توصیه به قناعت با پوشیدن لباس پاره، سوژه برنامه تلویزیونی!
 توصیه به قناعت با پوشیدن لباس های پاره در یک برنامه تلویزیونی انتقادات زیادی را به دنبال داشته است

جنجال تازه صدا و سیما و زخم زبان دوباره به فقر و نداری مردم!

ویدئوی منتشر شده از برنامه تلویزیونی به نام «مامان ها» از شبکه 3 سیما، بازتاب زیادی در فضای مجازی داشته است. در این برنامه که با حضور جمعی از بانوان اجرا می‌ شود مجری از مهمانان درباره ی ترمیم لباس‌ های پاره ی فرزندان‌ شان سؤال می‌ کند. کاربران این برنامه را تلاشی دیگر از سوی رسانه های رسمی برای مدیریت افکار عمومی به دنبال تشدید تورم و گرانی در کشور و کاهش شدید قدرت خرید مردم دانسته اند.

همین هفته ی پیش بود که توصیه ی تبلیغاتی رامبد جوان در اینستاگرامش به مردم برای رژیم گرفتن به عنوان راه‌ حل مقابله با گرانی خوراک جنجالی شد.

بیشتر بدانید : آقای رامبد جوان، پیشنهاد رژیم برای کنترل هزینه، دردی را دوا نمی کند!!

بهنوش بختیاری هم یک بار در برنامه ای تلویزیونی با ابراز خوشحالی از گران شدن گوشت، به مردم توصیه کرده بود گوشت نخورند. این بازیگر مشهور خطاب به مردم گفته بود: «گوشت کمتر بخورید. چه بهتر که گران شد، چون چیز خیلی خوبی نیست.»

بیشتر بدانید : صحبت عجیب بهنوش بختیاری در برنامه زنده و خوشحالی از گرانی قیمت گوشت

بیشتر بدانید : وقتی همه با بهنوش بختیاری چپ افتادند!

چندی قبل نیز یک کارشناس در برنامه ای تلویزیونی در واکنش به گرانی مواد غذایی گفته بود مردم باید سطح توقعات شان را پایین آورند و ایرادی ندارد برنج خالی بدون خورش بخورند یا به جای میوه های متنوع، فقط یک نوع میوه مصرف کنند و حتی یک هفته میوه نخوردن هم ضرری ندارد.

روزنامه آفتاب یزد درباره ی این برنامه تلویزیونی نوشته:

«فقر و نداری مردم، انگار سوژه مناسبی برای صدا و سیمایی‌ ها شده است که به خود این اجازه را می‌ دهند زخم زبان بزنند و مردم را با حرف‌هایشان برنجانند. یک بار یک بازیگر، بی‌ دست و پا خطابشان می‌کند و بار دیگر فرد دیگری می‌گوید هزینه‌ ها چون گران است رژیم بگیرید حالا هم که به مردم آموزش می‌دهند لباس‌ های کهنه‌ شان را وصله پینه کنند تا دوباره مورد استفاده قرار بگیرد. ماجرا از این قرار است که در یک برنامه تلویزیونی که از شبکه سه سیما پخش شده است، مادرها را دور هم جمع کرده‌اند تا درباره شیوه پوشاندن لباس‌های مندرس و پاره به فرزندان حرف بزنند.

بیشتر بدانید : بهاره رهنما: کسی که نتواند بعد از ۳۰ سال کار کردن آسایش داشته باشد بی‌ دست و پاست!

در واقع می‌خواهند بگویند حالا که گرانی و تورم است و قدرت خرید مردم کاهش یافته کم بخورید و کم بپوشید. اما باعث و بانی این شرایط، همین مسئولانی هستند که دغدغه‌شان مردم نبودند و با مدیریت غلط، گرانی و در پی آن فقرو نداری را برای مردم به ارمغان آوردند. حالا که نمی‌توانید مرهم باشید و درد مردم را دوا کنید لااقل نیش نزنید و با حرف‌ های بیهوده آزرده خاطرشان نکنید.»

یکی از کاربران در این باره می‌نویسد:
«جالب بود، مسئولین کشور یواش یواش دارند طریق پشم رئیس و شیر دوشی از شتر را هم به مردم یاد می‌ دهند تا هر خانواده در حیاط یک شتر داشته باشد».

دیگری نوشت:
«فقط مبلمان و دیزاین این اتاقه توی فیلم چند صد میلیون می‌ ارزه. آن وقت به مردم آموزش پوشیدن لباس کهنه میده».

یکی دیگر از کاربران گفته است:
«چرا هرچی میگید فقط برای مردمه، و شامل خودتون نمیشه؟»

کاربر دیگری اینطور می‌نویسد:
«چرا همش انتظار دارن مردم از رفاه خودشون چشم‌ پوشی کنن اما حاضر نیستن رفاه به خونه‌ های مردم بیارن».

دیگری نوشت:
«چند زن با لباسهای اشرافی و گران قیمت در صداوسیما نشسته اند و از فواید پوشیدن لباس های پاره و کهنه میگویند. این است سطح درک مدیران این سازمان از مدیریت افکار عمومی!»

کاربر دیگر نوشت:
«اون باقلوایی که دارن می‌ خورن کیلویی ۲۰۰ هزار تومنه. اون روسری ساتنی که اون خانم سرش کرده ۳۰۰ هزار تومنه. زشته آخه می‌گی جوراب پاره پای بچه کنین بعد چای باقلوا می‌خورین. خب بیسکوییت گرجی بخور دست‌کم»، «خجالت‌آور است که به جای توسعه و ایجاد ثروت مسیر برعکس را طی میکنند! از دیدگاه دینی هم داشتن تمکن و ثروت مزیت است»

دیگری نوشت:
«‎من با کلیت صحبت و حذف مصرف‌ گرایی مشکلی ندارم، مشکلم اینجاست که این مادران از یک طبقه اجتماعی نسبتا مرفه‌ اند. احتمال این رو می‌ دم اصلا لباس وصله پینه تن نکرده باشن، لذا فرد مطلوبی برای نقد مصرف‌ گرایی نیستن»، «به دنبال این هست که فقر و نداری رو عادی جلوه بده منظورش اینه اگه پول ندارید بخرید لازم نیست اعتراض کنید، کافیه با سوزن جاهای پاره پوره زندگیتون رو بدوزید».

کاربر دیگر نوشته اند:
«مردم دارن به گدایی رو میارن مسئولینم عین خیالشون نیست و فقط شعاردادن بلدن»، «واقعا آدم حض میکنه از این نسخه‌هایی که اینا میپیچن. صبر کنین-یه وعده غذا بخورین-مثل اوشین بشین-از ژاپنیا یاد بگیرین-مادی‌گرا نباشین»، «مردمان کشورهای دیگه با مد لباساشونو عوض میکنن هر سال گوشی جدید میخرن یه عالمه خنزر پنزر که ما پولمون نمیرسه میخرن بعد به ما که هر وسیله رو تاجایی استفاده می‌کنیم که متلاشی بشه، میخوان درس ساده زیستی بدن. ما اصلا پولمون میرسه مصرف‌ گرا باشیم؟ دور ریختن لباس کهنه مصرف‌ گراییه؟»
 

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: rooziato.com