سریال های ترکی، پرطرفدارترین مجوعه های تلویزیونی در جهان؟! + عکس
بیشتر تعداد سریال ترکیه‌ ای را در جهان کشور شیلی خریداری کرده است. آمریکای جنوبی آرژانتین و مکزیک هم از بزرگ ‌ترین مشتریان سریال های ترکیه ‌ای هستند. از دیگر مشتریان پر و پا قرص سریال ‌های ترکیه‌ ای می‌توان به چین، روسیه، کره و ژاپن اشاره کرد 

امپراتوری جدید سریال‌ سازی در دنیا

در دورانی که سریال ‌سازان ایرانی با تنگنا‌های مختلف برای ادامه کار مواجهند و هنوز درگیر این موضوع هستند که مجوز ساخت اثرشان را برای شبکه ‌های خانگی باید از کدام نهاد مسئول دریافت کنند، سریال ‌سازان کشور همسایه در یک پیچ تاریخی از کشور‌های بسیاری جلو زده و توانسته‌ اند جایگاه خود را به‌ عنوان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان مجموعه‌ های تلویزیونی در جهان تثبیت کنند.

بیشتر بدانید : نقاط اشتراک همه سریال های ترک

ترکیه در این سال ‌ها توانسته با سریال ‌هایش از آمریکای جنوبی تا شرق آسیا هواداران بسیاری پیدا کند و اکنون به بزرگ ‌ترین توزیع‌ کننده سریال ‌های تلویزیونی در جهان پس از آمریکا تبدیل شده است و قصد دارد تا سال ۲۰۲۳ بیش از یک میلیارد دلار از این بازار درآمد کسب کند.

بزرگی این رقم را وقتی می‌توان درک کرد که بدانیم کل درآمد نفتی ایران در سال گذشته حدود ۸ میلیارد دلار بوده است. علاوه بر جنبه ‌های مالی این صنعت که به ‌صورت مستقیم سود سرشاری عاید کشور ترکیه می‌کند، از جنبه ‌های فرهنگی این صادرات نیز نباید غافل شد؛ اقدامی که سرانجام به اقتصاد این کشور به ‌صورت غیرمستقیم نیز کمک خواهد کرد.

بیشتر بدانید : میزان درآمد ترکیه از فروش سریال هایش اعلام شد!

سریال ‌سازی و گردشگری

ترکیه از جمله کشور‌های موفق در امر گردشگری است و سالانه میلیارد‌ها دلار از این بخش درآمد کسب می‌کند. در سال های اخیر سریال ‌های ترکیه ‌ای نقش مهمی در جلب گردشگران به این کشور ایفا کرده‌اند. به گزارش خبرآنلاین براساس اطلاعات وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، اکنون بیش از ۱۵۰ سریال ترکیه‌ای به بیش از ۱۰۰ کشور جهان صادر و پخش شده است.

هر کدام از این سریال‌ها نقش نماینده‌ای را دارند که می‌تواند عده‌ای را برای سفر به ترکیه، حتی مکان‌ های کمتر شناخته‌شده ترغیب کند. برای مثال معمولا با آمدن نام ترکیه یاد استانبول، سواحل آنتالیا یا دیگر مقاصد گردشگری معروف آن می‌افتیم؛ اما سوگوت را کمتر کسی به‌ عنوان مقصد گردشگری انتخاب می‌کرد تا اینکه سریال «قیام ارطغرل» به میدان آمد.

براساس اطلاعات تریپ‌ادوایزر حالا دیگر می ‌توان مردمی را پیدا کرد که تور‌های موضوعی این سریال را به شهر سوگوت که آرامگاه ارطغرل در آن است، تدارک می‌بینند.

سریال ترکی قیام ارطغرل
سریال ترکی قیام ارطغرل

هنگامی که سریال «سده باشکوه» یا همان «حریم سلطان» در دنیای عرب زبان پخش شد و هوادار بسیار پیدا کرد، همزمان سیل گردشگران عرب به ترکیه سرازیر شد. این ماجرا به حدی برای ترکیه سودآور بود که پخش سریال در برخی کشور‌های عربی را رایگان کرد.

بیشتر بدانید : قصرها و خانه هایی که سریال های ترکی در آن ها ساخته شدند + عکس

گسترش امپراتوری

ترکیه در سال ۲۰۰۴ تنها ۱۰ میلیون دلار از سریال ‌سازی و صادرات آن به کشور‌های دیگر سود برد، این رقم در سال ۲۰۱۲ به ۲۰۰ میلیون دلار رسید. ترکیه در سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۳۰۰ میلیون دلار از صادرات سریال درآمد کسب کرد و بالاتر از کره جنوبی، انگلیس، تایلند و... در ردیف دوم کشور‌های صادرکننده سریال، پس از آمریکا قرار گرفت و در سال ۲۰۱۷ درآمد حاصل از صادرات سریال‌های تلویزیونی ترکیه به بیش از ۳۷۰ میلیون دلار رسید.

محمد بایوک اکشی، رئیس اسبق مجمع صادرکنندگان ترکیه در سال ۲۰۱۷ در گفت‌وگویی بیان کرد: ترکیه به بیش از ۷۵ کشور مجموعه‌های تلویزیونی می‌فروشد. حجم صادرات سریال‌های ترکیه‌ای در سال ۲۰۱۵ در حدود ۳۰۰ میلیون دلار بود؛ این رقم در سال بعد به ۳۵۰ میلیون دلار هم نزدیک شد، اما امسال این رکورد شکسته شده است و براساس پیش‌بینی‌هایی که انجام شده است، فراتر هم خواهد رفت.

سریال حریم سلطان
سریال حریم سلطان

پرطرفدار شدن سریال ‌های ترکیه در خاورمیانه چندان موضوع دور از انتظار و عجیبی نبود. اشتراکات فرهنگی و تاریخی درونمایه سریال‌ ها برای مردمان این بخش از جهان را آشنا می‌نمود. اما آن سوی اقیانوس اطلس در آمریکای جنوبی هم بازار سریال‌های ترکیه ‌ای داغ شد.

براساس گزارشی که در گاردین منتشر شد، بیشتر تعداد سریال ترکیه‌ای را در جهان کشور شیلی خریداری کرده است. در همین آمریکای جنوبی آرژانتین و مکزیک هم از بزرگ‌ترین مشتریان سریال‌های ترکیه‌ای هستند. از دیگر مشتریان پر و پا قرص سریال‌های ترکیه‌ای می‌توان به چین، روسیه، کره و ژاپن اشاره کرد.

این محبوبیت به حدی رسیده است که ورایتی درباره‌اش نوشت: «به نظر تنها راهی که برای متوقف کردن سریال ‌های ترکیه‌ای باقی مانده است، قطع پخش آن‌ ها در شبکه‌هاست؛ هرچند که این کار هم احتمالا دیگر جواب نمی‌دهد.»

واکنش ‌ها

تا پیش از اینکه سریال‌های ترکیه‌ای این طور بازار خاورمیانه را در دست بگیرند، مصر و به ویژه سوریه یکه ‌تاز سریال‌ های تلویزیونی در این بخش جهان بودند. محبوبیت سریال‌ های سوریه‌ ای به حدی بود که حتی پس از ورود سریال ‌های ترکیه ‌ای به جهان عرب، دوبله با لهجه سوریه ‌ای یکی از ترفند‌های شبکه ‌ها برای محبوب کردن این سریال‌ ها بود.

این سریال‌ها در کنار سود مالی بالا همان ‌طور که در ماجرای گردشگری مشخص شد، قدرت نرم زیادی هم برای ترکیه به ارمغان آوردند. همین موضوع باعث هراس دولت ‌هایی شد که خود را مقابل ترکیه می ‌دیدند. برای نمونه از سال ۲۰۱۵ محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی تمام تلاش خود را به کار بست تا جلوی پخش سریال‌های ترکیه ‌ای را در شبکه‌های عربستانی بگیرد.

بن سلمان ترکیه را متهم می‌کند که دنبال احیای خلافت عثمانی در منطقه است. البته نمی‌توان سیاست را از این بازی به‌طور کامل کنار گذاشت. برای نمونه رجب طیب اردوغان نگاه مثبتی به سریال «سده باشکوه» نداشت و بر این عقیده بود که این سریال در نمایش دوران حکومت عثمانی درست عمل نکرده است.

بیشتر بدانید : از لوکیشن های لوکس تا لباس های برهنه در سلطان سلیمان!!!

این سیاستمدار در نقطه مقابل از حامیان اصلی سریال «قیام ارطغرل» است که داستان شروع امپراتوری عثمانی را روایت می‌کند. داستان مخالفت عربستان با پخش سریال‌های ترکیه‌ای در این روزگار مثل سابق اثرگذار نخواهد بود. اکنون پلت‌فرم‌های اینترنتی بسیاری برای پخش محصولاتی از این دست وجود دارد.

شرکت‌های بزرگی مثل نتفلیکس، آمازون، یوتیوب و... صد‌ها مدعی ریز و درشت دیگر هستند که دنبال محتوای جذاب برای مشتریانشان می‌گردند. نتفلیکس به‌عنوان بزرگ ‌ترین شرکت پخش آنلاین هنگام درخواست، سریال ‌های ترکیه‌ای زیادی را در دسترس قرار داده است.

این شرکت ثروتمند علاوه بر این پروژه‌های متعددی برای تولید محتوای مخصوص به خود در ترکیه تعریف کرده است. حالا با وجود نتفلیکس سریال‌های ترکیه‌ای در ۱۹۰ کشور پخش خواهند شد!

بیشتر بدانید : با 20 سریال جذاب و پربیننده ترکیه ای آشنا شوید

بیشتر بدانید : 10 سریال معروف ترکیه ای: از فاطما گل تا حریم سلطان

بیشتر بدانید : این سریال‌های ترکیه‌ای که این روزها این قدر تماشاگر دارند؛ چیستند؟ از کجا آمده‌اند؟!

بیشتر بدانید : نظر صریح سفیر ترکیه درباره شبکه جم و سریالهای ترکی: هرکسی دوست ندارد نبیند!گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: donya-e-eqtesad.com