اگر سریال جنجالی کره ای را کارگردان های ایرانی می ساختند چه می شد؟
فکر می‌کنید، در همین سینمای ایران چرا فیلم آژانس شیشه‌ ای دیده شد؟ به خاطر اینکه دست روی موضوعی گذاشت که کمتر به آن در دوران بعد از جنگ پرداخته شده بود

اگر سریال "بازی مرکب" Squid Game ایرانی بود...

سریال کره‌ ای بازی مُرَکَب (Squid Game) حسابی سروصدا کرده و پرمخاطب‌ترین سریال در حال پخش نتفلیکس بدل شده است و طبق اعلام شرکت نتفلیکس  همکاری سال گذشته این شرکت با صنعت فیلم و سریال کره جنوبی، در مجموع موجب تزریق ۱.۹ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور شده است.

بیشتر بدانید : سریال بازی مرکب Squid Game، خلاصه داستان و بازیگران + تصاویر

در سال 2019 هم سینما انگل(Parasite) توانست نگاه‌ها را به سمت خود جلب کند وحتی به اسکار برسد. موضوعات هر دو فیلم‌  به مشکلات طبقه ضعیف کره و فاصله طبقاتی ایجاد شده در این کشور اشاره می‌کند.

بیشتر بدانید : نقد فیلم انگل Parasite : شورشی علیه نابرابری طبقاتی + تصاویر

حالا تصور کنید این سریال و آن فیلم سینمایی توسط کارگردان‌ های ایرانی ساخته می‌شد، واکنش‌ ها در داخل کشور چگونه بود؟ روزنامه کیهان یا خبرگزاری فارس از چه تیترهایی استفاده می‌کردند؟ احتمالا درس حدس زدید؛ بله، می‌‌ گویند این فیلم‌ ها سیاه نمایی است و می‌ خواهند چهره ایران را در جهان بد نشان بدهند.

می‌‍ بیند دوستان دو فیلمی که در جهان دیده شد، موضوعات اجتماعی دارند و به بیان یک مشکل پرداخته‌ اند. حتی فیلم‌های آمریکایی هم که در تمام سال‌ها دیده و مورد تحسین قرار گرفته‌اند، به اشکال مهمی در جامعه آمریکا اشاره داشته‌اند.

فکر می‌کنید در همین سینمای ایران چرا فیلم آژانس شیشه‌ ای دیده شد؟ به خاطر اینکه دست روی موضوعی گذاشت که کمتر به آن در دوران بعد از جنگ پرداخته شده بود. در تمام این سال‌ها فقط فیلم‌هایی ساخته شده بود که از شجاعت و فداکاری رزمندگان را به تصویر کشیده بودند. اما ابراهیم حاتمی‌کیا دست روی زندگی رزمندگان بعد از جنگ گذاشت. به حال و هوای آنها اشاره کرد.

نباید از فیلم‌ های اجتماعی که به بیان مشکلات جامعه می‌ پردازند، حساس شویم و آن را سیاه نمایی ببینم. الان در بخشی از ساخته‌ های سینمای ایران به روابط زن و مرد و ماجرای خیانت می‌ پردازد. این بخشی از واقعیت جامعه ماست که باید به آن اشاره کرد.

با اینکه از نظر فکری فاصله زیادی با مسعود ده‌ نمکی دارم اما او مستندی ساخته است به نام «فقر و فحشا». مستندی تکان دهنده درباره زنان خیابانی، قاچاق زنان به دبی و  فاصله طبقاتی در کشور پرداخته است. چرا این فیلم نباید اکران شود و مردم آن زمان از طریق سی‌دی‌ قاچاق آن را ببیند.

نگفتن و ندیدن، قطعا کمکی به بهبود وضعیت جامعه نمی‌کند. همین دیدن‌ها باعث شده است که فاصله برخی از تصمیم‌گیران با عرف و واقعیت ایران به اندازه زمین تا آسمان باشد. آنها در دنیای خود زندگی می‌کنند و مردم سبک زندگی دیگری دارند.

یکی از بهترین راه‌ های آشنا شدن با مشکلات جامعه فیلم و سریال است. بهتر است به جای سانسور وممیزی و زدن برچسب زدن سیاه نمایی، این فیلم‌ها را ببینم و برای مشکلاتی که بیان می‌کنند به فکر راه حل باشیم. 


گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: asriran.com