعودی مختار است هر آن چه دلش می خواهد درباره ارتباط خود و پدر محترمش اغراق كند ولی نه تنها ارجمند كه هیچ كس دیگر اجازه به هم ریختن تاریخ را به بهانه ایجاد خنده ندارد. این مساله فرا تر از فوتبال است و مربوط به همه حوزه ها می شود؛‌واقعا اگر یك مساله سیاسی روی آنتن تحریف می شد الان همه از آن به عنوان یك شوخی یاد می كردند. وانگهی مسولان تلویزیون خیلی خوب متوجه حساسیت سرخابی ها هستند و می دانند رسانه شان بعد آموزشی هم دارد. تحریف ارجمند با این ادعا تناقض دارد؟

خندوانه دور خورد؟
معتقدیم برنامه «خندوانه» خیلی از خطوط قرمز بیهوده را از بین برده.دلیل این موفقیت برخورد مناسب برنامه سازان با سوژه ها است ؛ آن ها می دانند باید طوری رفتار كنند كه حساسیت كاذب ایجاد نشود. درباره خاطره ارجمند اما بنظر می رسد فریب ظاهرا خاطره را خورده اند و حواس شان نبوده كه یك استقلالی از این تریبون دارد كری می خواند آن هم با تحریف تاریخ!


گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع : روزنامه هفت صبح


 
 

پربیننده های این بخش

 
X