فرخ نعمتی
به عنوان بازیگری که بخشی از دیالوگ‌ها را، برای ارائه نقش «هانی» بیان کردم این ایرادها را نمی‌پذیرم. به نظرم متن «میرباقری» آن قدر ظرافت و شعرگونگی دارد....
 
فیلم نامه «مختارنامه» از ادبیات فاخری بهره برده است 
در نقش‌های مختلف و متفاوتی بازی کرده که مهم‌ترین و ماندگارترین آن‌ها، سریال «ولایت عشق» و بازی در نقش امام رضا(ع) است. «فرخ نعمتی» که این روزها با سریال «مختارنامه» میهمان شبکه اول سیماست، متولد ۱۳۳۰ تهران است. وی تاکنون در سریال‌هایی مثل مدار صفر درجه، ولایت عشق، در مسیر زاینده رود، سال‌های مشروطه، خانه سبز، گمشده و شب می‌گذرد، نقش آفرینی کرده است. نعمتی در سریال فاخر «مختارنامه» ایفاگر نقش «هانی ابن عروه» یکی از یاران حضرت رسول اکرم (ص) است. به بهانه پخش این سریال با وی گفت وگویی انجام دادیم.

چه ویژگی متفاوتی در نقش «هانی ابن عروه» و فیلم نامه بود که بازی در «مختارنامه» را پذیرفتید؟
 «هانی» یکی از صحابه حضرت رسول اکرم (ص) است. این گونه نقش‌ها ارج و قرب خاصی دارد. نقش‌های مذهبی دارای ویژگی‌های شناخته شده ای نزد مردم هستند. بیشتر بازیگران نیز خود را به نویسنده‌ها و کارگردان‌هایی می‌سپارند که بیش از بازیگر به نقش مسلط هستند. هنگامی‌که بازیگر نقشی را انتخاب می‌کند، به طور حتم ویژگی‌های موردنظر خود را در آن نقش می‌بیند. داوود میرباقری گفت آرزو داشتم نقش «هانی» پررنگ تر بود. اما من معتقدم نقش کوتاه هم می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد. 

 وقتی یک بازیگر در آثاری چون «مختارنامه» که زمان فیلم برداری اش طول می‌کشد بازی می‌کند، با توجه به شرایط و گریم کم تر می‌تواند در اثر دیگری حضور پیدا کند.
صحیح نیست که یک بازیگر در آن واحد در چند کار بازی کند. بخشی از نقشم در سریال «مختارنامه» سال ۸۴ و بخشی از آن سال ۸۵ فیلم برداری شد. سال‌های بعد که «مختارنامه» در حال تولید بود، من درگیر بازی در آثار دیگر بودم. اما وقتی بازیگر در یک اثر تاریخی گریمش در اختیار آن کار است، نباید و نمی‌شود کار دیگری انجام دهد.

 بازیگرانی که با «میرباقری» کار کرده اند از شیوه کارگردانی او تعریف می‌کنند از تجربه همکاری با «میرباقری» بگویید.
 «میرباقری» کارگردان متین، دقیق و باوسواسی است. در حیطه هنر افرادی مانند «میرباقری» کم داریم. «میرباقری» در انجام هر کاری یک استثنا است. امیدوارم فرصت این را پیدا کند تا متن‌های نمایشی بیشتری بنویسد تا بتوانیم در کنار هم کار کنیم. در سریال «مختارنامه» به طور مداوم با کار ارتباط نداشتم و نمی‌توانم خودم را قاضی همه چیز آن بدانم. اما آن چه از فضای آن بر می‌آید نتیجه درایت و مدیریت درست اوست.

جایگاه «مختارنامه» را در بین سریال‌های تاریخی- مذهبی تلویزیون چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 «میرباقری» که در  آفرینش این اثر، زحمت چندین ساله را به دوش داشته است، باید جوابگوی چنین سوالی باشد. من معتقدم این نوع فعالیت‌ها، ما را به هدف‌های اصلی که در چارچوب کارمان در سینما داریم نزدیک می‌کند.با این نوع کارهایی که به خصوص در تلویزیون انجام شده است، گمان می‌کنم قدم‌های مثبتی در زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و ... در نزدیک شدن دو پدیده سینما و تلویزیون به یکدیگر برداشته شده است.

 آیا ایرادهایی را که درباره جنس دیالوگ‌های «مختارنامه» می‌گیرند و می‌گویند که خیلی از کلمات آن امروزی است قبول دارید؟
 به عنوان بازیگری که بخشی از دیالوگ‌ها را، برای ارائه نقش «هانی» بیان کردم این ایرادها را نمی‌پذیرم. به نظرم متن «میرباقری» آن قدر ظرافت و شعرگونگی دارد که به زبان شخصیت نزدیک می‌شود. من نه تنها هیچ مشکلی درباره فیلم نامه ندیدم بلکه برایم خیلی خوشایند بود. زیرا این فیلم نامه تاریخی از ادبیات فاخری بهره مند است. به نظرم در متن «مختارنامه» اشکالات دم دستی وجود ندارد. شعرگونگی زبان، فیلم نامه خاصی را می‌سازد که بیننده در عین فاخر بودن، این زبان را در یک فضای قابل درک احساس می‌کند.
 
میمیک صورت و چهره شما استخوانی و خشن است فکر می‌کنید مناسب نقش مثبت «هانی ابن عروه» بودید؟
من به انتخاب کارگردان به کار دعوت شدم. من نقش پیرمرد رو به احتضاری را بازی کردم که تحت فشارهای مختلف سیاسی و اجتماعی قرار دارد. به نظرم او نمی‌تواند از روحیه آرامی‌ برخوردار باشد.من تقریبا با گریم اندکی، گذاشتن موهای بلند و بدون تغییری در چهره ام این نقش را بازی کردم. انتخاب سن به کارگردان و افرادی که در مرحله انتخاب بازیگر نظر می‌دهند برمی‌گردد. به طور حتم در نگاه و رفتار من نوعی نجابت دیده می‌شود که برای این نقش انتخاب شدم زیرا در «ولایت عشق» هم نقش حضرت امام رضا (ع) را هم بازی کردم. من حساسیتی در ایفای نقش منفی یا مثبت ندارم. این تفاوت‌ها برای بازیگر جالب است که بتواند خودش را محک بزند. هر کدام از این نقش‌ها جایگاهی دارد.
 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: khorasannews.com/ مریم ضیغمی
 
 
مطالب پیشنهادی:
 از ناریه تا جاریه در مختارنامه!
 گفت و گو با «حامد میرباقری» بازیگر مجموعه مختارنامه
گفتگو با انوشیروان ارجمند به بهانه بازی در «مختارنامه»
ویشکا آسایش: فرصتی برای مطالعه درباره «جعده» نداشتم
گزارش تصویری از سریال تلویزیونی مختار نامه