مورچه و مورچه خوار
عبارات بامزه مورچه خوار مانند «سلام سوسیس!... چی! من به یک سوسیس سلام کردم؟»، «این اتوبوس جهانگردی فقط سالی یه بار از این جا رد می‌شه...»، «من نمی‌دونم...
 
از پسرشجاع و گوریل انگوری تا چوبین و مورچه و مورچه خوار
بسیاری از بزرگسالان فیلم‌ها‌ و کارتون‌ها‌ی زیادی دیده اند که قهرمان یا شخصیت‌ها‌ی اصلی و نیمه اصلی آن داستان، موجوداتی غیرانسانی بوده است، مثل کارتون‌ها‌ی «هاچ زنبورعسل» و «نیک و نیکو» که شخصیت‌ها‌ی اصلی آن زنبور عسل است، با کلی شخصیت‌ها‌ی فرعی از جمله ملخ، عنکبوت، مورچه، کرم، موریانه، هزارپا، حلزون، سوسک و موش. به نقل از منابع اینترنتی، حیوانات کارتون‌ها‌یی مثل «موش کوهستان»، «بنر»، «تام و جری»، «یوگی و دوستان»، «مدرسه موش‌ها‌»، «اسکروچ»، «پلنگ صورتی»، «گرگ بلا و خرگوش ناقلا»، «گربه سگ»، «باغ گل‌ها‌» (معروف به خپل)، «معاون کلانتر» و «جوجه اردک زشت»، موجوداتی مثل موش صحرایی، سنجاب، گربه، موش خانگی، خرس، پلنگ، گرگ، خرگوش، گربه و سگ است که ما با آن‌ها‌ کمابیش آشنا هستیم.

جایگاه خاص پسرشجاع
در کارتون «پسرشجاع» شاهد شخصیتی هستیم که دیگر یک حیوان آشنای کلیشه ای نیست، بلکه بیدستر (سگ آبی) بومی ‌آمریکای شمالی و یک جانور به نسبت نامتعارف است. به همین دلیل هم این کارتون، جایگاه جالبی در میان دیگر کارتون‌ها‌ دارد. در کارتون رامکال، شاهد شخصیتی هستیم که جانور به نسبت نامتعارفی است؛ یک راکون (باز هم بومی ‌آمریکا). اما باید توجه داشته باشیم که در این کارتون، این شخصیت، موجودی به طور کامل جانوری (در تقابل با «انسان نما») و زبان بسته و نیز به نسبت منفعل است و به لحاظ داشتن شخصیت انسانی، به هیچ عنوان قابل مقایسه با شخصیتی مثل پسرشجاع نیست. «مونگا مونگا» سنجاب پرنده یا بهتر بگوییم جهنده در کارتون «بلفی و لی لی بیت» هم همین طور است که بیشتر، نقش مرکب بلفی یا لی لی بیت را داشت.

گوریل انگوری و موجوداتی آشنا و متعارف
در کارتون گوریل انگوری، شاهد زوجی هستیم که هر دو، موجود کاملا آشنا و متعارف و شناخته شده است. گوریل و سگ. این کارتون دارای زوج متعارفی است و می‌توان آن را مشابه رابطه انسان و سگ دانست.

دوستی پایدار 2 دشمن
در کارتون «ارم و جیرجیر» باز هم با یک زوج متعارف روبه رو هستیم؛ یک کرم و یک گنجشک و شخصیت‌ها‌یی فرعی هم چون کلاغ و گورکن که همگی کمابیش شناخته شده است. اما در این جا نکته به نسبت ظریفی وجود دارد؛ خیلی عجیب است که یک کرم و یک گنجشک با هم رفیق باشند. کرم خوراک گنجشک است و گنجشک دشمن آن محسوب می‌شود، اما در این کارتون عروسکی، شاهد این هستیم که نه تنها این دشمنی وجود ندارد، بلکه دوستی پایداری بین این دو برقرار است. نکته عجیب تر، آن که طرف خام و کم تجربه و ساده لوح در این دوستی، گنجشک است و طرف باتجربه و خردورز و باهوش که موهایش را در آسیاب سفید کرده، کرم است. در این کارتون عروسکی، کرم حامی ‌و پرورش دهنده گنجشک است و آن را در خانه خود بزرگ می‌کند.

تنسی تاکسیدو و چاملی؛ دوستدار یکدیگر
اما درباره کارتون محبوب و دوست داشتنی «تنسی تاکسیدو و چاملی» چه می‌توان گفت؟ تنسی تاکسیدو یک پنگوئن و چاملی یک شیر دریایی است. این موجودات، ساکن مناطق سرد و قطبی است. اما پنگوئن یک پرنده و شیر دریایی یک پستاندار است. اجازه بدهید این کارتون را نمایش دهنده یکی از جذاب ترین، دوست داشتنی ترین، معروف ترین و پربیننده ترین «زوج‌ها‌ی دوستدار همدیگر» بنامیم.

موجودات فانتزی و سوررئالیستی
کارتون پسرشجاع را که شخصیت اصلی داستان آن سگ آبی به عنوان یک موجود به نسبت نامتعارف است، می‌توان یکی از بهترین و جذاب ترین کارتون‌ها‌ی تک قهرمانی (تک شخصیتی) دانست. برای تکمیل بحث، شاید بد نباشد به کارتون‌ها‌یی که در آن موجودات فانتزی و سوررئالیستی است، اشاره کنیم؛ مانند کارتون بارباپاپا، چوبین، واتو واتو، پرنده سریع، بلفی و لی لی بیت و سفرهای گالیور. شاید بتوان گفت کارتون‌ها‌ی بارباپاپا و چوبین، به عنوان جذاب ترین و برترین کارتون‌ها‌ی شامل شخصیت‌ها‌ی فانتزی و سوررئالیستی شناخته می‌شود.

این مورچه خوار دوست داشتنی
شما درباره مورچه و مورچه خوار چه می‌دانید؟ تا حالا قیافه (واقعی) مورچه خوار را از نزدیک یا در فیلم و عکس دیده اید؟ این جانور پستاندار، بومی ‌جنگل‌ها‌ی گرم و مرطوب آمریکای جنوبی است. در کارتون «مورچه و مورچه خوار» مورچه خوار برخلاف رامکال، موجودی فعال، شوخ طبع و مبتکر عمل در به جریان انداختن و کمیک کردن داستان است و شخصیتی بامزه و دوست داشتنی، جذاب و کاریزماتیک دارد. عبارات بامزه مورچه خوار مانند «سلام سوسیس!... چی! من به یک سوسیس سلام کردم؟»، «این اتوبوس جهانگردی فقط سالی یه بار از این جا رد می‌شه...»، «من نمی‌دونم چرا قبول کردم که تو این سریال بازی کنم» را یادتان هست؟ شاید بتوان کارتون مورچه و مورچه خوار را بهترین و جذاب ترین «زوج متخاصم کارتونی در تمام قرن‌ها‌ و اعصار، برای تمامی‌ دوره‌ها‌» دانست.
 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: khorasannews.com
 
مطالب پیشنهادی:
10 کارتون محبوب دوران کودکی!
همه چیز درباره «تام و جری»
 برنامه جذاب خونه مادر بزرگه چگونه ساخته شد؟!
به یاد موفق‌ترین برنامه عروسکی تلویزیون
مادر بزرگ، ‌هادی، هدی بیایید، بیایید!!