از مایکل اسکافیلد تا شرلوک هولمز: نابغه های سریال های تلویزیونی
ممکن است آن‌ها از روی صفحه نمایشگر کوچک ما معروف شده باشند؛ اما همچنان افراد فوق‌العاده باهوشی به شمار می‌روند. در این مقاله ۱۰ شخصیت نابغه سریال‌های مشهور را معرفی کرده‌ایم

از مایکل اسکافیلد تا شرلوک هولمز: کاراکترهای نابغه در سریال‌های تلویزیونی


در این لیست ما نگاهی انداخته‌ایم به ۱۰ شخصیت نمایش‌های تلویزیونی که ویژگی‌های فریبنده و جذابی از هوش را نشان‌می‌دهند. این نوابغ ما را به شور و هیجان وامی‌دارند یا مات و مبهوت می‌کنند. در هر حال باید از نویسندگان خوش‌فکر به خاطر شخصیت پردازی آن‌ها تشکر کرد.

 انگوس مک‌گایور
«مک‌گایور» MacGyver ۱۹۸۵ – ۱۹۹۲

سریال مک‌گایور
سریال مک‌گایور

این مرد به خوبی می‌داند چگونه زنده بماند. معمولاً مأموران مخفی سلاح‌های خیالی و تفنگ‌های بزرگ حمل می‌کنند یا مجهز به گجت‌های با تکنولوژی بالا هستند که تنها برای نجات آن‌ها از موقعیت‌های دشوار طراحی شده‌اند. اما این مرد دیپلماتیک، نابغه‌ای است که هرگز کشته نمی‌شود. او بیشتر اوقات بدون اسلحه است، بنابراین او از نبوغ فوری، علم و البته چاقوی جیبی چندکاره خود استفاده می‌کند تا زندگی افراد زیادی را برای بارها و بارها نجات دهد.

 اسپنسر رید
«ذهن‌های جنایتکار» ـ Criminal Minds ۲۰۰۵

سریال ذهن‌های جنایتکار
سریال ذهن‌های جنایتکار

ممکن است اسپنسر رید به لحاظ اجتماعی کمی خجالی و معذب به نظر برسد. همچنین ممکن است نشانه‌هایی از سندرم آسپرگر در او دیده شود؛ اما او به معنای واقعی کلمه نابغه است. رید یک نابغه با ضریب هوشی ۱۸۷ است و می‌تواند ۲۰،۰۰۰ کلمه را در هر دقیقه با حافظه تصویری گویا بخواند. او به اف بی آی ملحق شده است تا به عنوان جوان‌ترین عضو واحد تحلیل رفتاری از هوش و حافظه تصویری‌اش به نحو احسن استفاده شود. به علاوه او سه مدرک دکتری در رشته‌های ریاضی، شیمی و مهندسی دارد و تخصص او در زمینه‌های آمار و مشخصات جغرافیایی است. دستگیری قاتلان سریالی سابقه‌دار از بزرگ‌ترین دستاوردهای او محسوب می‌شوند.

 مایک راس
«دادخواست‌ها» ـSuits ۲۰۱۱

سریال دادخواست‌ها
سریال دادخواست‌ها

چرا با رفتن به دانشکده حقوق خودتان را اذیت می-کنید درحالی‌که حافظه تصویری فوق‌العاده‌تان به شما این امکان را می‌دهد که بدون داشتن مدرک معتبر کار کنید؟ حداقل این‌طور شهریه دانشگاه را برای خودتان ذخیره می‌کنید. این کاراکتر دقیقا همین کار را می‌کند و شغل او برایش مزیت‌های زیادی به همراه دارد. نابغه بودن ممکن است باعث شود دانشجوی متوسط کلاس نباشید اما در این یک مورد او دیگر شاگرد اول کلاس هم نیست، مایک راس درس و دانشگاه را رها کرده و مستقیما تحت سرپرستی هاروی اسپکتر کار می‌کند. با این حال او هیچ‌وقت یاد نگرفته احساساتش را کنترل کند و گاهی روی پرونده‌هایش سرمایه‌گذاری می‌کند.

 دوگی هوزر
«دکتر دوگی هوزر» Doogie Howser, M.D. ۱۹۸۹ – ۱۹۹۳

سریال دکتر دوگی هوزر
سریال دکتر دوگی هوزر

سریال با یک پسر بچه ۱۶ ساله آغاز می شود که تلاش می‌کند بیماری را که روی زمین خیابان افتاده، نجات دهد؛ او یک پزشک مقیم است که همچنان با پدر و مادرش زندگی می‌کند. این کودک باعث می‌شود از دستاوردهای خود خجالت‌زده شویم، چراکه او در ۶ سالگی با نمره کامل از آزمون استعداد تحصیلات عالی پذیرفته شده است. در سن ۹ سالگی در ۹ هفته دبیرستان را به اتمام رسانده و در سن ۱۰ سالگی از دانشگاه پرینستون فارق‌التحصیل شده است. دوستان او اما نوجوانانی معمولی هستند. دوگی هوزر یک دفترچه خاطرات دارد که در پایان هر قسمت، اتفاقات مربوط به آن قسمت را در آن یادداشت می‌کند. او در نهایت پزشکی را ترک می‌کند و به نویسندگی روی می‌آورد.

مایکل اسکافیلد
«فرار از زندان» Prison Break ۲۰۰۵ – ۲۰۱۷

سریال فرار از زندان
سریال فرار از زندان

اگر شما فوق‌العاده باهوش و فوق‌العاده احساساتی بودید و برادرتان به اشتباه محکوم به مرگ می‌شد، چه می‌کردید؟ قطعا از نبوغتان استفاده می‌کردید و با یک نقشه استادانه، پیش از آن‌که کشته شود او را از زندان خارج می‌کردید. داستان این سریال درباره مایکل اسکافیلد، یک مهندس سازه نابغه، است که در نیمه تاریک زندگی قرار گرفته. سریال وقتی مهیج‌تر می‌شود که او خودش را به زندان می‌اندازد و با یک تتوی ماهرانه طراحی شده از نقشه زندان، برادرش را فراری می‌دهد.

بیشتر بدانید : معرفی کوتاه بازیگران اصلی «فرار از زندان»

شلدون کوپر
«تئوری بینگ بنگ» ۲۰۱۹ ـ The Big Bang Theory ۲۰۰۷

سریال تئوری بینگ بنگ
سریال تئوری بینگ بنگ

کوپر فردی به غایت کسل‌کننده، غیراجتماعی و درس‌خوان است. او یک فیزیک‌دان نظری است که از زمان کودکی به نابغه بودن عادت کرده. سطح IQ بسیار بالایی دارد و اولین مدرک دکترایش را در سن ۱۶ سالگی اخذ کرده است. اما همه این‌ها در مقابل رفتار متکبرانه و وسواس‌گونه او یک موضوع فرعی محسوب می‌شود که این یعنی مهارت‌های میان‌فردی او مانع پیشرفتش هستند. هرچند او باید یاد بگیرد برای خودش دوست پیدا کند. به علاوه، برای بقیه هم همیشه مفید است که یک فیزیکدان نظری در کنار خود داشته باشند، حداقل این یک مورد فرق می‌کند.

والتر وایت
«بریکینگ بد» Breaking Bad ۲۰۰۸ – ۲۰۱۳

رفتن از منطقه حومه شهر پدری و تبدیل شدن به سلطان مواد مخدر آن هم در یک چشم به هم زدن به این معنی است که شما حداقل کمی استعداد دارید. اما به نظر می‌رسد آقای وایت خیلی مستعدتر از این حرف‌ها باشد. او یک شیمی‌دان باهوش بود که یک شرکت فوق‌العاده موفق را تاسیس کرد و تدریس شیمی دبیرستان را رها کرد. با این حال وقتی بیماری سرطان در مسیر زندگی‌اش قرار گرفت؛ نه تنها باعث شد او نبوغش را در راه تولید شیشه قرار دهد بلکه چندین بار از تبدیل شدن او به قربانی مواد مخدر جلوگیری کرد.

 گریگوری هاوس
«دکتر هاوس» House ۲۰۰۴ – ۲۰۱۲

بریکینگ بد
سریال بریکینگ بد

هرچه می‌خواهید بگویید، اما این پزشک کج‌خلق زندگی شما را نجات خواهد داد، و آرزو می‌کنید کاش این کار را نکرده بود. این مساله به خاطر این نیست که او از بیماران متنفر است. او از همه بدش می‌آید. هاوس متخصص تشخیص بیماری است. او با یک نبوغ فوق‌العاده آنچه که مردم را آزار می‌دهد شناسایی می‌کند و هیچ‌وقت یک معما را حل‌نشده باقی نمی‌گذارد. به علاوه، او تیزهوش و طعنه‌گو است، معتقد است انسان‌ها خودخواه و آزمندند و رفتار خسیسانه‌ای دارد. همه این‌ها باعث شده که نسبت به پیرامونش بدبین و در کل نگون‌بخت باشد. او واقعا شانس آورده که یک نابغه است.

بیشتر بدانید : 'بریکینگ بد' به شبکه نمایش خانگی رسید!

والتر بیشاپ
«فرینج» Fringe ۲۰۰۸ – ۲۰۱۳

والتر بیشاپ در فرینج
والتر بیشاپ در فرینج

این‌که شما مهارت‌های علمی قابل‌توجه و یک IQ ۱۹۶ دارید یک چیز است؛ ولی این‌که به قدری باهوش باشید که یک پورتال به دنیای دیگر ایجاد کنید و بافت زمان و فضا را تغییر دهید، چیزی دیگر است. والتر بیشاپ به معنی واقعی کلمه خاص و عجیب است (به خصوص بعد از این‌که شریک او مخفیانه از او لُب‌برداری کرد). فراتر از این‌ها اما این دانشمند دیوانه، هنوز یک پدر است؛ و هنگامی که پسر بچه‌اش بیمار شد، او از هوش پیشرفته خود برای انجام یک آدم‌ربایی میان‌بعدی استفاده کرد. البته به عنوان یک روش خوب نتیجه‌بخش بود.

پیش از آن که انتخاب نهایی خود را معرفی کنیم، ذکر چند نام را در این مورد شایسته می‌دانیم.

تمپرس برنان
«استخوان‌ها» ۲۰۱۷ ـ Bones ۲۰۰۵

ویل گراهام
«هانیبال» ـ Hannibal ۲۰۱۳

کری متیسون
«میهن» ـ Homeland ۲۰۱۱

پاتریک جین
«روانکاو» ۲۰۱۵ ـ The Mentalist ۲۰۰۸

ادوارد فیتزرلند
«رخنه‌گر» Cracker ۱۹۹۳ – ۱۹۹۵

 شرلوک هلمز
«شرلوک» – Sherlock ۲۰۱۰

سریال شرلوک هلمز
سریال شرلوک هلمز

هیچ‌کس نمی‌تواند نبوغ بلندمرتبه را بهتر از این مرد نشان دهد. او یک کارآگاه درجه یک است، یک نابغه واقعی. مهارت فوق‌العاده‌ای در استنباط و ردیابی کردن دارد. به نوعی می‌توان گفت هلمز از جامعه جدا افتاده است یا حتی می‌توان او را جامعه‌ستیز نامید. اما قطعا او یکی از کارآمدترین افراد جامعه محسوب می‌شود. شرلوک هلمز حتی در بین نوابغ هم سرآمد است. شما نمی‌توانید (یا نباید) بابت این موضوع از او تشکر کنید زیرا این چیزی است که به او کمک می‌کند تا معمای جرائم مختلف را حل کند. حداقل او فوق‌العاده مفید است.

 

بیشتر بدانید : نابغه دیوانه در فیلم‌های هالیوودی! (+عکس)

بیشتر بدانید : معروف ترین کارآگاهان خصوصی سینما و تلویزیون/ از پوآرو تا هری پاتر

بیشتر بدانید : شرلوک هلمز واقعی که بود؟

بیشتر بدانید : دستمزد باورنکردنی بازیگران «تئوری بیگ بنگ»گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: blog.namava.ir