چرا نون. خ (نورالدین خانزاده) دوست داشتنی است؟ + عکس
 او دل هیچ کسی را نمی شکند و هر کسی هر چه می گوید حق را به او می دهد و می گوید تو هم راست می گویی

شخصیت معصوم و انرژیک سعید آقاخانی در نون خ

سعید آقاخانی با ساخت سریال نون. خ و البته آفریدن شخصیت نورالدین خانزاده به جایگاهی واقعی و البته رفیعی در حرفه ای دست یافت که از سال 1372 با بازیگری در برنامه "پرواز 57" (مهران مدیری) و سال بعد "ساعت خوش" آنرا آغاز کرده بود.

نورالدین خانزاده نقش اصلی سریال نون، خ در این ایام عید به یک بخش ثابت از برنامه های دیداری مخاطبان در آمده است. علاوه بر خود سریال، فیلمنامه ساده اما جذاب و استفاده از فضای بومی کردستان و ... یکی از ارکان دوست داشتن سریال نون خ شخصیت نورالدین خانزاده پسر نورالله است. شخصیتی که با بازی درخشان سعید آقاخانی یک چهره به یاد ماندنی در تلویزیون را به تصویر کشیده است.

در شخصیت پردازی فیلمنامه روشی وجود دارد به اسم خلق "شخصیت معصوم انرژیک" که آقا نوری مصداق بارز چنین شخصیتی است. صادق و ساده است، و با شور و حالی مثال زدنی کار و زندگی اش را پیش می برد. نمونه کارکرد این قانون در کودکان و شخصیت های کودکان بسیار نمود دارد و آقا نوری با وجود سن و سالش اما انگار هنوز یک کودک معصوم انرژیک است.

سعید آقاخانی در نقش نورالدین خانزاده
سعید آقاخانی در نقش نورالدین خانزاده

شاید بسیاری ندانند و فکر کنند سعید آقا خانی با سریال نون، خ به عرصه ساخت سریال روی آورده است اما آقاخانی در زمینه سریال سازی کارنامه پرباری دارد و قبل از نون، خ سریال های زیادی را کارگردانی کرده است چون :

روزگار خوش حبیب آقا (کارگردانی مشترک با مهدی مظلومی/ 1386) ، عید امسال (1388) ، زن‌بابا (1389) ، خوش‌نشین‌ها (1389) ، راه دررو(1389) ، نقطه سر خط (1390) ، دزد و پلیس (1391) ، خروس (1392) ، روزهای بد، به‌در (1393) ، بیمار استاندارد (1394) ، شب عید (1396) و عاقبت در سال 1397 فصل اول سریال نون، خ را ساخت که در عید نوروز 1398 از تلویزیون پخش شد و با استقبال مخاطبان به عنوان پربیننده ترین سریال آن سال انتخاب شد.

در میان سریال های ذکر شده قبل از نون، خ آنچه که بیشتر به چشم آمد سریال "دزد و پلیس" با بازی بهنام تشکر و هومن برق نورد بود و البته نویسندگان آن پیمان و مهراب قاسم خانی بودند.

اگرچه آقاخانی در سال 1393 فیلم سینمایی " لامپ 100 " را هم کارگردانی کرد اما انگار ترجیح داد در زمینه ساخت سریال فعالیتش را ادامه دهد و دیگر فیلمی نساخت.

آقا خانی با مهمترین طنزپردازان 2 دهه اخیر مانند مهران مدیری، رضا عطاران، پیمان قاسم خانی، سیروس مقدم، محسن تنابنده و ... همکاری داشته است و علاوه بر آنها با اصغر فرهادی هم در سریال داستان یک شهر (2 فصل) همکاری داشته است. (البته به این لیست باید بیش از 20 فیلم سینمایی با کارگردانهای مختلف را هم اضافه کرد که آقاخانی در آنها بازیگر بوده است).

حال بعد از این همه تجربه سعید آقا خانی سریال نون، خ را ساخت که با توجه به کُرد بودن خود او (متولد شهر بیجار در کردستان) و شناخت دقیق از روحیه و فرهنگ مردم کُردستان یک مجموعه قابل قبول و دلنشین را ارائه کرده است و شخصیتی خلق کرده که مخاطبان با او ارتباط برقرار می‌کنند و اصطلاحا بسیار شیرین و دوست داشتنی است. مانند خود نورالدین یک سادگی در سریال نون، خ وجود دارد که این سادگی حاصل تجربه و شناخت از مدیوم مد نظر است.

نورالدین مرد میانسالی است با قلبی پاک، امیدوار، صادق و معصوم. او اهل کار و تلاش است و به شکلی سالم و درست می خواهد گره از کار خود و اطرافیانش باز کند ولی برخی اوقات اتفاقات به گونه ای رقم می خورد که این خیر خواهی و نیت پاک، مشکلاتی برای خودش و خانواده اش بوجود می آورد.

هر آنچه که در دل دارد را به زبان می آورد و اهل نیرنگ، ریا، دور زدن آدمها و قلب واقعیت نیست. مثلا در همین فصل سوم در جمع اطرافیان و اهالی روستا به سادگی اعلام می کند که برای مراسم عروسی دخترش شیرین دست و بالش تنگ بوده و مجبور شده زمینش را به 4 میلیون تومان به سلمان بفروشد.

او دل هیچ کسی را نمی شکند و هر کسی هر چه می گوید حق را به او می دهد و می گوید تو هم راست می گویی. مانند کودک‌ها صاف و ساده است و با کوچکترین اتفاقات خوشحال و شاد می شود و از هر نکته مثبتی گل از گلش می شکفد و غرق در شادی و لذت می شود و از همان طرف ناراحتی و غم دیگران به سرعت او را تحت تاثیر قرار می دهد.

در خانه اش باز است و اگرچه شاید خیلی پولدار نباشد اما سفره اش همیشه بر روی مهمانان گسترده است و در هر شرایطی او مهمان نواز است. احترام بزرگ و کوچک را نگاه می‌دارد و عمه هایی که در خانه او هستند را همیشه تکریم کرده و اعتقاد دارد که عمه ها چشم و چراغ خانه او هستند. عاشق دخترانش است و هر آنچه در توان دارد برای بهتر شدن زندگی دختران و خانواده اش به کار می گیرد.

او اهل تسامح و تساهل است قصد ندارد در برخورد با ناملایمات قهر کند و یا رویکردی انتقامی و خشن داشته باشد بلکه بیشتر سعی در حل و گذشت از مصائب را دارد.

در همین فصل سوم سکانس درد دل کردن او با خدا جالب توجه بود از خدا خواست که او را موقع خواب از این دنیا ببرد چون به نظرش او دیگر آدم بدرد نخوریشده بود که نمی توانست کمک حال دخترانش باشد و مشکلات آنها را حل کند ولی با دیدن عکس کودکی دخترانش سریع نظرش عوض شد و از خدا خواست که اون درخواستش را لغو کند.

استفاده از کلمات انگلیسی در مکالمه هایش مانند " اوه، یس" و یا تکیه کلام‌هایی ساده اما به موقع شخصیت او را دلنشین تر می‌کند جملاتی مانند: آییی باریک الله، عروسک‌های کوکی بابا ، عرض شود به حضور انور شما، یا ایزد منان، بابا گیان (بابا جان) و یا سوال : دختران بابا دوست دارید پدر شما همین جا سکته کند بمیرد؟ و ...

اگرچه شخصیت نورالدین یا آقا نوری خیالی و ساخته ذهن است اما همه ما دوست داریم جهان اطراف ما پر از انسان هایی چون "کاک نوری گیان" باشد.

دستمریزاد به سعید آقاخانی و امیر وفایی (نویسنده سریال) و تمامی عوامل سریال نون. خ  

 

بیشتر بدانید : بازیگران سریال "نون خ" درباره سریال چه گفتند؟ + عکس

بیشتر بدانید : نون گرم تنور تلویزیون، وقتی "نون خ" محبوب شد + عکس

بیشتر بدانید : ساخت "نون خ" زیر برف زمستانی + جدیدترین تصاویر

بیشتر بدانید : وسواس سعید آقاخانی برای شوخی های "نون خ" + عکس

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: asriran.com