مجری برنامه دورهمی در برنامه هفت اذعان نمود که چرا در برنامه خود فقط به نقد دولت و اصلاح طلبان می‌پردازد. او گفت: باقی نهاد‌ها طاقت نقد ندارند.

آقای مدیری زورتان به دولت رسیده است فقط؟

مهران مدیری در برنامه «هفت» روز شنبه چهره‌ای متفاوت با آنچه از او دیده بودیم داشت. در برنامه «هفت» رضا رشیدپور به عنوان مجری و مهران مدیری به عنوان مهمان در مقابل هم قرار گرفتند رشیدپور که بعداز گفتگویش با رئیس جمهور مورد نقد رسانه‌ها‌ و مردم بود و اجرایش در آن برنامه نیز با گاف‌ها‌ی زیادی همراه شد، اینبار در برابر مهران مدیری تلاش کرد تا جبران مافات کند. او با در پیش گرفتن یک مصاحبه چالشی و بی پرده سعی داشت رقیب تلویزیونی خود را به عنوان مصاحبه شونده در آمپاس قرار دهد. رشیدپور از همین رو سوالاتش را در قالب انتقادهایی که مردم از مهران مدیری دارند مطرح کرد و به این پرسش رسید:
«چرا از بین همه نهادها فقط از دولت انتقاد می‌کنید ؟» اما پاسخ مدیری، صادقانه ترین جواب در طول مدت حضور اخیر وی در تلویزیون بود: «مگر می‌شود از فلان نهادی انتقاد کرد؟ به غیر از دولت که از جای دیگری نمی‌گذارند انتقاد کنیم.»

این اواخر آنقدر آش مهران مدیری در نقدهایش از دولت - بدون گوشه چشمی انتقادی به سایر نهادها - شور شده بود که عده‌ای از مدیری به عنوان ملعبه دست رسانه ملی یاد کرده و می‌گفتند او از جهت حفظ منافع شخصی خود و ماندگاری برنامه اش در تلویزیون است که اینگونه بی محابا به حسن روحانی و وزرایش می‌تازد.
 
او بارها و بارها شخص حسن روحانی را از وعده‌های انتخاباتی‌اش تا تکه‌کلام‌های او را به طنز و جدی مورد نقد قرار داد و دولت را سست و کاهل و فراموشکار نامید. تقریبا در تمام قسمت‌هایی که مدیری روی تلویزیون می‌برد، یا از اصلاح طلبان نقدی بود یا از عملکرد دولتمردان نشانی. انتقادهایی که البته به حق هستند و بی‌تردید باید هم بیان شوند اما از آنجایی که نقد مهران مدیری فقط یک جناح را می‌دید این موضوع اصلا به دل بسیاری از مردم نمی‌نشست چرا که مردم ضمن باور به اینکه کشور پر از اشکال است می‌دانستند که همه مکافات‌ها‌ و مشکلات را هم نباید بر سر دولت و یک جناح کوبید که اگر اینچنین است، عین سیاسی‌کاری است.
 
باید گفت بی‌تردید سخنان اخیر مدیری در برنامه «هفت» قابل تقدیر است، سخنانی که در قالب توضیحات او مطرح شده و بی‌تردید می‌تواند جو منفی افکار عمومی نسبت به سیاسی‌کاری‌ها‌ی او را کاهش دهد. از سویی همه می‌دانند که لازمه طنز، نقد است و وقتی محدودیت در نقد باشد حاصلش آنی می‌شود که در «دورهمی» می‌بینیم.
 
اما سخنان مدیری را باید از زاویه دیگری نیز بررسی کرد، از این زوایه که در حال حاضر دیواری کوتاه‌تر از دیوار دولت و اصلاح طلبان برای نقد وجود ندارد. این روزها مظلومیت دولت و جریان چپ، شاید در همین موضوع بیش از گذشته عیان شود. اینکه رسانه‌ها‌ی مختلف حتی رسانه‌ها‌ی هم‌جناح و هم‌عقیده با دولت و اصلاح طلبان تنها در نقد دولت دست و بال‌شان باز است و می‌توانند علیه دولت و خودشان تا می‌توانند بتازند (!) اکنون باید به مهران مدیری نیز این نکته را یادآور شد که اگر چه در شرایط فعلی برای طنز و نقد چاره‌ای جز حمله یک‌سویه به یاران حسن روحانی نیست اما این هم عادلانه نیست که به دلیل کوتاه بودن دیوار دولتی‌ها‌، آنها جور انتقادهای سایر نهادها و بخش‌ها‌ی دیگر را نیز در طنزها و هجمه‌ها‌ی مدیری تاب بیاورند. خوب است که مدیری در کنایه‌ها‌ و گلایه‌ها‌یش از دولت شرط انصاف را رعایت کند و به اندازه لازم به نقد دولت بنشیند و نه آنکه همه کاسه کوزه‌ها‌ی مشکلات کشور را بر سر روحانی خرد کند به این بهانه که غیر از روحانی نمی‌توان از کسی دیگر انتقاد کرد. مدیری اگر می‌خواهد صدای واقعی ملت باشد و نه صدای گروهی خاص، اکنون با مصاحبه اخیر خود در برنامه «هفت»؛ گام نخست را برداشته و با تغییرات و ملاحظاتی در برنامه «دورهمی» ضمن تداوم انتقادهای لازم و واجب می‌تواند انگ سیاسی‌کاری و وابستگی‌اش به جناحی خاص و رسانه ملی را نیز از سر خود وا بکند.
 
مهران مدیری خوب می‌داند که تنها دلخوشی مردم به صداو سیما همین معدود برنامه‌ها از جمله برنامه «دورهمی» است ولی حالا که خود نیز درباره دلیل انتقادات یکسویه اش توضیح داده باید بداند که تریبون فعلی و نقد از دولت، شجاعت و یا حرف دل مردم را زدن نیست... مدیری باید بداند شجاعت وقتی معنا می‌دهد که حرف‌ها‌یی را که نمی‌گذارند، بزنی و زمانی صدای مردم هستی که مردم و صداهایشان را گزینش نکنی و همه اعتراضات را منعکس کنی و نه فقط اعتراضات ضددولتی را.


گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: آفتاب یزد


 
 

پربیننده های این بخش

 
X